Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A román nyelv az újlatinhoz...

A román nyelv az újlatinhoz tartozik de a román nép is ide tartozik?

Figyelt kérdés
én azt tanúltam hogy a románok a balkán felől jött pásztornép
2013. jan. 16. 19:17
 1/10 anonim ***** válasza:
62%

A románok latin nép, a kultúrájuk és nyelvük nagy része az ottmaradó római legionáriusoktól származik. A pásztornép az a vlach-ok, akik csak egy eleme a román népnek. A mai román nép több nép keveréke, pontosabban az oda költöző római legionáriusok, a legelőször ott élő dákok és a középkorban odavándorolt vlach-ok keveréke.


A román nyelv szókincse és nyelvtana az alapjait nézve újlatin, aki tanult alapszinten bármilyen nyugati újlatin nyelvet (pl. spanyol, olasz) aztán valami alapvető nyelvkönyvből, utikönyvből csak egy picit is elkezdett románul tanulni, annak ez egyből leesik. Ha a román nyelv vlach eredetű lenne és az újlatin hatás csak a nyelvújítás korában jelent volna meg benne mesterségesen, ahogy ezt egyes magyar nyelvkutatók állítják, az azt eredményezte volna, hogy a román nyelvnek csak a tudományos szókincsében jelenjen meg az újlatin hatás, hasonlóan, mint az angolban.

2013. jan. 16. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 hollófernyiges ***** válasza:
41%
Újlatin nép nincs és az eredeti latinok is rég szétkeveredtek még a köztársaság idején az etruszkok, görögök, gallok, szikulok között.
2013. jan. 16. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
67%
Egységes "újlatin nép" sosem létezett, csak újlatin népek. Azokból alakultak ki, akik a római birodalom bukása idején a vulgáris latin nyelvet beszélték és ahogy a birodalom bukásával megszakadt közöttük a kapcsolat, elkezdett a nyelvük különféle nyelvekre szétbomlani.
2013. jan. 16. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
67%

Az a latin nyelv, amit iskolában tanulunk "latin"-ként azt közemberek sosem beszélték a Római Birodalomban, hanem az egy mesterségesen régies állapotban tartott nyelv volt hivatalos dokumentumok és ügyintézés számára.


A közemberek a vulgáris latint beszélték. Ez a nyelv a legjobban a mai olaszra hasonlított, de szókincsében több volt az olyan régies latin eredetű szó, ami mára csak a spanyolban maradt fent.

2013. jan. 16. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
tudom én hogy nincs újlatin nép csak nem akartam leírni hogy a spanyoloknak, olaszoknak stb. rokonaik.
2013. jan. 16. 19:37
 6/10 anonim ***** válasza:
A latin eredethez nem fér készség, de a dák elemeken lehet vitatkozni (mert egyáltalán nem ismerjük a dák nyelvet, az a néhány szó amit a román nyelvészek dáknak gondolnak, az valójában szintén ismeretlen eredetű, ezt ők is elismerik).
2013. jan. 16. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
64%

Én úgy tudom a románok a Balkánról vándoroltak a mai Romániába.

A dalmátokkal álltak rokonságban, tőlük származik a latin nyelv, nem a római katonáktól.


De ez mindig is vitatéma lesz a román és a külföldi történészek között.

2013. jan. 16. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 mustafa33 ***** válasza:
Akkor a vlachok kicsodák? Mert a szlávok például minden latin népet vlachnak mondtak, úgy az oláhokat is és az olaszokat is. Tehát csak közük kellet lenni a latin nyelvhez. Még ma is példa: olasz rizling - vlašský rizling ☺, Szepesolaszi - Spišské Vlachy
2013. jan. 17. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 GyuFa61 válasza:
2013. febr. 4. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 GyuFa61 válasza:

A románok egy újlatin nép.Genezisük kérdéses.Valószínűleg a Duna jobb partján történt meg latinizációjuk, ui. ez ott 600 évig tartott. Erdélyben való kialakulásuk nem valószínűsíthető.

[link]

2013. febr. 4. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!