Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Van arra remény, hogy az...

Van arra remény, hogy az ellenzék, ha kormányra jut 2022-ben, akkor nem lesz olyan kretén gazdaságpolitikájuk, mint 2002 és 2010 között volt, és velük is folytatódik az ország gazdasági fejlődése?

Figyelt kérdés

Ugye azt tudjuk, hogy 2002-ben az előző balos éra kezdetén a GDP-arányos államadósság 48% volt, ezt sikerült nekik feltornázni 82%-ra 2010-re, ez most újra csak 68%, miközben pl. Szlovákia alaposan helyben hagyott minket (a kezdetkor ők a mi 90%-unkon álltak/fő, a szoci ciklus végére ez a szám már 115%-ra rúgott, miközben azóta tartjuk velük az iramot, most 114%-on állnak ők hozzánk képest, azaz hajszállal sikerült is közelítenünk hozzájuk, erről tudok egy külföldi statisztikát is linkelni, ha valaki kéri). Tehát a Fidesz sokkal jobban gazdálkodott az országgal, mint az MSZP-SZDSZ, ez ebből egyértelműen látszik, ezzel nehéz vitatkozni.

De a kérdésem az lenne, hogy a jövőben, ha újra a baloldal fogja irányítani az országot (erre minden esély megvan, az ellenzéki összefogás simán népszerűbb összességében szinte mindenhol, mint a Fidesz-KDNP egymagában, nemcsak Pesten, Heves megyében pl. egyik nagyobb városban sem a Fidesz nyert), akkor nem fognak újra olyan pocsék gazdaságpolitikát folytatni, mint anno? A mostani Jobbik, DK, Momentum politikusok nem fognak felelőtlen ígéreteket hitelből megvalósítani, olyan népszerű, de gazdaságtalan intézkedéseket hozni, mint pl. ingyen tömegközlekedés 65 év felettieknek, közalkalmazottak 50%-os béremelése egyből, utána megszorítások, IMF-hitel, káosz? És ezt akár két cikluson keresztül is megcsinálni, mint abban a nyolc évben, hogy aztán a végén egy végletesen lepusztított gazdaságunk legyen utána?

Mert ha nem változtak, akkor nem túl szép jövőnek nézünk elébe. :(


2019. okt. 30. 07:08
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Valaki ebben a kampányban rengeteg pénzzel támogatta őket, a Jobbik, Kétfarkú Kutyák, MSzp, DK, LMP, Momentum mind egy összehangolt szisztéma szerint cselekedett. Pobtosan ki volt mérve, hol melyik párt neve hoz vagy visz, a szerint indultak, támogattak, például Budapesten a Jobbik nem nagyon indult, Karácsony neve mögött sem szerepelt (itt többet vitt volna, mint hoz). Szóval, hogy egy kottából cselekedjenek vezényszóra, ne lehessen megbontani a koreografált egységet, rengeteg pénzzel kellhetett őket megtámogatni. Az aki ezt a koreográfiát összeállította, keményen pénzelte, fogja megmondani, hogy milyen döntéseket hozzanak. Nyilván a következő, parlamenti választás is így lesz. Szóval, a gazdaságpolirika olyan lesz, ami ennek a háttérerőnek az érdeke. Ha azt mondja, hogy a teljes családtámogatási rendszert fel kell számolni, és migránsok betelepítésének ösztönzésére kell fordítani, akkor ez lesz, ha azt mondja, le kell bontani a kerítést, le lesz bontva, ja azt mondja, ki kell árusítani az országot, ki lesz árusítva, ha azt mondja, el kell adósítani az államot, el lesz adósítva.

Kérdés, mit vár cserébe az, aki hatalomba pénzelte, pénzelni fogja, varázsütésre eggyé kovácsolta a nácikat, a liberálisokkal és a szocialistákkal.

2019. okt. 30. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:

Nincs. Csak rombolni tudnak sajnos. Mindig is a túlzott ígergetéseknek lettek az áldozatai. Be akarnak vezetni valami alapbért ami mindenkinek járna ha dolgozik ha nem. Agyament dolgok ezek.


