Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kína világpolitikai felemelked...

Kína világpolitikai felemelkedését szuperhatalommá az USA indította el? Két ma is élő matuzsálem politikus: Kissinger exkülügyminiszter és Carter exelnök?

Figyelt kérdés

[link]


Henry Kissinger és Jimmy Carter volt elnök, a két tisztviselő, akik segítették Kína újbóli belépését a világba, Hu Csin-taóval, Kína elnökével hétfőn Pekingben. 2009. január 13



2023. ápr. 10. 10:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak.


Kellett hozzá a kelet-ázsiaiakra jellemző mentalitás.Japán, koreai, kínai mind nagyon szorgalmas.

2023. ápr. 10. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A nemlétező háttárhatalom.
2023. ápr. 10. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Inkább az a kérdés hogy miért most? Nem látok rá különösebb okot hogy ne évtizedekkel korábban kezdték volna az államkapitalizmus kiépítését.
2023. ápr. 10. 11:13
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
mert az usa tartozik kinának igy átteszi székhelyét az országok nélküli nem létező háttér erő,igy a pénzt se kell visszafizetni aki tele van lével.
2023. ápr. 10. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 MDaniel98 ***** válasza:
93%
Mao még nem nagyon volt híve semminek ami egy kicsit is a kapitalizmusra épít. Miután rájöttek, hogy a kommunizmus sose fog nekik jólétet biztosítani, akkor tértek át a kapitalizmusra. Olyan értelemben az USA is hibáztatható Kína felemelkedéséért, hogy nem igazán próbálta azt gátolni, mivel nem gondolták, hogy Kína bármikor is fenyegetést jelenthet.
2023. ápr. 10. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
47%

Az amerikai stratégia az volt, hogy Kínát és Szovjetuniót eltávolítsák egymástól.


Illetve hát volt a nyugati gondolkodásban egy olyan rózsaszín illúzió is, hogy ha az USA által irányított globalizáció és a világot behálózó szabadkereskedelem vérkeringésébe bekapcsolnak egy országot, és ezáltal abban az orszában megindul a gazdasági fellendülés, növekszik a jólét és a fogyasztás, az majd automatikusan elhozza a liberális demokrácia kifejlődését is, ezáltal az ideológiai betagozódást is a nyugati világba.


Csak hát nem ez történt.


Kína a gazdasági erősödését arra használta, hogy az USA globális hegemóniájával szemben kihívóként lépjen fel és maga is regionális hegemónná akarjon válni, tehát abban a régióban mostantól nem az USA, hanem ő diktálja azokat a kereteket és szabályokat, ami alapján abban a régióban az országok kereskednek és együttműködnek.

Ehhez óriási ipari termelési kapacitást épített, az ipari kapacitást kihasználva pedig erős hadsereget épített, próbálja a kereskedelmi partnereit rábírni, hogy az ő pénznemében kereskedjenek, ugyanúgy nyomásgyakorlásra használja a gazdasági erejét, stb.


Bizonyos szempontokból tehát hasonló úton jár most, mint az USA által bejárt, globális hegemóniához vezető út.

Akkor a Brit Birodalom volt az aktuális USA, az USA pedig az aktuális Kína.

2023. ápr. 10. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Brit Birodalom és a II. Vh után két szuperhatalom volt, ne feledjük.


Kérdés hogy egy hibrid komcsi rendszer le tudja -e győzni?

SZU-nak nem sikerült pedig 40 évig volt erős versengés.

2023. ápr. 10. 11:59
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"Kérdés hogy egy hibrid komcsi rendszer le tudja -e győzni?

SZU-nak nem sikerült pedig 40 évig volt erős versengés."


A Szovjetunió végzete épp a komcsi gazdasági modell, a tervgazdálkodás erőltetése lett.


De Kína nem ilyen. Kínában egy alapjaiban véve is piaci, kereslet-kínálat alapú működés van, az árupiacon is, a munkaerő-piacon is.


Ők nem voltak olyan csökött, makacs barmok, mint a szovjetek, rájöttek, hogy tervgazdálkodás nem működik, el is hagyták.


Kínában a kommunizmus kb. annyiban nyilvánul meg, hogy ideológiai értelemben jóval szorosabb kontroll alatt van a társadalom, mint egy liberális demokráciában.

2023. ápr. 10. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 hypno ***** válasza:
70%

Kína a legtöbb korban "szuperhatalomnak" számított az adott kor mércéi szerint.

Ez a szerepe akkor változott meg, amikor az ópiumháborúk idején gyakorlatilag kifosztották.


Arrafelé a mai napig úgy gondolják, hogy csak a világ ópiumháborúkat megelőző eredeti rendje áll helyre, amikor Kína követeli a helyét a világgazdaságban. És már nem csak mint olcsó bérmunkás ország.

2023. ápr. 10. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Igen de az ópiumháborút követően nem sikerült kolonizálni, mint mondjuk Indiát ha jól tudom.


Kínában még van állami "tervgazdálkodás" csak egy speciális piaci igény alapú változat. De a fejlesztések összehangolása a támogatások iránya állami jog és ameddig ezt jól csinálják működhet.


80-as években szinte közhely volt hogy gazdasági szinten Japán utol fogja érni USA-t. Nagy kampányok voltak Japán ellen az USA-ban. Japánban is ideológiai értelemben kevésbé volt liberális demokrácia, az emberek szabadságjogai kevéssé vannak kiterjedve kulturális hagyományok alapján. Nagyobbrészt Japán hitelezte USA-t is. Olcsóbb árúkkal árasztották el az amerikai piacokat pl. kisfogyasztású fele annyiba kerülő japán autók motorok.

De aztán mégsem sikerült és most kb. Németország szintén rekedt Japán kb. stagnáló gazdasággal akkor is mikor fellendülés volt a világpiacon.


Japánban a népesség szaporulati mutató katasztrofális, de ahogy nézem Kínában is beáll hasonló ráta lassan.

2023. ápr. 10. 13:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!