Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hogyan igényelhetek állandó...

EagleHUN kérdése:

Hogyan igényelhetek állandó lakcímet albérlőként?

Figyelt kérdés

Adott a szituáció albérletben élek egy nagyvárosban. (Mellesleg 11 éve élek és dolgozom ebben a városban.)

Ideiglenes lakcímre bejelentettük magunkat. (Ehhez a bérbeadónak skh. bárki megteheti sőt ajánlott.)


Eddig nem volt semmi gond ezzel.

Viszont most gépjárművet szeretnék.

Csakhogy ebben a nagyvárosban parkolózónák vannak.

Óradíj: 190, napidíj: 1000

Az állandó lakcímre bejelentett helyi lakosok viszont mentesülnek ez alól!

Amennyiben van "városi kártyályuk".


Namost a törvény szerint az állandó lakcímhez is egyenesen köteles aláírnia bérbeadó, mert törvény szerint nincs mérlegelési lehetősége ez ügyben!

(Törvénysértés ha nem írja alá.)

Viszont mivel adót nem fizet én biztosra veszem hogy nem akarja majd aláírni, de nem akarok balhét ebből.


Mi több tudtommal "nyugaton" egyenesen kötelező az állandó bejelentéseket megtenni albérletnél is. És uniós norma is.

Ennek ellenére a magyar hatóságok aláírt papírhoz próbálják kötni a dolgot.


- Ilyenkor mi van, és mit lehetne tenni, tennem?

- Megpróbálkozzak magam bejelenteni?

- Megpróbálkozzak egy település szintű lakcímkártyát csináltatni? (Ezt hajléktalanoknak találták ki, de tulajdonképpen bárki kérheti. Majd utánanézek elfogadnák-e a városi kártyához. Ez a kártya csak állandó lakhely lehet de konkrét cím nélkül csak a város!)

- Mégis megpróbáljam megbeszélni a tulajdonossal?

- Írjak alá helyette? (Ami nem lenne szép és nem is tv. nyes. de elfogadják. XD)


Légyszíves adjatok valami értelmes jogilag megalapozott támpontot mit lehet tenni.


(Nem, nem tudok saját lakást vagy házat venni itt!)



2017. máj. 7. 17:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

linkeld már be ezt a tv-t nekem:

"Namost a törvény szerint az állandó lakcímhez is egyenesen köteles aláírnia bérbeadó, mert törvény szerint nincs mérlegelési lehetősége ez ügyben!"

2017. máj. 7. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Ez egy kicsit összetettebb. Több tv. ből következik.

(Nem én találtam ki! Fórumokon olvastam utána.)

De a kedvedért összeszedtem jogtárból amit találtam róla:

"

26. §216 (1)217 A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).

"

Tehát kötelező a lakcím bejelentése! Mindenképpen mindenkinek, akkor is ha a "szállásadó" bérbeadó nem szeretné! (Jelenleg ideiglenes be van jelentve nekem is páromnak is.)


"

(4)225 A lakcímbejelentéshez - jogszabályban meghatározott kivétellel - a szállásadó hozzájárulása szükséges.

"

Tehát elvileg kell a hozzájárulása. De van kivétel.


"

27/A. §236 (1)237 A szállásadó bármely járási hivatalnál személyesen vagy az elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján nyilatkozhat arról, hogy a lakcímbejelentéshez szükséges hozzájárulását olyan módon adja meg, hogy


a) a lakcímbejelentéskor a bejelentkezővel együtt személyesen jelenik meg, vagy


b) a lakcímbejelentéshez az elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján előzetesen járul hozzá.


(2) Ha a szállásadó nem él az (1) bekezdés szerinti nyilatkozattételi jogával, akkor a bejelentéshez szükséges, a 26. § (4) bekezdése szerinti hozzájárulást a lakcímjelentő lap aláírásával adja meg.


(3)238 Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani.

"

Itt a 3-as pontban írják le mi a kivétel!

Azaz ha valakinek 2 tanúval is aláírt bérleti szerződése, vagy közjegyző által hitelesített bérleti szerződése van!


"

27/C. §242 A szállásadónak a 27/A. § (1) bekezdése szerinti nyilatkozata nem vehető figyelembe abban az esetben, ha az adott címre történő bejelentést jogszabály kötelezővé teszi.

"

És akkor itt térek vissza az elsőre: 26. §216 (1)217...

Tehát ha kötelező még a nyilatkozata sem vehető figyelembe.

Így elvileg nem is kell a nyilatkozata sem az aláírása a bejelentőlapra.

