Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit fejez ki az Internacionálé...

Mit fejez ki az Internacionálé (dal)?

Figyelt kérdés
Kérem szépen, valaki magyarázza el nekem, mert semmit sem értek belőle. Azt olvastam, az 1940-es években börtönbe zárták, aki énekelte, próbáltam kideríteni, miért, de a neten azt találtam, hogy ez egy sokkal korábbi, francia dal. Nem nagyon értem, miről szól az egész, és milyen üzenetet hordoz. Még nem tanultunk a kommunizmusról sem.

2016. jún. 6. 15:44
 1/8 anonim ***** válasza:
2016. jún. 6. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A dalnak nem a kommunizmushoz, hanem a munkásmozgalmakhoz van köze.

Egy buzdító, lelkesítő ének

fel fel ti rabjai a földnek (parasztok)

fel fel te éhes proletár (gyári munkások)

A győzelem napjai jönnek,

Rabságodnak vége már.


A Kádár rendszerben az ünnepségeken gyakran a szózat helyett énekeltük.


Hallgasd meg zenével, szerintem egészen jól szól, bár már kicsit régies.

2016. jún. 6. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A nagy francia forradalom idején született, amikor a francia polgárok fellázadtak az elnyomás ellen, a gazdasági válság okozta szegénység, stb. stb. egészen Napóleon színre-lépével ért véget... az 1780-as években. Elűzték az uralkodó zsarnokságot, kikiáltották a köztársaságot, valamivel nagyobb szólás szabadságot, hasonlókat tudtak kivívni maguknak.

Attól kezdve ez dal a franciák nemzeti himnusza.


[link]


A II. v.h. után itthon a szovjet hatalom, a kommunista politikai berendezkedés, mely csak ideológiája szerint biztosított szólás szabadságot, gyülekezési szabadságot, és hasonlókat, de... ez a dal annak a jelképe lett az egész világon, hogy összefogással a zsarnokság ellen sikeresen lehet fellépni... nem csoda, hogy tiltották!!

2016. jún. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

3-as vagyok!

Azért a 40-es éveket is ha felbontjuk, hogy a háború végéig itthon is még gyakorlatilag a régi uralkodó osztály (gróf x + gróf y) tagjai közül kerültek ki az állami vezetők, tehát a polgári forradalom emlékeit nem igazán szívlelték.

1945-1956 között itthon a Rákosi-rendszer, mely a háború után nemcsak a korábbi kizsákmányolók ellen lépett fel keményen, de azokat az embereket is elhurcolták, akik a háború után itthon kialakult rendszert, módszert, sem tartották jónak. Kemény politikai és párt leszámolások voltak, ennek eredménye lett az 1956-os forradalom.


1957. januártól indult a Kádár kormány, kifelé már egy sokkal engedékenyebb, sokkal lazább, több szabadságot biztosító politikát mutatott, de ez nem jelentette azt, hogy a háttérben a korábbi eseményeknek is vége lett volna.

De valóban, május 1-i felvonulásokon, április 4.-én a felszabadulásunk ünnepén, valóban ezt a dalt énekeltük, de a mellé a nagy SZU dicső felszabadítóját magyarázták bele, így attól kezdve már tele torokból énekeltük mi is!

2016. jún. 6. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az Internacionálé egy munkásmozgalmi induló, amely az elnyomók és elnyomottak közötti harcról, ez utóbbiak győzelméről szól.


#3 Már meg ne sértődj de kevered a La Marseillaise-t az Internacionáléval. A franciák nemzeti himnusza, a nagy francia forradalom idején született La Marseillaise. Van köztük kb. 100 év.

https://www.youtube.com/watch?v=4K1q9Ntcr5g

2016. jún. 6. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A nemzetközi munkásmozgalom himnusza.


Az Internacionálé 1944-ig a Szovjetunió himnusza is volt, hiszen nagyjából addig (1943-ig) a Szovjetunióban székelt a harmadik (kommunista) Internacionálé (Komintern) szervezete is, amelyen keresztül a Szovjetunió a nemzetközi munkásmozgalom vezetőjének tekinthette magát, és bizonyos értelemben nemzetek felett állt.

2016. jún. 6. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, most már jobban értem.
2016. jún. 6. 23:18
 8/8 anonim ***** válasza:
Bocsi! Igazatok van! Totál összekevertem a kettőt!
2016. jún. 7. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!