Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Kína miért ragaszkodik a...

Kína miért ragaszkodik a nemzetközi szabályokon alapuló világrendhez, az országok egyenlőségéhez, szuverenitásához, ENSZ normákhoz, határok sérthetetlenségéhez és ellenzi, amikor az USA, Oroszország elkezdi ezt a hagyományos világrendet gyengíteni?

Figyelt kérdés

- Amikor az USA 1999-ben megtámadta Szerbiát, 3 hónapig bombázta (többek között a kínai nagykövetséget is Belgrádban) és elvette Koszovót, Kína elítélte az amerikai agressziót és Koszovó elszakítását, függetlenné nyilvánítását sem ismerték el, a nemzetközi jog betartását szeretnék.


-2003-ban az Irak elleni inváziót is ellenezték, nem álltak Amerika és Nagy-Britannia mellé.


-2008-ban Oroszország indított inváziót Grúzai ellen és elvették Dél-Oszétiát, Abháziát, de Kína nem ismerte el ezek függetlenné nyilvánítását, máig kiáll Grúzia területi integritásának védelme mellett.


-2018-ban az USA ismerte el a Golán Izrael általi annexióját, melyet Szíriától csatolt el a zsidó állam. Kína ebben sem követte az USA külpolitikáját, Pekingben nem akarták legitimálni a háborús területszerzést, annexiót (egyébként az EU szerint is ez veszélyes precedens lenne, ezért ők sem álltak ebben Izrael és az USA mellé).


2014-ban Oroszország visszavette Ukrajnától a Krímet és 2022-ben inváziót indított, 4 ukrán megyét annektált Oroszország, de ezt sem ismerte el Kína. Nem kritizálták élesen Oroszországot, nem vezettek be szankciókat, viszont nyilvánvalóvá tették, hogy Ukrajna területi egységének védelme, a határok sérthetetlensége és a béke mellett állnak.


A hagyomány, szabályokon alapuló világrend, az országok szuverenitásának, területi integritásának védelme, az erőszakos területszerzés, annexió tilalma viszont sok szempontból ellentétes Kína érdekeivel. Ott van például a polgárháború óta kettéosztott Kína problémája, melyet Peking akár háborús eszközökkel is, de szeretné lezárni, meghódítani Tajvant. Indiával szemben is vannak területi követelései, szeretnék tőlük elvenni Arunachal Pradesh államot. A dél-kínai tengeri szigetvilág vitájában pedig szeretné majd elfoglalni a Paracel-szigetek után a Spratly-szigeteket is és elfogadtatni a térségbeli országokkal, a világgal, hogy a terület Kínához tartozik. A szabályokon alapuló világrend, nemzetközi jog betartása, betartatása ezeknél Kína érdekeivel ellentétes is lehet.



jan. 3. 23:37
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:

Tajvant nagyon nehéz lenne teljesen elfoglalni, de könnyen blokád alá lehetne venni. Valószínűleg ezzel próbálnák megtörni háború esetén.


Ezzel próbálkozott Franciaország és Nagy-Britannia is amikor hadat üzentek Németországnak, nem bíztak a lerohanásban. Napóleon is blokáddal akarta megtörni Nagy-Britanniát.


Ebben az esetben a fő kérdés az lenne, hogy az USA hajlandó lenne-e belépni a háborúba, megtámadná-e a kínai haditengerészetet.

Ebben az esetben egyáltalán nem egyértelmű, hogy mi lenne a háború kimenetele (mivel Amerikának sok szövetségese van a térségben, használhatnák az ő repülőtereiket, így szerintem ezek és a technikai fölény miatt ők lehetnek az esélyesebbek, de akár veszíthetnek is).

jan. 9. 22:57
 22/25 Jeffrey Spender ***** válasza:
48%

Annak idején az amerikaiak is megvesződtek mind Peleliu, mind Ivo Dzsima elfoglalásával. Voltak olyan helyek, harcok, ahol a japánok eszetlen tömegrohamokat intéztek, meg hagyományos rituális öngyilkossággal éltek, és voltak olyan helyek, ez a kettő nevesített sziget, ahol meg normális, sőt jól kiképezett módjára harcoltak, egyenrangúan az amerikaiakkal, és előre fel is készültek a visszavonulásokra, bekerítésekre, és rajtaütésekre.


Amennyiben a blokád csak Tajvan ellen irányul, akkor az még belefér.


De ha Japán felségvizeibe bekeverne, akkor az USA örömmel szállna be háborúzni. Csak a következményei nem lennének kellemesek.

jan. 9. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 Jeffrey Spender ***** válasza:

Az is lehetőség, és kérdés is, hogy mennyi kínai ügynök van a tajvani államszervezetben, nem csak az alsóbb rendű - rangú kormányhivatalokban és fegyveres szervekben, hanem a minisztériumokba, és a kutatóintézetekbe is beférkőzve ?


És mire mennének velük, ha eszkalálódna a helyzet ?

jan. 9. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 Jeffrey Spender ***** válasza:

[link]



Feltűntek a kínai katonák Oroszországban ... Vagy Ukrajnában ?

febr. 8. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 Jeffrey Spender ***** válasza:
febr. 8. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!