Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szerintetek jó vagy rossz...

Szerintetek jó vagy rossz dolog a nacionalizmus?

Figyelt kérdés

a választ indokoljátok is meg

ja és nem a nácizmusról beszélek. Aki nem tudja mi a nacionalizmus az nézzen utána, mielőtt butaságot ír.


2016. ápr. 20. 12:30
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
65%

Szerintem ne fellengzősködj, mert a kérdés megfogalmazásából elég egyértelmű, hogy te magad is kevered a nacionalizmus és a patriotizmus fogalmát. A nacionalizmus egyértelműen pejoratív fogalom, a nép, népcsoport felsőbbrendűségét hirdeti más népekkel, csoportokkal szemben. Az egészséges hazaszeretetet patriotizmusnak hívják.


Illyés Gyula ezt mondta a témáról:


"Patriotizmus és nacionalizmus, nemzeti büszkeség és nemzeti türelmetlenség: tudjuk, hogy már e szavak mennyire össze vannak kuszálva; korszak és színhely szerint mily veszélyesen mást jelentenek; csaknem oly veszélyesen, mintha abban a hiszemben, hogy macskát hívok, tigrist invitálok be.

Az eddig elmondottak után talán nem kell külön megindokolnom az én nem mai keletű különbségtevésemet a nacionalista és a nemzeti érzésűek közt. Nemzeti, aki jogot véd; nacionalista, aki jogot sért.

Bármikor és bárhol.

Hogy pedig maga a cselekvés mivel határozható meg, de hajszálpontosan? Kitűnhetett már az is. Nacionalista az a bármily kicsi vagy nagy csoport, amely fokozza a tudományos szocializmus által megvilágított osztálykülönbséget egy másik csoporttal szemben annak arcszíne, vallása vagy anyanyelve miatt. Nemzeti, aki ezt a magatartást oda teszi, ahova való: az elnyomás épp hogy a szocializmust sértő tünetei közé.

A nacionalista jogot sért (más népekét, önző előnyért); a patrióta jogot véd (voltaképp nem is a maga népéét, hanem az Emberét, az Emberiségét)."

2016. ápr. 20. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
54%

"Aki nem tudja mi a nacionalizmus az nézzen utána, mielőtt butaságot" kérdez.


Igen, én is ezt ajánlom!

2016. ápr. 20. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Papi Gonzales ***** válasza:
81%
maradjunk abban hogy bármiféle mozgalom, ideológia, tanítás ami egy "mi és ők" mentalitást közöl, nem túl jó dolog....
2016. ápr. 20. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
A nacionalizmus nem összekeverendő a nácizmussal, csak ezért írtam :)
2016. ápr. 20. 13:17
 5/14 anonim ***** válasza:
51%

Rossz. Mármint az a fajta, ami nálunk van.

A jelenlegi magyar nacionalizmus abból a felvetésből indul ki, hogy aki magyar, az már alapvetően egy kedves, becsületes, jószivű, erkölcsös ember.


Na most gondolom nem kell részleteznem, hogy ez mennyire nem igaz. A probléma, hogy ezzel a magyarok gyakorlatilag mentesítik magukat minden bűn alól és úgy érzik, hogy bármit megtehetnek, ők akkor is grállovagok lesznek.

2016. ápr. 20. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Nem lehet egyértelműen meghatározni.


Nem rosszabb, mint a szocializmus vagy a liberalizmus, de nem is jobb az előbbieknél.

Mind a háromnak megvannak a maga előnyei épp úgy, mint a hátrányai.

A harmadik világháborúban ez a három világnézetet ütköztették meg. A baj csak az, hogy az ideológiákat képviselő hatalmak háborúztak. A golyónak nincsenek érvei se modelljei, így nem a legjobb ideológia maradt fent és fejlődött tovább, hanem az, amelyeket a győztes hatalmak képviseltek.

2016. ápr. 20. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
37%

Természetesen jó, ugyanolyan jó, mint a szociális érzékenység, és szükséges is. A wiki ezt írja róla:

"A nacionalizmus a nemzetek kialakulásának, a nemzetté válás folyamatának ideológiája. Legfontosabb jellemvonása a nemzet fogalmának előtérbe helyezése, az a nézet, hogy a nemzeti azonosság (nemzeti identitás) az emberi élet alapvető értéke, amely szélsőséges esetekben megelőz minden más szűkebb és tágabb csoporthoz (például társadalmi osztály, párt, vallás) való tartozást, kötődést."

Tehát a nacionalizmus nem patriotizmus vagy sovinizmus. Szerintem szükséges, mivel különböző államok, nemzetek, kultúrák léteznek a világon, nem egyetlen. Vicces, hogy az első válaszoló oktatott ki téged, de fogalma sincs róla, mi az (ahogy láthatóan Illyés Gyulának sem volt).

2016. ápr. 20. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Illyés az nem hiteles. Olyan, mintha én Bajcsy-Zsilinszkytől idéznék (lógott a szájából a kapa, ajánlom az első 30 oldalt a Helyünk és sorsunk Európában c. könyvéből, amiben többek között fejtegeti azt, hogy Deák és Széchenyi miért ostoba, a dunántúli magyar miért labanc).
2016. ápr. 20. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Szerintem "rossz".


Falat emel a különböző kultúrájú emberek között.

Folytonos versengést,harcot eredményez.

Én meg pacifista elveket vallok.

2016. ápr. 20. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
Az elv jó a megvalósítással szoktak lenni a gondok inkább.
2016. ápr. 20. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!