Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Brutto 200 ezerre mennyi a...

Brutto 200 ezerre mennyi a tgyas? Es a gyed? 120 a nettom, hogyan kelle szamolnom?

Figyelt kérdés
olvasok itt a neten mindent,de amikor azt hiszem ertem akkor masvalami összekever,es azt sem ertem hogy ha tgyas-ra megyek akkor meg fenn kell aljon a munkaviszonyom?de mi van ha a munkaltatom nem akarja fizetni,vagy nem ö fizeti?
2009. júl. 22. 20:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
45%
Szia 2 éves átlag keresetnek a 70% -kapod.A GYÁS az a gyermek megszületésétöl 6hónapos koráig jár,aztán mielött betölti a 6hónapot igényelni kell a GYED-et.Ami szintén átlagkereset 70%-a.És ez a gyermek 2 éves koráig jár.(most még)Utolsó 1 év mindenkinek GYES ami kemény 25eFt.És egy jó hír a végére és egy rossz is.A jó hír hála isten 1 éve már hiába kifizetöhely a munkahelyed nem onnan kapod ezeket a jutatásokat hanem ahol laksz az ottani társadalom biztosító utalja.Ezzel védték azt,hogy sok munkáltató nem akart fizetni.Rossz hír viszont az neked,hogy a gyásnak és a gyednek is van felsö határa ami jelenleg 80eFt.(+ -1-2eFt).Ez is érthetö okokból van mivel sok anyuka föleg vállakozó csinálta azt,hogy mielött szült bejelntette magát több száz ezres fizetésre,hogyha szül jól kapjon,ezt azért vezették be.Tehát max.80,de ugyan igy alsó határa is van.Remélem segitettem. üdv iza
2009. júl. 22. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
amugy rossz helyre irtam a kerdest,de köszönöm a gyors valaszt.külföldi tamogatasokban nem vagy jartas veletlenül?igazabol azt kerestem,bar nem vagyok nemet allampolgar de van kint lakcimünk,igy jar kint valami tamogatas?elözöleg kint is adoztam marciusig a parom meg a mai napig.hogy van tudod?
2009. júl. 22. 21:47
 3/12 anonim ***** válasza:

Szia,ismét de véletlenül ezt is tudom,ugy tudom német országban és ausztriában is nincs se gyás,gyed,gyes,stb.

De viszont ami jó hír családipótlék van ami közel kitesz nekik annyit söt jóval többet mint itt a 2 jutatás.Tehát a következöket kell tenned.Ha megszületik a baba a Gyás-t igényled a Társadalom biztosítónál,az egyszeri anyaságit(ami mindenkinek jár aki szül)az most olyan 65eFt.,és a családipótlékot pedig igényled a Magyar ÁllamKincstárnál.És ott kell megmondanod,hogy te külföldi családipótékot akarsz igényelni..itt jön a csavar mivel te csak márciusig dolgoztál ,de a párod még most is kint dolgozik stb...ezért ugy is javasolják,de ha nem akkor kérd azt,hogy a párod kéri a csaádipótlékot.(mivel bármely szülö igényelheti.)Kicsit hosszú folyamat mert ez ugy van itt igényleg ök tovább küldik a német kincstárnak és ök aztán azt vissza küldik.Megprobálom azért érhetöen,pontos összeget nem tudok mondani de ez ugy müködik,hogy az itteni és ottani családipótléknak a különbözetét fogod kapni.De ez elég szép összeg.Na röviden,a GYÁS,GYED azt te igényled a társadalom biztosítónál,az egyszeri anyaságit te kéred a családipótlékot pedig a párod a magyarállam kincstárnál.

Ennyi bocs ha hösszú voltam.Ha kell még segítség irj csak.üdv iza

2009. júl. 22. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

de nem vagyunk kettös allampolgarok,akkor is jar?nemsokara hazautazom akkor midenkepp reszeletesen utana kerdezek,mert a parom kint marad meg par evig es en is kijönnek hozza,hogy a csalad együtt maradjon.


köszönöm a segitseget.

