Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Szovjetunióban mennyire...

A Szovjetunióban mennyire volt erős a rasszizmus? A kommunizmus és a szocializmus egyik legfőbb jellemzője a különféle népek, népcsoportok egyenlősége.

Figyelt kérdés
2017. febr. 1. 22:32
 1/5 anonim ***** válasza:
54%

A Szovjetunióban elnyomták a nemzeti érzelmet. Nem volt az, hogy én most magyar vagyok, te ukrán, ő orosz, a másik lett stb. Ott egy "nép" volt a szovjet.

Egyébként a kommunizmus ugyan olyan kirekesztő, mint a nácizmus. Mindkettő ugyan olyan hulladék eszme.

2017. febr. 1. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A kozákokat mindenki rühellte, mert a rendszer az ő erőszakosságukat és brutalitásukat használta a megfélemlítésre, ha egy kaszárnyában egy tiszt úgy érezte, hogy rendetlenség van, akkor hívott egy kozák büntető osztagot és behajtotta őket, akik aztán szétverték, kirabolták és megerőszakolták az engedetlen katonákat. Az ukránokat is utálta a rendszer, ukránként érvényesülni a Szovjetunióban olyan volt, mint feketének lenni az ötvenes évek Amerikájában: jogilag egyenlő voltál mindenki mással, de gyakorlatban folyton szívatott mindenki és következetesen megnehezítették az előrehaladásod. A közép-ázsiaiak, a kazahok, kirgizek meg az ehhez hasonló népek szintén másodrendű polgárokként voltak kezelve, az ázsiai vonásaik miatt a paranoiás párttagok folyton kémeket láttak bennük, éppen ezért őket is igyekeztek távol tartani a vezető pozícióktól. A Szovjetunió egyáltalán nem volt olyan idilli hely, mint amilyennek azt a sok 12 éves Che Guevara pólós mini komcsi hiszi, ott is kőkeményen ment a megbélyegzés és az előítéletesség, de, mivel a Párt nem szivárogtatott ebből ki semmit, így a személyes beszámolókon kívül nem igazán lehet ezt bizonyítani, így sokan el se hiszik ezeket.
2017. febr. 1. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"Az ukránokat is utálta a rendszer, ukránként érvényesülni a Szovjetunióban olyan volt, mint feketének lenni az ötvenes évek Amerikájában: jogilag egyenlő voltál mindenki mással"


Nem teljesen ide tartozik, de megjegyezném: az ötvenes évek Amerikájában a feketék jogilag SEM voltak egyenlőek a fehérekkel.


Amúgy ellentmondásos a dolog. Egyfelől a szovjetek kifejezetten antirasszista ideológiát terjesztettek hivatalosan, másfelől egyáltalán nem mondható, hogy a Szovjetunió kifejezetten jól bánt volna a kisebbségeivel. A hidegháború alatt a rasszizmus - meglátásom szerint - jelentősen alábbhagyott, mivel az antirasszizmus kifejezetten ideológiai fegyverré vált az Egyesült Államokkal szemben, és ez a propaganda megtette a hatását a nép körében is. A II. világháború előtt rosszabb volt a helyzet, nem is beszélve arról, hogy aztán politikai számításból több nemzetiség képviselőit is tömegesen deportálták, üldözték. Aztán persze volt az antiszemitizmus, ami egy külön kategória volt - Oroszországban a szovjet érában is elég elterjedt volt az antiszemitizmus a nép körében, és néhány rövid időszaktól eltekintve ezen nem is sokat próbált változtatni a szovjet kormány (akkor is leginkább a 2. világháború alatt akarta elnyerni a támogatásukat). Szóval összegezve: a 2. világháború előtt, a sztálini érában nagyon súlyos rasszizmus volt, a hidegháború során pedig némivel jobb volt a helyzet, de azt azért túlzás lenne kijelenteni, hogy tényleges egyenlőséget élvezhettek a kisebbségek.

2017. febr. 2. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Fogalmi zavar. A rasszizmus egyes emberi tulajdonságok megkülönböztetése fajok alapján. És persze alacsonyabb és magasabb-rendű tulajdonságok hangsúlyozása ez után.

A Szovjetunió egy hatalmi elnyomó rendszer volt, különösen a sztálini időszakban. Ennek pedig az a lényege, hogy mindent likvidálni kell, ami a hatalmat veszélyezteti. Itt nincs szó rasszokról akkor se, ha formálisan annak tűnik. Egyszerűen más a cél.

2017. febr. 2. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Meeszaaros ***** válasza:
Rasszizmusról nem beszélhetünk ez esetben (ahogy egyébként nem beszélhetünk a cigányság vagy a zsidóság kapcsán sem). Nemzetek kollektív büntetése persze létezett a Szovjetunióban. Csak a mesterségesen gerjesztett ukrajnai éhínség, a holodomor tíz-tizenötmillió áldozatot követelt.
2017. febr. 3. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!