A lényeg, hogy aki egyszer megégette a kezét az kétszer is meg gondolja kire szavaz, Legyünk őszinték szerintem van aki nem szereti Orbánt de biztonság miatt inkább rá szavaz csak vissza ne jöjenek a szocik.

2019. okt. 30. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszi a válaszokat szépen, sok érdekes gondolat született, a kérdés témájától függetlenül is.
2019. okt. 30. 22:40
 24/25 A kérdező kommentje:

14-es: "Szóval, a gazdaságpolitika és az államadósság ebben a vonatkozásban nem függ össze. Például, legyen egy vezetés, amely úgy látja, romokban az ország, hatalmas összegeket vesz fel, és módszeresen felépít egy jól működő gazdasági szerkezetet. Majd legyen egy vezetés, amely tönkretesz egy gazdasági szerkezetet, kölcsön nem kell, mert a szerkezet még megtermeli a szükségeset. Ebben az esetben az első vezetés létrehozott egy hatalmas adósságot, amit a gazdaság vidáman törleszt és még fejlődés is lesz. A második esetben alig van adósság, meg gazdaság, ezért vagy felvesznek hatalmas összegeket és rendbe szedik a gazdaságot vagy szépen visszafejlődve vegetálnak. Gondolom, az első változat a jobb."


Akkor ha a gazdaságot hitelből növelik, általában úgy szokott megemelkedni az adósságállomány, hogy közben a GDP is nő, szóval arányaiban az államadósság nem növekszik. Tehát ha van egy 100 milliárd dolláros gazdaságom (ez kb. a mai magyar méret), van 30% százalékos GDP-arányos államadósságom (30 milliárd dollár), és veszek fel hitelt, lesz utána 5 év múlva a gazdaság mérete 150 milliárd dollár, akkor általában csak olyan hitelt szokás felvenni növekedésre, ami csak a GDP-növekedéssel arányos államadósság-növekedést eredményez, tehát lesz 45 milliárd dollár az adósság, azaz a GDP 30%-a marad. Olyan hitelt, ami a várható növekedésnél nagyobb arányú eladósodást eredményez, nem célszerű felvenni. A szocik viszont jóval többet vettek fel, ezért már a gazdasági világválság 2008 szeptemberi kitörése előtt jóval, kb. 2 évvel beköszöntött nálunk a válság, jöttek a megszorítások, a növekedés 0% százalék közelébe esett. Tehát a szocikat nem lehet ebben a történetben védeni, borzalmasan rosszul kormányoztak.

És a mostani növekedés sem hitelből megy, hanem valóban az EU pénzén, illetve még amit multinacionális cégek saját tőkés beruházásként beletesznek.

EU-s pénzekről: Az elmúlt 15 évben valóban minden egyes évben kb. a GDP-nk 3-4 százalékát (ennyivel többet kaptunk a közösből, mint amennyit befizettünk) kaptuk meg támogatásként, a környező országokban (Szlovákia, Csehország, Románia, Lengyelország) kb. ennek a felét kapták évente, ők nagy átlagban tudtak annyit fejlődni, amennyi támogatást kaptak, mi viszont legfeljebb annyit fejlődtünk, mint ők, és ez valóban nem dicséretes. Csak annyiban voltak jobban itt is a fideszesek, mint az MSZP, hogy kevésbé voltunk elmaradva a többiektől, de sajnos ez is kevés.

Egyébként a támogatás a egy része a mezőgazdaságra ment el, ez az utóbbi 10 évben Európában a leggyorsabban fejlődött, ez rendben van. Egy másik része autópályaépítésre ment el, ez közvetlenül nem jelentkezik a GDP-ben, de lehet hogy egy autógyár a pálya miatt fog idetelepedni, tehát a beruházás itt gazdaságilaf megtérülő. Van még a kisebb utak felújítása, vagy a középületek renoválása (kórházak, iskolák, megállók, templomok, kulturális helyszínek), ezek az intézkedések a gazdaságot nem élénkítik, de a szükségességük érthető.

Az ember szinte el sem hiszi, hogy a következő garnitúra lehet jobb, annyit csalódtunk már sajnos.


