Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Régen amikor volt kötelező...

Régen amikor volt kötelező sorkatonaság mi alapján kellett vagy nem kellett bevonulni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


RÉGEN (mondjuk az 1990-es években) mi alapján hívták vagy nem hívták be a fiatalságot a kötelező sorkatonaságra? ezalatt azt értem, hogy mi volt például az ami mentességet adott. Például ha valaki tovább tanult? De hol? Középiskola, főiskola vagy valamilyen szakképzés? Vagy ez nem jelentett felmentést? Csak több infóra lenne szükségem a téma kapcsán.


Válaszotokat előre is köszönöm! :)



2013. nov. 29. 13:54
 1/9 anonim ***** válasza:
68%

Bármilyen nappali suli. Mivel akkor még ez a modern okjs tanfolyamozasdi nem volt, csak szakmunkaskepzo vagy szakkozep, ezert az is.

Aztan meg egeszsegugyi okbol is felmentettek, illetve akar sajat meggyozodesbol is polgari szolgalatot lehetett valasztani.

2013. nov. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszod! Még annyit megtudnál esetleg mondani, hogy hivatalosan mikor szűnt meg a kötelező sorkatonaság?
2013. nov. 29. 14:05
 3/9 Marczell ***** válasza:
A sorkatonaság nem szűnt meg, csak felfüggesztették határozatlan időre.
2013. nov. 29. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A bekeidos sorkatonasag 2004 ben szunt meg. A sorkotelesseg nem szunt meg.
2013. nov. 29. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Es nem fuggesztettek fel semmit. Mint minden kicsit is szervezett allamban, rendkivuli helyzetben sorozni lehet. A bekeidos funkciojat kitoroltek.
2013. nov. 29. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
81%
Olyan 17 éves korodban kaptál egy papírt, hogy összeírtak, tudj róla, be fognak hívni sorozásra, addig se érezd jól magad. Amíg szakközépbe, gimnáziumba jártál, nem piszkáltak, de sorozásra már behívhattak. Kaptál egy szép papírt, utazásra vonaton, buszon feljogosított, rajta jogszabályok, mire számíts ha nem mész. A sorozással elment egy napod, tesztek, orvosi vizsgálatok, gatyában várakozás. Elröhögcséltük, hülyéskedtünk, fenyegetőleg próbáltak ott a tisztecskék rendet tartani, de nem sok sikerrel. Ha mentél tovább felsőoktatásba továbbtanulni, arra is járt halasztás. Vitt mindenki egy rakat orvosi papírt, igazolást, hogy miért nem alkalmas, de elég dörzsöltek voltak a dokik. Minden attól függött, mennyire kellett "emberanyag", volt, mikor mindenkit berántottak, máskor apróságokra is alkalmatlan minősítést adtak. (Virágzott a feketézés ez ügyben is, volt lehetőség az elkerülésére). Mikor az egész tortúra véget ért, jött az eredményhirdetés: alkalmas, valamilyen korlátozással alkalmas, ideiglenesen vagy végleg alkalmatlan. Az ideiglenes alkalmatlanság kis levegőhöz juttatta az ember, volt fél év további orvosi papírokat beszerezni, vizsgálatokra járni. Állítólag régebben a homokosokat sem hívták be, volt aki erre "erősített" és sikerrel.
2013. nov. 29. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Még érdekességképp annyit tegyek hozzá: elvileg minden személyi adatodban történt változást be kellet jelenteni (Nem lennék meglepve, ha ez még ma is élne), a had.kieg. felé, ha jogsit szereztél, iskolai végzettséget szereztél, költöztél, nősültél, elváltál, mindent.

Sokakat behívtak sok évvel a sorkatonai szolgálatuk után gyakorlatozni, a '80 - as években a faterom egyik beosztottját. Értsük, egy meglett családos embert, békeidőben kivettek a munkájából, s elvitték bokrot ugrani Piripócsra három napra, ahol sudribunkó suhanc ugráltatta, minden térítés nélkül


Más: és lehet, hogy ez is van még ma is, '95 - ben jött egy papír, fateromnak vállalkozása volt, több kocsi, akkor még ment a szekér, írjuk össze, gyártási év, alvázszám, stb. a gépjárműveinket, mert a Honvédségnek azt tudni kell, ha vészhelyzet esetén rekvirálni kell.

Ezt is konvertáljuk hazai viszonyokra: majd jön egy hadgyakorlat, jön egy katona, s viszi a hiteles kocsid, mer" hogy ők azzal most elmennek.

2013. nov. 29. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

valaki irta hogy nem piszkálták középiskolában....hát engem igen.


1986 októberi születésű vagyok...2004 év elején (amikor a híradásokból tudni lehetett hogy az utolsó turnus bevonult,és éppen szolgál de több ilyen évfolyam már nem lesz)kaptam egy levelet hogy ebben a naptári évben fogom betölteni a 18 at szóval végeztessem el az orvosi vizsgálatot hogy alkalmas vagyok e és küldjem el adott helyre az eredményt.a levél legelső sorai közt már feltüntették melyik paragrafus szerint fognak megszorongatni ha nem működök együtt.Hangsúlyozom:2004 elején én még nem sokkal múltam 17 és éppen 11edikes gimnazista voltam-emellett ugye köztudott volt hogy nem fognak végül minket már behívni de azért csak ugráltattak ettől függetlenül mert az állami gépezet zéró gondolkodás és naprakészség hiányában, begyepesedett gyakorlattal még rezzegette a népet megszokásból.

2013. nov. 29. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Értsük, egy meglett családos embert, békeidőben kivettek a munkájából, s elvitték bokrot ugrani Piripócsra három napra, ahol sudribunkó suhanc ugráltatta, minden térítés nélkül.."


Lehet, hogy máshol így volt, nálunk a 3 napos gyakorlaton maximum "megfigyelőként" vettek részt, ráadásul a "sudribunkó suhancnál" jóval magasabb rangban (tartalékos őrmester, törzsőrmester, stb.) Maximum egyik-másik nyavajgott, hogy lenne otthon is dolga. A többség elvolt, mint a befőtt...

Az előfelvételisek 1 évre vonultak be, a többiek 2-3.

A többi mentességet leírták előttem.

2014. dec. 25. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!