Viszont sajnos jelen esetben ez nem járható út, mivel nem kéttanús a bérleti szerződés és nem is közjegyzős...


Forrás:

[link]


Amit viszont nem találtam még meg, hogy mit követ el ha megtagadja az aláírást és ezzel a tv. -i kötelezettséget akadályozza. (Ezt is csak olvastam valami fórumon.) Nyilván valahol a btk-ban lesz benne nem a ptk-ban.

Ha akarod keresgéld te is. De én is megpróbálom előhalászni melyik tv. ben van benne.

2017. máj. 7. 21:04
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

nos, akkor, ha jól vettem ki a dolgot, nagyon egyszerű a helyzet.

Mivel kell lennie egy állandó lakcímeteknek, ezért a jelenlegit (vidéki? szülői ház?) felmondjátok, majd a bérleti szerződéssel bemasíroztok az okmányirodába, ahol állandó lakcím hiányában csak lakóhelynek lehet bejelenteni az albérletet.

Ha nincs bérleti szerződés (szerintem még a kéttanússal se foglalkoznak, elég ha a te+párod+főbérlő aláírása rajta van) akkor meg kénytelenek vagytok egy másik albit keresni. Bemondásra, hogy ti ott laktok, tuti nem fogja senki bejegyezni az új címet.

2017. máj. 7. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi 3.-as a választ.

Az a gond hogy sem az albérletünket nem akarom "bukni".

A szülői házból nyilván ki kell jelentkezni legalább egyikünknek.

Ennek lenne bármilyen hátránya ránk nézve?


A barátnőm nem szerepel a szerződésben... :/

2017. máj. 8. 08:00
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Az új lakóhely (népiesen "állandó lakcím") bejelentésével automatikusan törlődik a régi. Lakóhelyet ("állandó lakcímet") "kijelenteni" önmagában nem lehet. Nem állhat tehát elő az a helyzet, hogy egyszeriben nincs bejelentett lakóhelyed.


Való igaz, hogy a lakóhely bejelentése kötelező, és az is igaz, hogy a tulajdonos köteles aláírni a lakó lakcímjelentőjét, és az is, hogy egyedül a lakó döntése, hogy lakóhelyként ("állandó lakcím") vagy tartózkodási helyként (népiesen: "ideiglenes lakcím") jelenti-e be a lakcímet, ezt a tulajdonos nem jogosult felülbírálni. A jogszabály szerint ugyanis "A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik." Itt ugyebár a lakóhely (állandó lakcím) végleges nem-elhagyásának szándékához van kötve a tartózkodási hely, és ez a szándék csakis a lakóé, nem az ingatlan tulajdonosáé.


Ez eddig a jó hír. A rossz hír az, hogy Magyarországon a lakásbérbeadók nagy része egyfajta fegyelmezési eszköznek, zsarolási potenciálnak használja a lakcímbejelentés "megtiltását". Holott a tulajdonos aláírására nem azért van szükség, hogy ő "engedélyezze" a lakcímbejelentést - semmi köze nincs hozzá ugyanis, az csak a bérlőre tartozik, ráadásul törvényileg kötelező. A tulajdonos aláírása a valótlan lakcímbejelentések megnehezítése céljából (azaz garanciális okokból) került a törvénybe, de sajnos pont az ellenkező hatást érte el: sokan azért kényszerülnek máshova bejelentkezni, mint ahol élnek, mert a tényleges lakóhelyük tulajdonosa keresztbetesz a lakcímbejelentésnek.


A másik rossz hír, hogy ha kifogsz egy ilyen kekec tulajdonost, amire elég nagy esélyed van, akkor nem nagyon tudsz mit tenni. Szankciótól ugyanis nem kell tartania a tulajdonosnak, ha ellehetetleníti a lakcímbejelentésedet. A hivatalok sem fognak ebben a helyzetben neked segíteni. Két tanúval aláíratott (vagy közjegyzőnél hitelesíttetett) bérleti szerződést bemutatva ugyan helyettesíthetnéd a tulajdonos külön aláírása a lakcímbejelentéshez, de ha kitudódik, hogy a "renitens bérlő" a tulaj óhaja ellenére bejelentette a lakcímét (azaz teljesítette törvényes kötelességét), akkor nyilván veszélybe kerül a bérleti szerződés. Az indok nélküli felmondással szemben ugyanis szintén semmi nem védi a bérlőt, az teljesen jogszerű. Rajtad múlik, hogy bevállalod-e ezt a kockázatot. Ez a jogállam helyzete ma Magyarországon a lakásbérlés területén.


