Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hogyan volt életképes gazdaság...

Hogyan volt életképes gazdaságilag a szocializmus évtizedeken keresztül?

Figyelt kérdés
Mindenhol azt olvasni, és a történelem is azt bizonyította, hogy gazdaságilag életképtelen a szocializmus, a szovjetuniót és a keleti blokk országai a 80-as évek végére gazdasági válságba kerültek. De ha működésképtelen miért fejlődött töretlenül a szovjetunió a 70-es évekig? Ha jól tudom ekkor volt az életszínvonala a legközelebb az USA-hoz(persze jóval elmaradt attól de ez akkor is a fejlődést mutatja). Ez több mint 50 év 1917-től számolva. Az sem lehet magyarázat szerintem, hogy ebből vagy 25 évig Sztálin rabszolgasorba tartotta a népet és így építette a szocializmust, mivel ha a többi szocialista országot nézzük, például Magyarországon se ment rosszul gazdaságilag a 60-as 70-es években. Persze tudom, hogy volt olajválság,űrverseny,fegyverkezési verseny + egy csernobili robbanás, ezek lennének az okok, és ha ezek nincsenek? Arra vagyok tehát kiváncsi, hogy mitől működtek kezdetben ezek a rendszerek, és később pedig miért nem?

2018. nov. 18. 09:58
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Előzőnek: "A Szovjetunió 1991-es, azaz megszüntetés előtti államadóssága nem volt több, mint a GDP 20%-a. Mindez érdekes kérdést vet fel. Összeomlott-e gazdaságilag egyáltalán a szocializmus? Magyarországon ez a rendszerváltás környékén egyértelműen merült fel, hiszen messze a legmagasabb adósságállománnyal jöttünk ki az államszocializmus időszakából. De rajtunk (és bizonyos mértékig a lengyeleken) kívül gyakorlatilag a teljes keleti blokk igen alacsony adóssággal végezte a múlt rendszert."


[link]

2018. nov. 18. 12:22
 12/20 anonim ***** válasza:
61%

Úgy kérdező, hogy a szocializmus bármit is hazudnak oldaltól függetlenül nem életképtelen teljesen. Ez egy olyan hazugság, amit Magyarországon a jobboldal és a balliberális oldal is terjeszt, igazából mindenkinek jó ez a hazugság, és pár unatkozó valóban balos közgazdászon és történészen kívül senki sem akarja megcáfolni, ők pedig nem kapnak olyan médianyilvánosságot mint kellene.

Egyszer majd helyére kerül ez, de ahhoz ki kell halnia annak a generációnak, aki úgymond rendszerváltó volt, majd 2030-40 körül, majd akkor talán lehet tárgyilagosabban beszélni a szocializmus időszakáról, akkor az "adósságból tartották fenn a rendszert" mítosz is szépen el fog tűnni.

2018. nov. 18. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Nem tudom. Rengeteg variáció hallottam már ezek ütik is egymást meg nem is. Ha jobban belegondolok teljesen lényegtelen mi volt régen mert most élünk és csak a jelenlegi helyzeten tudunk változtatni. Az igazi baj az, hogy nagyon elfogultak lettek sokan és bal meg jobb létezik csak a szemükben. Lehetne jó rendszert kitalálni ami működne és mindenkinek tetszene de ha akár csak egy apró része hasonlítanak az eddigi rendszerek bármelyikéhez, jönne a fujjogás meg az okoskodás, hogy biztos ez is olyan. Aztán ellenkezni kezdik és "téríteni" kezdenek, hogy mennyire nagyon igazuk van. Ha érvelni próbálsz nem tudsz mert csak magukra figyelnek rád nem. Na?
2018. nov. 18. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
28%
Kérdezd meg a venezuelaiakat, hogy mennyire jó szocializmusban élni.
2018. nov. 18. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
49%

Az lehet, hogy a megszűnés pillanatában a GDP 20% volt az adósság, de piaci viszonyok között meg szinte nulla a teljesítménye. Nem tudtunk a nyugattal kereskedni, a valutánk nem volt konvertibilis!

A termelési viszonyaink elavultak, megújulásra képtelenek voltak. Nem tudtunk lépést tartani az ipari fejlődéssel, az elektronika térnyerésére nem volt megfelelő válaszunk. A gazdaság megroppanása látványos volt az akkori szakmabeliek számára, de a lakosság ebből nem sokat tudott, csupán azt, hogy Bécsbe kell menni bármilyen műszaki cikkért.

A 60-as 70-es években még versenyképesek lehettünk a magánszektor kiszélesítésével, a nagyüzemi mezőgazdaság felfuttatásával, de ez a lendület 20 év alatt kifújt.

2018. nov. 18. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
Van igazság abban is amit a 12. válaszoló ír, nem volt életképtelen teljesen gazdaságilag. Arról pedig még szó sem esett hogy a szocializmus olyan országokban volt amik alapból sokkal fejletlenebbek voltak, kelet európai is már a szocializmus előtt is sokkal fejletlenebb volt nyugat európánál, az 1917-es Szovjetunió is teljesen elmaradott volt az akkori USA-hoz képest, úgyhogy jó nagy mínuszból indultak, akkor feltehetnénk a kérdést, hogy miért is kellett volna 1990-re azonos szinten lenniük? De én nem akarom egyik oldalt sem pártolni, csak az igazságot keresem. Az NDK-NSZK párosra például ezek nem igazak,mert ők azonos szintről indultak.
2018. nov. 18. 16:36
 17/20 A kérdező kommentje:
Tehát az NDK-NSZK páros azt mutatja, hogy a kapitalizmus gyorsabb fejlődést feltételez, de hogy az egyik gyorsabb az nem jelenti azt, hogy a másik életképtelen.
2018. nov. 18. 16:53
 18/20 anonim ***** válasza:
84%
Az NSZK/NDK páros nem azt mutatja, hogy a kapitalizmus gyorsabb fejlődést jelent, mert az NSZK nagy összegű Marschall-segélyt kapott az újjáépítéshez, és az akkori legkorszerűbb technikákat alkalmazta. Ez óriási előny volt az NDK-hoz képest.
2018. nov. 18. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
27%

'Úgy hogy akkoriban még nem loptak és nem hitelekből éltek.'

Dehogyisnem.


'Gyakorlatilag az egyetlen életképes rendszer.'

Jah, láttuk 90-ben, mennyire életképes..

2018. nov. 21. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
66%

Úgy, hogy suba alatt üzletelt a nyugatiakkal. A probléma csak az volt, hogy az illetékes kiváltságos vezetők törvénytelenül nyugatra sikkasztották az ország javára fordítandó devizaösszegeket, ahelyett, hogy a haza javára fordították volna.

Ha érdekel a téma egy részlete, volt régebben egy cikksorozat a kádári idők külföldi ügyleteiről a már elérhető levéltári anyagok alapján. A Magyar Időkben; Borvendég Zsuzsanna gyűjtötte az adatokat.

2018. nov. 22. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!