Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért él (t) az a tévképzet...

Miért él (t) az a tévképzet az emberekben, hogy a kommunizmus idején jobb volt az életszínvonal Jugoszláviában, mint a többi kelet-európai országban?

Figyelt kérdés

[link]


A grafikonon látszik, hogy az egy főre jutó GDP-ben csak Albániát és Romániát előzte meg Jugoszlávia, a többi ország fejlettebb volt nála. Szerintem csak azok éltek jól, ahol a családfő kiment vendégmunkásnak Németországba és küldte haza a jó német márkát...


2017. szept. 17. 22:38
 1/9 anonim ***** válasza:
20%

Mert akkoriban ilyet lehetett? Hogy elköltözöm az ndk ba és akkor utalgatok haza? Ezt szerintem a legkevésbé sem engedték. Bár lehet hogy nem tudom jól.

Am azért mert sokan mentek oda nyaralni és csak a jó részét látták ráadásul közel van nyugat tehát biztos jobb.

2017. szept. 17. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Shai-Hulud ***** válasza:
89%

"ahol a családfő kiment vendégmunkásnak Németországba és küldte haza a jó német márkát..."


Hát ha belegondolsz abba, hogy onnan kimehetett a családfő vendégmunkásnak, tőlünk meg nem...


Egyébként Tito messze nem kommunista Jugoszláviát csinált, én még emlékszem arra, hogy a jugókhoz sem volt könnyebb kijutni, mint nyugatra. Kiutazási engedélyt "egyszerűen" csak Csehszlovákia, Lengyelország, Románia, Bulgária és az NDK területére kaptál, a Szovjetunióba és Jugoszláviára külön kellett engedélyt kérni.

2017. szept. 17. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
95%

#1! Tényleg nem jol tudod. Ráadásul (szerintem!) nem is azt irtad amit akartál.

Nem tévképzet.Tényleg jobb volt (ha nem is az ott termelt GDP-böl). Utazhattak nyugatra, munkát is vállalhattak ott. Voltak kisebb magánvállalkozások, stb.

2017. szept. 17. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

"Hát ha belegondolsz abba, hogy onnan kimehetett a családfő vendégmunkásnak, tőlünk meg nem... "



Tőlünk meg kimehetett a Szovjetunióba és ahhoz a piros útlevél is jó volt.

2017. szept. 17. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Shai-Hulud ***** válasza:
89%

"Tőlünk meg kimehetett a Szovjetunióba"


Hát azért volt egy aprócska árnyalatnyi különbség a Szovjetunió és a nyugati országok között. És nem a SZU javára. :-D

2017. szept. 17. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
82%
Jugoszláviában nyitott kommunizmus (szocializmus) volt, a többi országpad pedig zárt. Ez mozgástérben és lehetőségekben nagyobb szabadságot biztosított. A különbséget ott keresd, hogy arrafelé egy kreatív, okos ember vállalkozó lehetett és megszedhette magát. Itt nem tehette, az egyenlőség jegyében.
2017. szept. 17. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
100%
A szüleim mindketten a titói Jugoszláviában nőttek fel, az ő fiatal és felnőttkori emlékeik erről az időszakról pozitívak, és mindig a gazdasági prosperitást emelik ki, ami az ő életükben is meghatározó volt. Sokkal jobban éltek, és jobbak voltak az általános életkörülmények, mint most. Egyikük sem volt sehol vendégmunkás.
2017. szept. 18. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Na most is okosabb lettem, most nézem újra a Surda sorozatot és nem értettem, hogy tudott a második részben kimenni az NSZK-ba :) köszi az infókat
2017. szept. 18. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Mert ez nem tévképzet, hanem valóság volt. (Nem tudom,a grafikonodat honnan szedték, de nem sok köze van a valósághoz.)


Jugoszláviában tele voltak az üzletek és rengeteg nyugati árut (élelmiszert, ruházati cikket, újságot, könyvet) is lehetett kapni a boltokban, ami Magyarországon az 1980-as években sem volt. Tudom, mert gyerekkoromban sokat jártunk át "Jugóba" :) A televíziók nyugati színvonalú adásokat adtam, szabadon lehetett nyugatra utazni, Jugoszláviából naponta rengeteg gyorsvonat közlekedett a legkülönbözőbb nyugat-európai célállomásokra, a JAT légitársaság Az Egyesült Államokba és Kanadába is közlekedtettet járatokat.


A Vajdaságban jobb volt akkoriban magyarként élni, mint itt Kádár Magyarországán. Az újvidéki Magyar Szó az akkori világ legszínvonalasabb magyar nyelvű napilapja volt.


Persze Jugoszláviában nagy regionális különbségek voltak az életszínvonal tekintetében. Koszovó, Macedónia, Ó-Szerbia egy része, Bosznia egy része valóban szegény volt, mkiközben Szlovénia, Horvátország nagyobb része, Vajdaság, Belgrás és környéke szinte nyugati életszínvonalon élt akkoriban.

2017. szept. 18. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!