Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Szovjetunióban miért kellett...

A Szovjetunióban miért kellett mindent titkolni?

Figyelt kérdés

A lakossággal sem közöltek semmi komolyabb hírt, max sokkal később.

De például ott van a Csernobili Atomerőmű katasztrófája is. Még Gorbacsovnak is több napba telt, mire minden információt megtudott, sőt, el is mondta, hogy Svédország értesítette a Szovjetunió vezetését a történtekről.

A lakossággal meg csak annyit közöltek egy újságban egy pici cikkben, hogy elmúlt a veszély, miközben drámai volt a helyzet.



Miért vagy mire volt jó, hogy szinte mindent eltitkoltak, a lakosságot sokkal később tájékoztatták, és még a vezetés sem tudott meg sokszor sok mindent időben?

A majaki katasztrófát is teljesen eltitkolták.



2015. júl. 21. 08:40
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
82%
Azért, hogy ne keltsenek pánikot gondolom.
2015. júl. 21. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Mert a nagy Szovjetunióban akkora disznóságot történtek, hogy ha azok kiszivárognak, hadd ne mondjam, milyen következményei lettek volna.
2015. júl. 21. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

A gyakorlatban eléggé "zártkörűen" működtek ott a szocialista üzemek és intézmények. Mint ha valami spontán kialakult Zrt-k lettek volna. Egyrészt azért mert a vezetők fejetlenségeit nem szokták nagy dobra verni. Ahogy azt sem hogy magas pozíciókat teljesen alkalmatlan és szakképzetlen vezetők töltöttek be, nem a végzettség és a rátermettség számított hanem az összeköttetés.

Például a csernobili reaktor teteje folyamatosan ugrált a próba túlterheléskor mint egy fedő a fazékon. A parancsot kiadó vezető meg még élvezte is mert nem fogta fel a veszélyt mert még egy targonca vezetésére sem lett volna alkalmas. A hozzáértő beosztottaknak meg kuss volt a helyük. Magyarországon is eléggé megfigyelhető ez a helyzet, hogy magas pozíciókat a sógor, koma és jóbarát tölti be és nem a maximálisan hozzáértő.

Titkolózás és hazudozás idehaza is megfigyelhető volt a szocialista termelőüzemekben. Vagy eredmények meghamisítása. Például az életszínvonal szárnyalásáról meg bérek emelkedéséről tudósított a napi híradó, a valóságban meg sorra csődöltek be a szocialista üzemek és folyamatosan nőtt a hajléktalanok száma.

"...Hazudtunk reggel, éjjel meg este..."

2015. júl. 21. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

3-as. A szocialista üzemek nem csődöltek be sorra, és nem is voltak akkor hajléktalanok. Ez mára jellemző. Ma sokkal inkább a sógor-koma-jóbarátság számít egy pozició betöltéséhez, mint akkor.

De a SZU-ban azért titkolták, hogy ne legyen pánik, másrészt, mert a propaganda szerint minden tökéletes volt. Ott nem történhettek ilyen katasztrófák.

2015. júl. 21. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

09:30,


A szocialista üzemek azért nem csődöltek be, mert az állam tömte bele a pénzt, és mesterségesen generált igényt, vagy tiltotta meg az adott termék előállítását.


És pont ezért omlott össze, mert csődbe ment, lévén nem követte a kínálat az igényt semmilyen mértékben.

2015. júl. 21. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim válasza:
13%
A nagy titkolózás ellentétben a Szovjetunióval elsősorban a nyugatra s azon belül is leginbább az USA-ra volt jellemző.
2015. júl. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

'A nagy titkolózás ellentétben a Szovjetunióval elsősorban a nyugatra s azon belül is leginbább az USA-ra volt jellemző.'


Nem éppen fordítva?

2015. júl. 21. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

A totalitárius rendszerek sajátossága, hogy ha hibázol, akkor nem csak az állásoddal vagy az év végi bónuszoddal játszol, hanem esetleg a saját és a családod életével is.


Egy minapi hír:

[link]


Ebből egyenesen következik, hogy ahol baj van, ott nem az történik, jelentik a főnöknek és megpróbálják közös erővel megoldani, hanem kussolnak, lapítanak, megpróbálják, titokban rendbehozni. A legfontosabb, hogy ne tudja meg a főnök. Szóval amikor felrobban az atomerőmű, akkor az üzemeltetők első reakciója és gondolata az, hogy hűha, itt nagy baj van, hogy lehetne ezt a főnök elől eltitkolni, és gyorsan rendbehozni még az előtt, hogy bármi kiderülne?


Kicsit más ez az attitűd, mint ahogy a fejlett világban vállalatokat vezetnek, és az egyik (de nem az egyetlen) fő oka annak, hogy az ilyen rendszerek pazarlóak és versenyképtelenek.


Ez a gondolkodás persze fordítva is kialakul. Az állam azt akarja elhitetni a lakossággal, hogy ez az ország minden világok legjobbika, ahol töretlen a fejlődés, óriási a jólét, és soha nem történik semmi baj. Mivel folyamatosan hazugságokat sulykolnak az emberek fejébe, arcvesztéssel járna kiállni, és azt mondani, hogy itt kérem baj van. Ezért ezt a vezetők is csak a legvégső esetben ismerik, illetve vallják be ha valami balul sül el.

2015. júl. 21. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Hogy a nyugatra szökdösők őszintén tudjanak tagadni.
2015. júl. 21. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Nemcsak a Csernobilt, de mindent eltitkoltak. Nemcsak a Szovjetunión belül, hanem az egykori szocialista országokban is. Nálunk eltitkolták pl. a Pajtás nevű hajó felborulását Balatonfüreden, ami 61 éve történt. A trolibuszbaleseteket is eltitkolták.
2015. júl. 21. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!