Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az államadósság döbbenetes...

Az államadósság döbbenetes mértékben nőtt - ki fizeti vissza?

Figyelt kérdés

Azt írja az egyik (fideszes) gazdasági szaklap a mai cikkében, hogy:


„A második negyedév végén 29 519 milliárd forint volt az államháztartás adóssága, ami 161 milliárd forinttal volt magasabb a március végi összegnél. Az év eleje óta pedig majdnem 480 milliárd forinttal emelkedett az adósságunk.”


Mire megy el ez a döbbenetes összeg, sőt, egyáltalán miért is kell felvenni még több hitelt, ha akkora az állítólagos gazdasági növekedés, de a legfontosabb, ki fizeti vissza és miből?


2019. aug. 21. 11:45
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
87%
Semmi döbbenetes nincs benne. Rossz kormányzás az ok és a magyarázat is egyben. A választók kisebbsége, 49% megszavazta a fideszt a maradék 51% meg tudjuk "hazaárulósorosügynökmigránssimogatólibsiballosidióta"
2019. aug. 21. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Baluba ***** válasza:
0%
Ezt soha nem kell visszafizetni. Mindig csak az aktuális kötvényeket, hiteleket kell visszafizetni, amit új hitelből és kötvényekből lehet finanszírozni. Ameddig ez megtörténik, a befektetők megbíznak az államban, és újra hiteleznek.
2019. aug. 21. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
68%

"ki fizeti vissza?"


Majd a jobbágyréteg.

2019. aug. 21. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező

Ahogy más már leírta, nem véletlen hogy a GDP arányos államadósságot szokták figyelni nemzetközi szinten is és nem a nettó adósságot, mert ha van pénzed akkor jól működik a gazdaság magaabb nettó államadósság mellett is, ha nincs pénzed, akkor hiába kisebb a nettó adósság, akkor is rosszabb.

Az elmúlt években jelentősen átrendeződött az államadósság, míg korábban a döntő része devizában volt, most ez cirka 30%-nyi csak. Tehát ha lesz egy nemzetközi válság, akkor sem jelent akkora kockázatot az országra, mint a 2008-as válság idején.

Az uniós pályázatok mindig utófinanszírozásúak. A jelenlegi ciklus lehetőségeit már kihasználták, a pályázatokra a pénzt addig az államtól kapják meg a pályázók amíg le nem zárul a beruházásuk és el nem számolnak vele az EU felé. Majd akkor érkezik be a pályázati pénz - addig sajnos az államadósság magasabb miatta.

Ahogyan az utóbbi években magasabb lett az ország GDP-je is, így a GDP arányos államadósságunk alacsonyabb a nagyobb nettó adósság ellenére is.

Az Alaptörvény kötelezi a kormányzatot arra, hogy ne növeljék az államadósságot - vagyis mindig olyan költségvetéseket kell összeállítaniuk, amivel törekednek arra, hogy csak annyit költsön az ország amennyi adóbevétele termelődik a költségvetésnek. Sajnos az államadósság után kamatokat is kell fizetni, ez nehezíti a helyzetet. de a jövő évi költségvetésben elvileg már az szerepel, hogy a költségvetést nullszaldósra hozzák ki - először a rendszerváltás óra.

Az államadósság nem most nőtt meg, hanem a korábbi kormányok hatalmas hitelfelvételeivel, mint pl. a Bajnai által felvett IMF gigahitellel. Annak kifizetése úgy volt lehetséges, hogy másféle hitelfelvétellel - kötvénykibocsátással teremtették elő rá a pénzt. Csökkenni nettó értékben majd akkor tud az államadósság ha a gazdaságunk akkora bevételt tud termelni hogy még az adósság visszafizetésére, csökkentésére is jusson belőle.

Most volt egy hatalmas kötvénykibocsátás, a forint alapú állampapíroké a lakossági befektetők számára. Pontosan azért, hogy a deviza kölcsönöket kiváltsa - de akkora túljegyzés volt, amire ők sem számítottak. Amikor pár hete hallottam a hírekben róla, akkor a háromszorosát vették már meg az emberek a tervezett összegnek. Vagyis most extra módon megnőtt ebben a pár hónapban miatta az államadósság - de amikor lejárnak majd azok a deviza kötvények amiket ki akartak váltani vele, akkor majd visszaáll. Az államadósságot folyamatosan változtatják, az állampapírokat, kötvényeket különböző időkre és más-más időpontokban vásárolják, ezért azok lejártakor a befektetőnek kifizetik - általában egy másik, korábban kiadott kötvény bevételéből. Ilyenkor megnő az államadósság mert MÁR eladták az újabb kötvényeket de MÉG NEM fizették ki a régieket.

Az államadósság nagyságától nem függ a gazdaság állapota. A japánoknak az államadóssága a GDP-jük 300%-a, a magyar 70%. Ettől még a japán gazdaság sokkal jobban áll nálunk.

Ami a kérdés vége, hogy ki fizeti vissza és miből? Te, én és minden adófizető. Hogy könnyen vagy kínkeservesen az attól függ hogy mire vették fel a hitelt, mitől nőtt az államadósság. Amikor Bajnai felvette az IMF hitelt, akkor arra kellett hogy a magyar állam napi kiadásait fedezni lehessen, különben csődbe ment volna az ország. Az egy rossz állapot volt, a visszafizetése is nagyon nehéz volt. Mostanában befektetések, állami vásárlások (közmű cégek pl.) beruházások miatt van hitelfelvétel, amik utána hasznot, adóbevételt fognak generálni és nő miattuk az életszinvonal. Most könnyebb lesz visszafizetni.

A korábbi, 10 évvel ezelőtti helyzet olyan volt, mint amikor arra veszel fel hitelt, hogy kaját tudj venni a családnak, de a fizetésed nem lesz több a következő hónapban sem, pedig akkor még a hitelt is törleszteni kell. Most meg olyan helyzet hogy hitelt vettél fel hogy vállalkozásba kezdhess, ami miatt a következő hónapban ugyan hitelt is kell fizetned, de dupla lesz a jövedelmed - lesz miből többet kifizetni és még azon felül is több pénzed marad.

2019. aug. 21. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
41%
Te fizeted vissza... ja nem, mert az elvtársak a kormányban azt IS ellopják.
2019. aug. 21. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!