Megoldásként sokaknak az marad, hogy másutt (tipikusan ingatlantulajdonnal rendelkező szülőknél, ismerősöknél) vannak bejelentve, vagy végső esetben hajléktalannak jelentik be magukat (településszintű lakcímkártya).

2017. máj. 8. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja és hogy mit "követ el" a tulajdonos, ha megtiltja a lakcímbejelentést: semmit, illetve bűncselekményt nem, mert ez "csak" joggal való visszaélés, amit a Ptk. 5. §. tilt. Ez ellen csak perrel lehetne fellépni, de hát nyilván azonnal kivág a tulajdonos, ha bepereled, szóval a pereskedés nem járható út, más meg nincs.
2017. máj. 8. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az 5. 6. választ sokban megerősítetted amit tudok, meg aminek már utánajártam. Ment a zöld kéz.
2017. máj. 8. 12:16
 8/11 A kérdező kommentje:

Viszont egy ponttal nem értek veled egyet amit többször megismételtél:

"Az indok nélküli felmondással szemben ugyanis szintén semmi nem védi a bérlőt,"

"de hát nyilván azonnal kivág a tulajdonos, ha bepereled,"


Ez azért nem egészen így működik tudtommal.

Először is természetesen felmondhat egyoldalúan ehhez joga van.

Viszont ezt egy 8 napos felszólítást követő 8 napos felszólítás után a rákövetkező hónap utolsó napjára!

Ez benne van az albérleti tv. ben!

//Tehát például március 16. -án küldi az első írásos felszólítást (ami lehet sms, e-mail, ajánlott levél stb...) akkor a második 8 nap után átcsúszik áprilisra aminek meg az a következménye hogy Május 31.-i hatállyal mondhat fel!//

Arról nem is beszélve hogy a felszólítás megfelel egy indoklásnak is hiszen pl ha vki. nem fizet akkor az lesz a felszólításban!

Sok szerződésbe beleírják ugyan hogy 30. nap a felmondási idő, ám ez csak a bérlő vállalása és csak arra az esetre vonatkozik ha ő is benne van a felmondásban és aláírja a felmondást! Amire viszont nem köteles és nem is teszi meg ha pl nem tisztességes az eljárás (mondjuk pont a szóbanforgó dolog miatt), vagy pl nem akarják visszaadni a kauciót stb.

Ráadásul ez a törvény (és a vele járó birtokvédelem) akkor is megilleti a bérlőt ha pl nem tanús a szerződés, vagy nem közjegyzős, esetleg meg sincs!

azaz semmi módon nem akadályozhatja az ottlakást és be sem jöhet a bérlő akarata ellenére! (Kivéve évente 1x ellenőrzés céljából.)

Ez csak a határozott idejű szerződéseknél van másképpen.

Ám ha a felek új szerződés nélkül továbbviszik akkor már az is határozatlan idejűnek fog számítani.

És még ez sem garancia semmire. Ha akkor sem költözik ki a bérlő erőszakot nem alkalmazhat csak a hatóság és csak kilakoltatás alapján. Ami fél egy év és még akkor is 30-napos felszólítással.

Azért tudom ezeket mert már jártam meg főbérlővel, aki semmit nem tudott ezekről a dolgokról. De végül sikeresen "kikényszerítettem" belőle a tisztességet. Igaz a jogi segítségnyújtó szolgálat nyomatékosította a dolgot neki! Köszönet érte nekik. :)


Bocs hogy hosszúra nyúlt és off is az eredeti kérdésemhez képest. De tévhiteket ne erősítsünk meg senkiben! :)

2017. máj. 8. 12:32
 9/11 A kérdező kommentje:

Négyesként írtam:

"Ennek lenne bármilyen hátránya ránk nézve? "


És meg is válaszolom. Persze hogy van.

Pl a hétvégi hazautazást nem fogja többé fizetni a munkahelyem...


Ha tudtok még hátrányt vagy előnyt kérlek írjátok le azt is. Hogy tudjak mérlegelni megéri ez az egész vagy hagyjam a p.-be.

2017. máj. 8. 12:34
 10/11 anonim ***** válasza:
#8 azt próbáltam érzékeltetni, hogy a tulajdonos egy jogszerű felmondással is kellemetlenséget okozhat neked, így hát adott számára egy teljesen törvényes eszköz, amivel sakkban tarthat.
2017. máj. 8. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!