Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A 16. században kezdődő...

A 16. században kezdődő keresztény hitszakadás és vallásháborúk nélkül az európai hatalmak jóval sikeresebben és eredményesebben vehették volna fel a harcot a Kelet felől előretörő Oszmán birodalommal, annak rendkívül szervezett haderejével szemben?

Figyelt kérdés

2022. jan. 29. 13:33
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
12 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
Nem. Az oszmán Birodalom nem volt olyan erős mint sokan hiszik. Gyakorlatilag addig tartottak a sikerek még kis törpe államokat kellett bekebelezni a Balkánon és Közel Keleten, amikor nagyhatalmakkal találkoztak abba a töröknek mindenhol beletört a bicskája. Még a Magyar Királyság teljes területét sem tudták elfoglalni, Oroszországgal vagy Ausztriával szemben meg már esélyük sem volt, és ezek csak kis szelete Európának. Később az elmaradt modernizáció miatt az oszmánok teljesen lemaradtak, és már a helyi kis népeket sem tudták leverni akik mindenhol fellázadtak ellenük.
2022. jan. 29. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 kürasszír ***** válasza:
88%

Nem.


Ugyanis a vallási, katolikus-protestáns európai ellentétekben nagyobb szerepet játszottak a hatalmi szempontok a hitnél.


A fő nyugat-európai hatalmi ellentét amúgyis a katolikus Habsburgok és a szintén katolikus Franciaország között állt fenn, mellesleg mindkettőnek voltak protestáns szövetségesei is.


Elég arra gondolni, hogy az eredetileg valóban vallásháborúnak indult harminc éves háború (1618-1648) végén cssk a katolikus Franciaország katolikus Habsburgok elleni fegyveres beavatkozása mentette meg a vesztésre álló protestánsokat.


Egyébként a Habsburg Monarchia, mint európai nagyhatalom a Magyar Királyság 1541-es három részre szakadása után sikeresen megállította a török közép-európai előretörését.


Hiszen a Habsburg-török front Magyarország területén jó 150 évre megmerevedett, a török áttörés a Habsburgok magyarországi végvárrendszerén nem sikerült.


Azt mondhatjuk, hogy a Habsburg Monarchia 1541 és 1683 között elég erősnek bizonyult a török elleni sikeres védekezéshez, de az oszmánok Magyarországról való kiűzése már meghaladta a katonai lehetőségeit.


Már a nagy bécsi hadikonferencia megállapította a 16. század végén, hogy a török Magyarországról történő kiűzése csak széles, európai keresztény összefogással lehetséges.


Nagy Szulejmán szultán szövetségre lépett I. Ferenc francia uralkodóval a spanyol és osztrák Habsburgok ellen. Így a katolikus Franciaország az Oszmán Birodalom legfontosabb európai partnere, gyakran szövetségese lett a katolikus Habsburgok ellen.


Például a protestáns (evangélikus) Szász Választófejedelemség általában erősen támogatta a katolikus Habsburgokat az oszmánok ellen, több más, német protestáns államhoz hasonlóan.


1648, a harminc éves háború vége után, rövidesen a protestáns Anglia és Hollandia lettek katolikus Habsburgok fő szövetségesei a katolikus Franciaország ellen.

2022. jan. 29. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
88%

Annyit hozzátennék, hogy a kereszténység hatalmi harcai, vallási széthúzása valóban segítette az Oszmán birodalom felemelkedését, de korábban, még Bizánc bukása idején, amikor az oszmán nyomás ellenében felmerült a római és a görögkatolikus egyház egyesítése. Hosszú ideig folytak a tárgyalások a dogmák összeegyeztetése iránt de csak huzavona történt, miközben a törökök folyamatosan harapdálták le a Konstantinápolyi területeket és mikor már maga a város is végveszélybe került, akkor sikerült végre egyesíteni a két egyházat, de ekkor is főleg annak következtében, hogy Ferrarában, ahol a vég nélküli tárgyalások folytak, súlyos pestisjárvány dühöngött, amely végre ösztönző erőt adott a gyors megegyezésre. Róma persze nem engedett, ám maga a görögkatolikus nép nem fogadta el a hittételek változásait, így később a pátriarka is visszavonta beleegyezését, ezért aztán a Pápa nem is segített különösebben az ortodox vallást követő Konstantinápolynak, csupán Velence és Genova küldött némi segítséget, ők is főleg a kereskedelmi érdekeik védelmében, ezzel Konstantinápoly sorsa beteljesedett és ez alapozta meg az oszmánok nyugati hódításait.

