Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Biztosított-e at esélyegyenlős...

Biztosított-e at esélyegyenlőség munkahely keresési szempontból az ottani magyarok számára Romániában?

Figyelt kérdés
Aggasztó dolgot hallottam egy erdélyi ismerősömtől, mégpedig azt, hogy egy magyarnak sokkal kisebb az esélye egy jó állás betöltésére Romániában, mint egy ottani románnak.

#Erdély #Románia #megkülönböztetés #magyarellenesség #eségyenlőség #hátrányos helyzetű erdélyi magyarok
2021. jan. 31. 09:53
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Ha kell a munakerő akkor felveszik.
2021. jan. 31. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
65%

#8

Székelyföldön nőttem fel, egy darab román ismerősöm sincs. De kenem-vágom a román irodalmat, suliban azt kellett magolni. Honnan kellene tudjak románul? A város, ahol felnőttem, annak az ~50 km-s körzetében sincs jelentős román közösség. Persze, töröm a nyelvet, de kb. annyi lehetőségem volt gyakorlatban alkalmazni a román tudásomat mint mondjuk egy magyarnak a németet. Gondolom pl. Győrben sem beszél mindenki folyékonyan németül, csak azért, mert közel van Ausztria. Van egy elméleti nyevltudásom gyakorlat nélkül, s most, hogy M.O.-n tanulok tovább, nem is fogok soha megtanulni románul.


Ez nem dac, ez az a szar oktatás következménye. Nem veszik figyelembe azt, hogy ahol nem találkoznak a gyerekek románokkal ott nem úgy alakul ki a nyelvtudás, mint máshol.


És amúgy papíron C1-es román nyelvvizsgám van, érettségim jobb lett románból, mint az átlag románé. Tényleg csak a gyakorlat hiányzott.

2021. jan. 31. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%
A lakosságcsere előtt Békés megyének majdnem a 25%-a szlovák volt, emellett rengeteg szlovák volt a budapesti agglomerációban, sőt Nyíregyházát is a szlovákok alapították. Ti mit szólnátok ahhoz, ha a békéscsabai Tescoban csak szlovákul tudnának kiszolgálni?
2021. jan. 31. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
52%

#13

S te mit szólsz ahhoz, hogy a pesti Gyrosos meg a kínai áruház kiszolgálója nem beszél magyarul Budapesten? Románok is ha nem kötekedni mennek oda, akkor megérti mindenki a mondanivalójukat. Én inkább azt nem értem, hogy az a Románia, ahol a világ legnagyobb cigány közössége él és ahol a világ magyarságának közel 10%-a lakik, az a Románia miért tartja magát egységes nemzetállamnak?

2021. jan. 31. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%
Ha saját vállalkozásuk van, akkor szabadon eldönthetik, hogy akarnak-e magyarul beszélni. Én mindig el tudtam kommunikálni a kínaiakkal, a törökökkel meg főleg... Egy multinál, mint a Lidl nyilván inkább elvárható, hogy az adott illető beszéljen magyarul és ilyen helyen még sosem találkoztam olyannal, aki akár csak törte is volna a magyart.
2021. jan. 31. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
62%

14

Nem akarlak elkeseríteni de Románia 88%-a román, Magyarországnak pl 90%-a magyar, tehát ilyen alapon Magyarország milyen alapon nemzetállam? Meg az hogy több etnikum él egy államban elvárható, hogy mindenki beszélje a hivatalos nyelvet. Romániában nem fog 18 millió ember ahhoz a pár százezer magyarhoz igazodni és megtanulni magyarul főleg úgy hogy van másik kisebbség is. Itt se fog a magyarul alig beszélő kebabos agysebészi állást kapni egy klinikán, úgy a csak magyarul beszélő emberke is max alja munkát kap Romániában.

2021. jan. 31. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
32%

#16/16

A fajtád 30 éve mondja a cigányoknak, hogy alkalmazkodjanak, talán még 30 év elég lesz arra, hogy megértsd, hogy nem így működik a világ? Addigra te leszel a kisebbség, és vagy elmenekülsz innen vagy ha kényszerítenek, hogy itt maradj, akkor hirtelen már nem fog tetszeni az 'alkalmazkodjunk a többséghez logikád.


21. században vannak kisebbségi jogok, amik pont arról szólnak, hogy bizonyos kérdésekben a többségnek is alkalmazkodnia kell. Az erdélyi magyarság szempontjából pl. ha a 7 éves kisgyerekről elismernék, hogy nem beszél románul és hogy neki más oktatásra van szüksége, akkor az egy megoldás lenne a problémára.


Mindenesetre érdekes egy olyan országtól hallani ezt a 'miért nem beszél románul' kritikát, amelyik ország lakói átlagosan 1 idegen nyelvet sem beszélnek. De azért máson számon kéritek/kérjük hogy miért nem különbek. Nem tartod egy kicsit sem visszásnak ezt?

2021. jan. 31. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Én beszélek két idegennyelven is felsőfokon...


El kéne már engedni ezt a Trianon dolgot. Igen, vannak kisebbségi jogok, ez természetes, pl, hogy egy kisebbség el tudja a különböző hivatalos ügyeit intézni ott ahol a lakosságon belüli számaránya eléri a 20%-ot. Viszont az, hogy felvegyék mondjuk bolti eladónak teljesen abszurd...

2021. jan. 31. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!