Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Milyen elmélet, szabályok...

Milyen elmélet, szabályok alapján számítják ki a nyugdíjba vonulók nyugdíjának összegét?

Figyelt kérdés

Van erre valamilyen publikus képlet, algoritmus?

Konkrétan milyen adatokat vesznek hozzá figyelembe?


Csak az utolsó munkában töltött év (bér)jövedelme számít vagy a korábbi évek jövedelme is?

Esetleg visszamenőleg az összes munkában töltött év (bér)jövedelme számít vagy csak pl. az utolsó 15 évé?


Valamilyen súlyozásos módszerrel számítják?



#szabály #öregségi nyugdíj #nyugdíj kiszámítása #számítási módszer #számítás képlete
2019. ápr. 9. 08:27
 1/4 Balogh Bence 2019 ***** válasza:

Mindig változtatják a szabályokat és ezernyi szempont játszik közre a pontos összegben, de nagyjából arról van szó, hogy 1988-tól számítanak egy súlyozott összeget.


[link]

2019. ápr. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Természetesen van rá program - a nyugdíjbiztosítónál ezzel dolgoznak. De kalkulátorok is vannak, amit #1 is javasolt például.

A lényege: a mindenkori fizetésedet veszik figyelembe - azt, amiből nyugdíjjárulékot fizettél. Azt szorozzák egy faktorral, ami az inflációt korrigálja, vagyis hogy ha 20 éve 67 ezer volt a fizetésed, ami akkor a minimálbér kétszerese volt, az a nyugdíjad kiszámolásakor is annyit jelentsen, ne csak a mai értékét, ami a minimálbér felét sem érné el. Ezen kívül figyelembe veszik mennyi ideig fizettél járulékot. Ezekből együtt jön ki a nyugdíj. Az fontos, hogy milyen bérrel mész nyugdíjba, de ha előtte minimálbérre voltál bejelentve 30 éven át, akkor csak annak megfelelő lesz a nyugdíjad, nem fog csak amiatt megnőni jelentősen, hogy az utolsó 1-2 évre 500 ezres fizetést jelentesz be.

2019. ápr. 9. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Kiszámításánál sok tényezőt vesznek figyelembe, de a fő elv a következő.

1. csak az a fizetés számít, ami után nyugdíjjárulékot fizettél. Ezért például, míg erre volt plafon, a nyugdíjjárulékot egy bizonyos érték felett nem fizettél, cserébe ez a jövedelemrész nem is számít.

2. Minden ilyen fizetést valorizálnak, azaz a jelenlegi pénzhez igazítják. A KSH nyilvántart egy éves inflációs ráta táblázatot, ebből határozzák meg, a 20 évvel ezelőtti fizetésed ma mennyit ér.

3. Az összes járulékfizetési idődet napra nyilvántartják, minden időtartamhoz tartozik egy százalék, annyit fognak figyelembe venni.

4. Amikor változott a nyugdíjtörvény, mindig meg volt határozva, a korábbiakat hogyan kell értelmezni. Ez ugyan bonyolítja, de kiszámíthatóvá teszi az eljárást.

5. Fentiek alapján kiszámítják egy éves nyugdíjadat, ennek tizenketted része lesz a tényleges induló nyugdíjad.


Ha a közeljövőben (pár éven belül) szándékozol nyugdíjba menni, kérhetsz előzetes kalkulációt, kitöltesz egy kérdőívet az adataiddal (itt bizonyítani se kell), személyesen kérvényezed a kalkulációt, és kapsz egy hatalmas paksamétát a részletes számítással, mintha azon a napon mennél nyugdíjba.

2019. ápr. 9. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2019. ápr. 9. 12:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!