Megjegyzem maga a keletrómai birodalom is a latinoknak köszönheti a meggyengülését, a 4. keresztesháború alkalmával a szokás szerint Konstantinápoly alatt gyülekező keresztesek nem vonultak a szentföldre, hanem magát a várost foglalták el és megalapították a latin császárságot, amely ugyan egy idő múlva megbukott és folytatódhatott a korábbi ortodox Bizánc uralma, ám korábbi fényét, presztizsét, erejét már nem nyerte vissza, így az oszmánok hódításának áldozatul esett és ezáltal meglódulhatott a törökök nyugati irányú terjeszkedése.

2022. jan. 29. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 kürasszír ***** válasza:
100%

# 3


Van egy komoly tévedés a kommentedben.


Összetévesztetted a görögkatolikus és a görögkeketi, azaz ortodox kereszténységet.


A Bizánci Birodalom nem görögkatolikus, hanem görögkeleti, azaz ortodox keresztény volt.


A görögkatolikus egyház csak 1595-ben, a breszti unióval jött létre, amikor az ortodoxok egy része, saját rítusát megtartva újra egyesült a katolikus egyházzal, elismerve a pápát egyházfőjének.


A görögkatolikusok a katolikus egyház görög rítusú része, a pápa egyházfősége alatt. A katolikusok több, mint 95 %-a latin rítusú, azaz római katolikus

2022. jan. 29. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Igen, ezt valóban eltévesztettem, köszönöm, hogy kiigazítottad, valóban a görögkeleti ortodox egyházról akartam írni, őszintén szólva nem is tudtam a különbségről, de most sikerült valamit tanulnom, neked köszönhetően.
2022. jan. 29. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 kürasszír ***** válasza:
100%

# 5


Amúgy maximálisan egyetértek a kommented többi részével.

2022. jan. 29. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm, én meg a tiéddel.
2022. jan. 29. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Vallásháború, hitvita... ezek csak cassus bellik, de nem valós okok voltak egyetlen háborúban sem. A háborúk gazdasági erőforrások feletti "civakodás" miatt törnek mindig ki, a vallási különbségek már csak indokot adnak. A vallási ellentéteket elég gyorsan félre tudják tenni ha közös érdek mentén szövetséget kell kötni valahol (ahogy Velencét sem érdekelte hogy a törökökkel lepaktáljanak).

Önmagában az igaz, hogy ha nem a szomszédaikkal való háborúzással vannak elfoglalva az Európai hatalmak hanem ha imák, meg pápai bullák helyett valós segítséget küldenek a magyaroknak akkor megállítjuk a törököket.

2022. jan. 29. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 kürasszír ***** válasza:
100%

# 8


Az európai hatalmak elég komoly segítséget adtak a török ellen.


Mátyás király híres évi 1 millió arany forintos bevételéből bizony 200 000 forint a pápa, 100 000 forint pedig egyéb európai államok segélye volt.


Mohácsnál is csak a pápa azonnali gyorssegélye miatt tudott viszonylag komoly hadsereget kiállítani II. Lajos.


1541 és 1683 között a Habsburgok Királyi Magyarországának adóbevételei békébencsak 30 %-ban, háború esetén már csupán 10 %-ban fedezték a török elleni védelem költségeit.


A védelmi költségek békében hiányzó 70 %-át, a háborúban hiányzó 90 %-át pedig négy forrás biztosította:


1.) A Habsburg örökös tartományok (Ausztria és Csehország) adói.


2.) A Német-római Császárság rendjeinek birodalmi töröksegélye (Reichstürkenhilfe).


3.) A pápa segélyei.


4.) A spanyol király segélyei.


A török európai előrenyomulását 1541, Magyarország három részre szakadása után egy nagyhatalom, a Habsburg Monarchia (melynek része volt a Királyi Magyarország) állította meg.

2022. jan. 29. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 kürasszír ***** válasza:
59%

# 8


Velence elég ritkán paktált le a törökkel. Csak akkor, ha más reális lehetősége nem maradt.


Számos nagy, összesen hét velencei-török háború zajlott.


Elég csak a Ciprusért a 16. századbanvívott 4. velencei-oszmán háborúra (1570-1573) gondolni.


Vagy a legnagyobbra, Krétáért 1645 és 1669 között, 24 éven át vívott 5. velencei-oszmán háborúra emlékezni.


Az 1645-1669 közötti 5. velencei-oszmán háború döntően hozzájárult az Oszmán Birodalom hanyatlásához.

2022. jan. 29. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!