Mares

2009. júl. 23. 07:42
 5/12 anonim ***** válasza:
Szia én dolgozom tehát elég jól informált vagyok:DNekem kell ahhoz állampolgárnak lenni se simának se kettösnek,azért jár a kinti családipótlék mert kint dolgozol/páod és oda fizted a járulékokat.Egyébként nem kint kell kezdened mint már írtam,mert igényelned itt kell mivel magyar állampolgár vagy.Egyébént azon nem gondolkodtál,hogy a gyermek legyen 2ös állampolgár,ö lehet mert van kinti lakcimetek stb.....azt hiszem ha kint szülnéd meg akkor meg amutomatikusan az lenne,ö neki ez sok elönyel járna késöbb ezt is érdemes megérdeklödnöd.Na jó üdv mégegyszer és minden jót de ha még segithetek akkor csak szólj nyugodtan.Szia iza
2009. júl. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
ui:Rosszul írtam az elejét tehát én a hivatalban dolgozom ezért elhiheted,hogy jól informált vagyok:D
2009. júl. 23. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
ok.majd kerslek e-mailben.köszönöm
2009. júl. 23. 12:44
 8/12 anonim ***** válasza:

Szia!

Nem csodálom, hogy össze vagy zavarodva, jelen esetben az első válaszoló is jól összekeverte a dolgokat.


1. Az igénylést megelőző két évben kell lennie 180 (2010. május. 1. után 365) biztosítotti napodnak, ahhoz, hogy egyáltalán járjon a tgyás és a gyed.

2. Ha ez megvan, akkor az igénylést megelőző napári év (vagyis nem mind a kettő év!) napi átlagkeresete lesz az ellátások alapja. Ebbe beleszámít minden olyan juttatás, amiből eü. járulékot vontak, vagyis pl. a jutalom is. De nem számít bele a táppénzes időszak. Ha az igénylést megelőző naptári évben nincs 180 olyan nap, amikor ténylegesen dolgoztál (vagy szabin voltál, mindegy csak nem táppénzes nap), akkor a mindenkori minimálbér kétszeresének a 30-ad részéből számolnak tgyás-t és gyed-et, kivéve, ha a szerződésed szerint kevesebb ellátásra lennél jogosult, mert akkor a szerződés szerinti bruttóból számolnak.

3. A tgyás-ból 18% szja-t vonnak, a gyed-ből 18% szja-t és 9,5% nyugdíjjárulékot. Az adójóváírás a gyednél mindenképpen jár, a tgyásnál meg kell nézni, hogy mennyi lesz az éves kereseted.

4. A tgyás NINCS maximalizálva, csak a gyed. Ez 2009-ben bruttó 100.100 Ft.

5. Ha a munkáltatód tb. kifizetőhely, akkor ott kell intézned a tgyás-t és a gyed-et is. Ha nem tb. kifizetőhely, akkor is oda kell benyújtani az iratokat, mert ahhoz még nekik csatolniuk kell más papírokat is. A munkahelyed szerinti területileg illetékes oep-en csak akkor lehet, ha a munkáltatód nem tb. kifizetőhely és begyűjtötted a szükséges papírokat tőle, ill. ha méltányosságból kéred a tgyás, gyed megállapítását.

6. Ha a szerződésed határozatlan idejű, akkor a terhesség fennállásának (nem megállapításának!) pillanatától védve vagy a munkáltatói rendes felmondás alól. A munka törvénykönyve az irányadó minden foglalkoztatónak, így az állapotos és friss anyukás időszakban (egészen a gyerek 3 éves koráig) csak közös megegyezéssel, rendkívüli felmondással küldhetnek el. A Munka törvénykönyvében az is benne van, hogy a munkáltató köteles biztosítani számodra a szülési szabadságot (ez időtartama alatt jár a tgyás), ennek lejárta után a fizetés nélküli szabadságot, a gyermek otthon gondozása céljából. Ez azt jelenti, hogy míg tgyás-t kapsz, addig szülési szabadságon vagy, amíg gyed-et kapsz, addig fizetés nélküli szabadságon vagy, azaz állományban vagy.

