Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért tartják a szlovákok...

Miért tartják a szlovákok Csák Mátét nemzeti hősnek? Hiszen a szlovákok csak a török hódoltság után települtek be. Miért hívják Szlovák Máténak?

Figyelt kérdés
2013. szept. 10. 09:40
1 2 3
 21/23 mustafa33 ***** válasza:

A Csákok ♪9si birtoka Fehér vmegyében volt - Csákvár ezt lerombolták mert a Csákok a Vata pogány lázadásában vettek részt (mint "szlovákok"? ☺). Csák Pál temes földjét kapja II. Gézától aki 1141 - 1161 uralkodott. Csák Ugrin 1204 - től eszetrgomi érsek, meghalt a muhi csatában. Csák Demeter bakonyi ispán 1290. Csák Péter nádor, kunok bírája. Csák Máté több vármegye ispánja, tárnokmester, erdélyi vajda, országbíró 1285 előtt halt meg. Csák Máté 1293-ban királyi lovászmester, testvére Csák Csák pozsonyi ispán. Vágvidéki birtokait a szentmártoni apátságtól foglalta el hatalommal! Tehát nem oda való! Trencsént Vencel királytól kapta adományul.

Szóval ez lenne egy "szlovák" főúr eredete szerinted?

2013. szept. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 mustafa33 ***** válasza:

Nem tudom honnan szeded ezeket a marhaságaidat a szlovák anyáról és a szlovák névről?


A Csákok neve (szerinted Čak, szlovák név ☺) latin iratokon: de genere Chaak, Caackh, Chak, Chac olvasd Csák, ebből van Csákvár, Csákberény, Csáknéma, Csáktornya, Csákpuszta ...

A csák szó eredeti magyar. Gyökere kifele görbedést jelent származékai: csákó, csákány, csáklya. Kifelé görbülést jelent a csákó (csákó ökör - kiforduló szarvú), a csák szó jelent kajsza , görbe, kifelé forduló lábú embert, sánta embert. ilyenről kaphatta a nevét a nemzetség is. (Czuczor- Fogarasi, A magyar nyelv szótára)


Még a szlovák források is megyegyeznek abban, hogy Csák Máté ősi magyar főúri család sarja akinek az anyjáról nincsen adat! És azt is elismerik, hogy a glorifikálása mint szlovák főúré alaptalan és csak a nemzeti romanticizmus íróinak költése.

2013. szept. 13. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
100%

Én mindig csak röhögtem rajta, hogy milyen vicces neveket találnak ki a szlovákok a magyar történelmi alakokra.

Aztán rájöttem, hogy Zrínyi Miklós horvát volt, és elhallgattam.

2013. szept. 15. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!