Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért csak ilyen alulműveltek...

Miért csak ilyen alulműveltek akarják visszavezetni az általános sorkatonaságot?

Figyelt kérdés
Ráadásul egy normális érvük sincs mellette, csak "legyen, merazéletrenevel", meg "csakazaférfiakivótkatona". Mint amikor a majmok makognak, komolyan.
2023. jún. 3. 21:13
1 2 3 4 5
 31/48 A kérdező kommentje:

Itt is megtudhatja mindenki. Ha volna tehetségem írni, biztos megtenném, bár én szerencsére sose voltam katona. Ráadásul nyugodtan lehetne mocskolni (ez esetben: tárgyhűnek lenni, elítélni ezt az értelmetlenséget) a sorkatonaságot, mivel az már egy lejárt intézmény, és mint ilyen bármit lehet róla írni, senkinek nem lenne jogalapja feljelenteni érte.


Azért ez teljesen meglepő, hogy valakiben ekkora mély nyomokat hagyott ez a baromság. Miért véded amúgy? Tényleg ennyire meghatározó volt ez az epizód az életedben? A többség kinövi, elfelejti, mások utólag is elátkozzák. Te meg ennyire dicséred.

2023. jún. 26. 12:14
 32/48 anonim ***** válasza:
22%
Én nem dícsérem, csak arra sincs okom, hogy utólag köpködjem. Nem tudok objektív lenni, mivel egy légvédelmi kiképzőközpontban voltam tanult emberek között, nekem nem úgy zajlott, mint egy átlagos honvédnek. De ismerek azok közül olyanokat is, akik, ha nem is kívánkoznak vissza, utólag nem úgy emlékeznek rá, hogy kibírhatatlan volt. Aki úgy emlékszik, annak megfigyeléseim szerint az élet más területein is akadtak problémái.
2023. jún. 26. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/48 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt kibírhatatlan, egyszerűen csak egy rakás sz@r volt...feleslegesen eltöltött idő, amit sosem kapok vissza. Nyomorúságos alkoholista barom ht-k között, akiknek az volt az egyetlen örömük, hogy szivathatták a sorkatonákat.
2023. jún. 26. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/48 A kérdező kommentje:
Berlini, akkor te kivételesen jó helyen szolgáltál és ahogy magad írod nem voltál így átlag sorkatonai körülmények között vagyis nem a tied volt az átlag. Rendben. Meg azt is írtad másutt, hogy titeket nem szívattak. Viszont ahol igen (és ezt azért ismerd el hogy létező jelenség volt), ott mi volt ennek a funkciója? Példának okáért, a szívató (legyen az "öreg" katona vagy akár kiképző) vállalta annak kockázatát, hogy akár ott bent, akár később kint mondjuk alapos verésben részesítik (amit jogosan meg is érdemelt volna)?
2023. jún. 26. 15:14
 35/48 anonim ***** válasza:
69%

#34: Mivel, nem olyan helyen voltam, csak másodkézből szerzett információim vannak.

Mi számít "szívatásnak"? Ha az, hogy este ultrával felszórják a hálókörletet és ráöntenek 1-2 vödör vizet, majd szólnak az éppen tv-t néző "kopaszoknak", hogy "jöjjenek, mert berepült egy gólya", és fel kell mosni a habzó réteget a padlórol (vagy ugyanezt azzal vezetik elő, hogy "este új japán film lesz a tévében, a címe Sika-mika"), akkor az egy, hagyománytkövető, rosszízű szórakozás az idősebbek részéről, ilyen pl. angliai bentlakásos iskolákban is előfordul. Aki elmesélte, utólag nem nagyon rágódott rajta.

Vagy ez?

Egy volt osztálytársam, akinek elég nehéz természete volt, mesélte, hogy már másodszorra sikáltatták le vele büntetésből a fürdőszoba csempéit, miközben a szülei kint vártak rá a folyosón, látogatási idő alatt. Ezt mondta nekem: "Ezután elgondolkoztam, hogy összeférhetetlen voltam, nagypofám volt, ezen változtatnom kell".


Szerintem voltak durvább dolgok is, az tudná, aki ott volt, de egy határon túl volt rá mód panaszt is tenni.


Utolsó kérdésedre nem tudom a választ, szerintem nem sok ilyen eset lehetett a Néphadseregben. Azt viszont tudom, hogy a szovjet hadseregben a 80-as években még volt testi fenyítés, tehát egy kiképző megüthetett egy sorkatonát.

