Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Ha Budapesten lakok az egyetem...

Ha Budapesten lakok az egyetem miatt, de Szegedi lakcímkártyám van, attól még szavazhatok majd a polgármesteri választáson?

Figyelt kérdés
2019. jún. 26. 18:55
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Kitérő…

Kedves Krisztina!

Ma már nem csak a „lakom” az elfogadott, kizárólag helyesnek ítélt forma.

Nyelvészek már régóta azon az állásponton vannak, hogy már nem kizárólagosan ez a helyes. Például: [link]

Vagy, a Magyar Tudományos Akadémia helyesírási tanácsadó portálján ez olvasható: [link] : A nyelv változik. Ami most még „csúnyának” tűnik, az idővel megszokottá válik. Adjuk hát időt magunknak, és próbáljuk elfogadni a változásokat, nem pedig szembe menni velük.

És az MTA Nyelvtudományi Intézetének helyesírás ellenőrzője is helyesnek találja mindkettőt:

[link]

[link]

A műveltség nem csak azt jelenti, hogy ragaszkodunk valamikor megtanult minden kis részlethez, hanem az is beletartozik, hogy követjük a változásokat. Engem is zavart, míg jó néhány nyelvész vélekedése alapján beláttam: a nyelv változik, nem én fogom megállítani ezt a folyamatot. De, nem is szükséges. 100 éve is más volt a helyes, mint most, és 100 év múlva is más lesz. És a változások apránként történnek. Ez is változóban van. Lehet, hogy egy-két mostani generációval együtt, teljesen el is tűnik ez a forma.

És, nem minden egyetemista nyelvművelő bölcsésztanonc. De még ha éppen az is, akkor sem olyan kemény szabály ez már. És még ha nyelvi vétség lenne is, emiatt szavazati jogot kétségbevonni, nagyon durva következtetés.

2019. júl. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 Mézga Krisztina ***** válasza:

Kedves 11-es! Elvileg igazat adok.

Néha javítottam diplomamunkákat. Nagyon elkeserítőnek tartottam, hogy felsőfokú végzettségű emberek alapvető helyesírási szabályokat nem tartanak be, pontosabban: fogalmuk és érzékük sincs semmi a helyesíráshoz. Egyszer már kifejtettem és tartom: a helyesírás hiánya rengeteg szövegértelmezési hibához, félreértéshez vezet. Ha fennhangon olvasunk, és nem mondjuk egybe, ami egy szó, nem állunk meg ott, ahol azt a mondanivaló megkövetelné, akkor más értelmet nyerhet a szöveg.

Elhiszem, hogy fejlődik a nyelv, de néha az az érzésem, visszafelé..., mint újabban sok minden.

2019. júl. 9. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!