7. Elméletileg a tgyás, gyed élő munkaviszonyhoz kötött, de vannak bizonyos esetek, amikor akkor is jár tgyás (gyed), ha éppen már nincs munkaviszonyod pl.: lejár a határozott idejű szerződésed és X. napon belül szülsz, álláskeresési járadékban részesülsz stb.

8. Az egyszeri anyasági támogatás sem jár mindenkinek. Ennek a feltétele, hogy a terhesség alatt legalább 4 alkalommal (koraszülés esetén 1 alkalommal) terhesgondozáson részt kell venni és ezt orvos igazolja. Aki hitelt érdemlően igazolni tudja, hogy a terhessége alatt összefüggően legalább 5 hónapot külföldön töltött, annak is jár.


Ezek alapján, ha neked az igénylést megelőző évben volt br. 200eFt a fizud és nem kapál semmi extrát, akkor a tgyásod bruttó 138eFt (mínusz szja: durván 25eFt, azaz nettó 113eFt). Gyed-ed is bruttó 138eFt lenne, de mivel ez maximalizálva van, így csak br. 100.100 Ft jár, ami nettó 72572 Ft (szja: 18.018 Ft, nyugdíj: 9510 Ft). Ekkor igényelheted az adójóváírást, ami plusz 11340 Ft.

2009. júl. 23. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
marcius ota magyarban dolgozom pont brutto 200 ezer a fizum.akkor jo lesz
2009. júl. 23. 21:32
 10/12 anonim ***** válasza:
Kedves másik válaszoló amiket te leírtál azok a dolgok pont nem arról szóltak amiket a kérdezö kérdezett..pl. itt külföldi családi pótlék stb.És ne haragudj meg de nem irtam hülyeségeket és nem zavartam össze...csak én nem jöttem a hivatalos szöveggel stb...és nem írtam brutto netto dolgok ennyi...és amgy ha te is kb. kiszámolod és visszaolvasol azt írtam hogy 80e fog kapni...és ez igy igaz elnézést,hogy nem fejtettem ki olyan részletessen mint ,hogy az a 80 van miért annyi.A másik pedig itt nem volt kérédés,hogy kinek jár stb és hény biztosított napnak kell lenni.Nem kérdezte ezért mivel írta ,hogy márciusig dolgozott feltételeztem,hogy elötte is és gondoltam biztos meg van a biztositott napjai száma.A másikban pedig tévedsz ,hiába tb kifizetö hely a munkahelye akkor is igényelheti a területi társadalom biztositónál.Ami nem OEP mert ugye ez Pesten van.Mivel ha kifizetöhely hanem akkor se a cége fogja fizetni neki.Abban az egyben adok igazat,hogy igényelheti a munkahelyén is.De annak sok értelme nincs,miért is ?Mert ott beadja és ök továbbitják a társadalom biztosítónak ,amivel csak idöt veszit akár 1hetet is.Minek fölösleges kör ha oda bemegy minden el van intézve.És az utolsó az anyásági,ne haragudj,hogy ezt sem fejtettem ki bövebben,de mai világban mindenki jár orovshoz és a 9 hónap alatt mindenki ott van legalább 4-szer.És az orvos/védönö felhivja rá a figyelmet és lepecsételik a paoirt és ada adják már jóval a szülés elött.Igy ezért azt sem tartottam olyan fontosnak ,hogy a-z-ig részletezzem.Erröl ennyit és légyszives mégegyszer ne fikázz,én csak segiteni probáltam és amit kérdezett megválaszoltam.Szakma beli vagyok,és ha te is akkor csak gratulálni tudok a kedveségedhez a munkatársaid szerethetnek.!!Ha meg nem vagy szakma beli akkor meg csak kimásoltad a munkatörvénykönyböl huuu gratula ,de ha pl. még gyereked is lenne és már át estél volna már ezeken a dolgokon.Akkor tudnád mi a helyzet.Nyugodtan pontozz le én is megteszem.Mert nem szorakozásból írtam segiteni akartam és nem szeretem ha belém kötnek ilyen kis okoskodok!!!
2009. júl. 23. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!