2023. jún. 27. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/48 anonim ***** válasza:
69%

Kérdező, kimásoltam ide neked a net-en is fennlévő katonai szlengszótárból (ami szerintem nagyon szórakoztató olvasmány) a sikamika meghatározását a kapcsolódó szleng kifejezésekkel, hogy lásd miből maradtál ki (velem együtt):


sikamika fn <Legtöbbször az öregkatonák által megalázás, büntetés, kitolás céljával kikényszerített, az újoncok által végrehajtott, többnyire értelmetlen, hosszadalmas> nagytakarítás, a padlónak, kövezetnek bő vízzel és sok tisztítószerrel végzett felsúrolása. (Előkészítése során az öregkatonák — de végeztethetik újoncokkal is — először tisztítószert (hó, rüszütej, szabadidőpor): Ultrát, habzószódát, műanyagtasakos sampont (egér, patkány) szórnak (beszór, beultráz, beszódáz; hull a hó, behavazik; (nyári) hóesés) vagy taposnak szét (beegerez, eltapossa az egeret). Ezután lavórban, vödörben, esetleg a tűzcsapot megnyitva nagy mennyiségű vizet visznek, engednek a takarítandó helyiségbe (beönt, kígyózik). Az újoncok feladata gyökérkefével (százlábú) esetleg ritk. köröm- v. fogkefével alaposan felsikálni a padlót, míg nem habzik (térdig ér a hab). A munka nehezítése végett seprűvel előre fel lehet verni a habot (habosít). A munka befejezéseképpen a habos vizet feltörlőronggyal vödörbe kell felszedni, és a padlót lehetőleg szárazra törölni, mert ha később szárad, a bőven használt takarítószertől foltos marad (penészedik az ágy alja), ami egy újabb sikamika indítékát adhatja. Vö. még KSzil. 40–1.) (Ma este) japán (karate)film/műsor (lesz a tévében az ultravideo filmválasztékából): ~; (Színes, szélesvásznú) japán–francia (kooprodukcióban készült kaland)film/videó: ~-dölavíz: tréf <A nagytakarításra való (gyak. fenyegetésként használt) utalás>. Vö. afgán/arab film: habrahab; francia film: dölavíz. [← sikál]. — beöntés, csikágó (hadművelet), evezés, fókamentés, harakiri, havai, matahari, rodézia, surumuru, ultra holdbázis, ultrabébi, -budi, -bugi, -diszkó, -dizsi, -móka, -videó(diszkó), -vox, ultrázás.

2023. jún. 27. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/48 A kérdező kommentje:
Berlini, én ez utóbbit fordítva értettem, tehát hogy a szívatásért (amiket írtál, igen, azok azok!) lehetett-e elégtételt venni a szívatón? Vagy ott helyben, vagy később, ha valaki felkutatta, megtalálta volna ezt a személyt. Szerintem lehetett. Bárki tud úgy ütni, hogy ne legyen nyoma, egy-két gyomrosba meg eddig nem halt bele senki. Én biztos így intéztem volna. Aztán még feljelentést sem tehet, mert hogy bizonyítja?
2023. jún. 27. 12:37
 38/48 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, értem hogyan értetted, de nem tudok rá válaszolni, nem hallottam ilyenről, szerintem ez nem volt szokás, túldémonizálod a sorkatonaságot. Kérdezd inkább a 26 vagy 33 válaszok íróit, ők biztos tudnak számodra kedves válaszokat adni erről is.
2023. jún. 27. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/48 A kérdező kommentje:

Egyébként itt van a témában megjelent két könyv, BerliniSárga: [link]


[link]


Én nem olvastam, de a tartalomismertető szerint reális.

2023. jún. 27. 16:53
 40/48 anonim ***** válasza:
100%

#39: Érdekes olvasmánynak tűnnek, regény, az író személyes élményei alapján. Még sem hiszem, hogy kizárólag a sorkatonaság ócsárolása volt a cél, inkább egy szubjektív képen keresztül bemutatni annak nem túl "romantikus" aspektusait is. Pl.:

"A kiskatonát gyakran fölébresztették, különféle idő­pon­tok­ban és módokon, hol jó okkal, hol csak erő­fitog­tatásból vagy szórakozásból."


Tudtommal ez leginkább jó okkal, riadó esetén fordult elő.


"Emellett igyekeztek sok mindenre rá is ébresz­teni, főleg arra, hogy az ő személyi­sége, akarata, véle­ménye az adott felállásban „a lőtéri kutyát nem érdekli”."

Ez a mondat a katonaság szempontjából érthető, a katona dolga, hogy adott esetben parancsra cselekedjen, ott nem számíthat a saját akarata, véleménye, legkevésbé a személyisége, de ezt tanították is nekünk. A parancs megfellebezhetetlen, meg lehet ugyan tagadni, de annak súlyos következményei vannak.


De számomra ez mondat a lényeg:


"Hősünk azonban a történet során igazán komoly, fontos, nagy igazságok­ra is ráébred az őt körülvevő emberek, ese­mé­nyek, körül­mények hatására – és ezáltal segít nekünk is job­ban megismerni, megérteni ezeket az igazságokat."


Igen, ezt én is így tapasztaltam, és ez az egyik hozadéka számomra az ott töltött időnek.

2023. jún. 28. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!