" Ugyanakkor egy következő „baloldali” vezetésnél (ami egyébként nem igaz, mert ez egy teljesen más garnitúra – csak példálózva, akkor Gyurcsány főszereplő volt, most jelentéktelen mellékszereplő, a főszereplő pedig elég erőteljesen más nézeteket vall) a módszerek is mások. Azt képzelni, hogy hirtelen látványos javlás lesz, azt jelenti, fogalmunk sincs, mi történt eddig. Most a (feltételezett vezetés szempontjából) külső körülmények drasztikusan rosszabbak. Néhány közülük: nő a túltermelés és emiatti káosz. Ez két dologban tükröződik: fellángolnak a háborúk (a fegyvereladás maradt a jó üzlet), ami növeli a migrációt (a törökök kezdték, fegyvert mi is adunk el nekik), másfelől nő az európai vezetés összevisszasága. Mindenütt lanyhult a gazdaság, ezért az uniós támogatási rendszer drasztikusan változik – csökken. Itthon csak erőszakkal lehet megváltoztatni jó néhány fontos szervezeti felépítést (ez nem feltétlenül kártékony, rendkívül erősen függ a módszertől), ha viszont a mai szervezeti szerkezetet nem változtatják meg, nem lehet más módszerekkel kormányozni, csak a maival (ezzel meglehetősen sok szakirodalom foglalkozik – ezért volt a legfontosabb a Fidesznek az átalakítás: média, bíróságok, alkotmánybíróság, ellenőrző szervek stb. határozzák meg egy vezetés lehetőségeit és ennélfogva eredményeit.). A mai szervezeti felállásban a Fideszhez hű vezetők kerültek erőszakkal és csalással. Vagy ugyanígy távolítják el őket és akkor az új vezetésre is rákenhető, ti is ilyenek vagytok. Vagy sokkal nehezebb módszerrel teszik, az felemészti az energiákat és a pénzt is. Vagy a törvényes keretet választják, akkor semmi sem módosítható. Tehát a feltételezett új vezetés csődöt mond, ha nem állnak mögé a tömegek és nem támogatják a drasztikus intézkedéseket. A csőd azt jelenti, hogy érdemi javulás nem lesz, ezért visszatér a jelenleginél vadabb (másik, fiatalabb) garnitúra, és akkor a mai helyzet is rózsaszínnek fog tűnni az akkorihoz képest.


Azt kell megérteni, egy választás egyszeri akciója csak lehetőséget teremt. A változást (a rosszat is!) mindig a tömegek (az állampolgárok) hajtják végre, a vezetés csak irányt szab. Ha tehát nem lesz tartós támogatás, a helyzet nem fog megváltozni. És más lehetőség nincs! Helyettünk senki sem fog nekünk jólétet teremteni. Lehet gondolkodni ezen. Hogy ez megtörtént-e és milyen irányban, pár év múlva tudni fogjuk."

Gyurcsány jelentéktelen mellékszereplő? Lehet, hogy ő fogja adni az új kormány irányvonalát. És nagy erre az esély.

De egyébként durva a víziód, elég reális, hogy a következő garnitúrának erőszakot kell alkalmaznia, hogy meg tudjanak szabadulni a fideszesektől, és benne van a pakliba az is, hogy ennek eredményeképpen náluk is marad az a pökhendi, arrogáns vezetési stílus, mint az eddigieknél. Ha viszont meg akarják tartani a hatalmat hosszabb távon, kielégítő gazdasági teljesítménnyel, elfogadható életszínvonallal kell meggyőzniük a szavazókat, mert különben jön az újabb elit, és a leszámolósdi újból. A Fidesz megteremtette azt a környezetet, hogy erőszakkal lehet irányítani az országot, vagy lesz egy erős vezető kormányerő, vagy durva, egymást rövid időn belül követő leszámolások lesznek, de inkább az lesz a jellemző, hogy egy banda egy hosszabb időre kisajátítja magának az országot, és csak hosszú időközönként, hosszú idejű, aljas leszámolások közepette lehet majd működőképes kormányzást létrehozni.

2019. okt. 31. 05:01
 25/25 anonim ***** válasza:

Ahogy elnézem a frissen megválasztott baloldali önkormányzatokat, nem számítok változásra.

Pótemberek nagy pénzért, adóemelések, hitelfelvétel.

2019. nov. 29. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!