Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A kardok a közép- és ókorban...

A kardok a közép- és ókorban mennyire voltak élesek?

Figyelt kérdés
Milyen könnyű volt átdöfni vele egy embert vagy lefejezni?
2017. márc. 23. 18:43
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
48%

Marhára nem voltak élesek.

Pl az ókorban sokáig bronzból készültek. A korai vas eszközök sem voltak élezhetőek. Még az újkor kezdetén sem volt tökéletes az acél. ( pl a magyar történelemben ismert Zrinyi és Frangepán lefejezésél -1671- a kard ...pallos... nem volt képes egyből lecsapni a fejet. pedig az a cucc direkt nehéz, jól élezett volt, nem csapkodtak vele össze-vissza)A túlzott köszörülés elgyengítette az anyagot és egy összecsapásnál vidáman tört volna. Arra viszont tökéletesek voltak, hogy halálos sérülést okozzanak.

Más volt a japán kard. Azokkal viszont gyakorlatilag soha nem csapta össze, nem verték szét az élüket (bármit is mutatnak az amerikai filmek).

2017. márc. 26. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
74%

"Más volt a japán kard. Azokkal viszont gyakorlatilag soha nem csapta össze, nem verték szét az élüket (bármit is mutatnak az amerikai filmek)."


Nem vagyok járatos a témában, de akkor mit csináltak velük? Gondolom valakinek csak eszébe jutott, hogy ha már egy kard van a kezében és nem tud félreugrani, akkor csak háríthatná már a felé irányuló csapást a karddal.

2017. márc. 26. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

A japán kardokkal (kardélel)nagyon ritkán hárítottak.Inkább kitérő mozdulatokat tettek és testre támadtak.

Amit most belinkelek Kendo, de a japán kardharcászatból nőtt ki ...és itt már nem féltik a kard élét...de azért nézd a mozdulatokat...nem egy "európai párbaj"

https://www.youtube.com/watch?v=Q4SHWXQBVL4

2017. márc. 26. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 homo ludensz ***** válasza:
32%

Ne ártana visszatérni az ókorban vagy később miből készültek a kardok. A rézkorban talán bronz kardok lehettek. A vaskorban vaskardok mindaddig míg rá nem jöttek az acélgyártásra. Még nem ötvöztek de a szénacélt csak valakik megismerték és játszottak az éllel és a tartóssággal. A vaskardokat úgy elvágták mint kasza a füvet.

A japán kézi kardkovács művészete az külön fejezet. A jó szamurájkard úgy vágja át a géppuska csövét hogy a kardon meg sem látszik.

2017. márc. 26. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Mopat ***** válasza:
100%

https://www.youtube.com/watch?v=p_I_fkRngNM

Vágtak azok szépen...

A katana kicsit túl van misztifikálva,még hogy elvágja a géppuska csövét. Inkább kettétörik rajta...

Én is láttam a neten, hogy egy valóban kiváló kardforgató fiatalember elvág egy deszkák közzé kifeszített vékony acéllemezt, vagy egy klímacsövet, aminek van 1mm vastag fala. Ehhez eleve jól kell tartani a kardot, mert rossz szög esetén csorbul szépen. Egy géppuskának meg van 4-5mm csőfal vastagsága plusz gyakran hűtőburkolat.

Illetve, a lemezt és a csövet a viking kard is viszi:

https://www.youtube.com/watch?v=LWebK6POqP4

2017. ápr. 6. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 homo ludensz ***** válasza:
A 8-as hozzászóló szépen leírta a hűbérúri háborús viszonyokat de magáról a kardokról s esetleg a pallós élességéről szólt a kérdés. Azt nem tudom mennyire vagytok otthon az edzés-megeresztés ismeretében de maga az acél amiből az adott korban a kard készült minden elmond az akkori technikai ismeretekről. A kovácstűzhely és az üllő valamint a kézi szerszámok (kalapács,tüzifogó)volt a fegyverkovácsok fő eszköze. A XVIII. században megjelentek a trió járatú kézi hengerek ami tucatjával elérhetővé tette a kardok gyártását de lehet hogy ez a minőség rovására ment. Ma még érdemes megnézni hogyan dolgozik egy késes műhely de lehet hogy eltűnik ha nagyüzem kiszorítja.
2017. ápr. 8. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Mopat ***** válasza:

Illetőleg a felhasználható alapanyag, a vasérc minősége is sokat számított, a jó és bőséges vasérc meg ritka lehetett Japánban, hiszen az ipari forradalomhoz náluk már vásárolt vasérc kellett. Európában ezzel nem volt baj, sok lelőhely a középkor óta használt, illetve ma már azért nem mert Brazilban vagy Kínában olcsóbb...

A toledói vagy a damaszkuszi acél fegyverek is kiválóak voltak,a flandriai kovácsokat is dicsérték. Ezek az eszközök nagyon sokba fájtak, viszont a három említett helyen egész céhek voltak(sok-sok mesterrel) akik kiváló minőségű fegyvert gyártottak, másként be sem vették őket a céhbe. Japánban viszont egyes mesterek voltak híresek, valszeg nem sikerült elég jó vasércet biztosítani tömegesebb termeléshez.

2017. ápr. 13. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

"Japánban viszont egyes mesterek voltak híresek, valszeg nem sikerült elég jó vasércet biztosítani tömegesebb termeléshez."


Szimplán nem alakultak ki európaihoz hasonló céhek.

2017. ápr. 13. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!