Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon miért hagynak...

Magyarországon miért hagynak az emberek ennyire mindent digitalizálni?

Figyelt kérdés

Németországban élek, és mióta nekem is kisiskolás gyerekeim vannak, teljesen ledöbentem, hogy van elektronikus napló, és a gyereknek még esélye sincsen otthonig kigondolni hogy agyja be az 1-t már az anyja rögtön tudja... Vagy esélye sincsen a gyereknek sugárzó szemmel elmondani, hogy 5-t kaptam? Hol van a szülö-gyerek bizalom?


Most meg olvasom, hogy eszmély? Ès, ahogy nézem közlekedésre is jó? Ezzel az eszemélyivel mindenhol ahol használod tudják merre jársz? Ez nekem eléggé úgy tünik, mintha a BigBrother figyelne.


Hova fog jutni ezekkel a világ? Tényleg úgy fognak a magyarok élni, hogy minden mozdulatuk regisztrálva lesz valahol? Mennyi idö kell, hogy belegyenek az emberek chippelve?


2019. nov. 20. 19:01
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Vagy kamu vagy ennyire sötét a kérdező. :D


És mégis mi kényszerít arra, hogy egész délelőtt az elektronikus naplot bámuld, hogy mikor írtak be valami jegyet? Megvárod míg gyerek hazaér és elmondja aztán ha akarod estére megnézed, hopp probléma megoldva.

2019. nov. 21. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Arról nem beszélve, hogy tudtommal németeknél az 1-es számít jónak az 5-ös pedig a legrosszabb. :D :D
2019. nov. 21. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Èn egy anyuka vagyok akinek kisiskolás gyerkei vannak.


Igen Németországban az 1-es a legjobb jegy, de ha ezt írom ide akkor ugye furán hangzana.


Itt Németországban nincsen enapló, szerintem a szülök kb 80% ellene lenne. Egyrészt gondolom egy kisebb vagyon az üzemeltetése, és semmi értelme nincsen.

Söt gyerekként én iszonyatosan utálnám, hogy nem tölem tudja meg anya a jegyet.


Az eszemélyi nekem sem tiszta mire jó, de több helyen olvastam, hogy a közlekedésre lenne jó használni.


Ja és nem pontpoztam, gonoldom akit leponzotztak annak a válasza másoknak nem tetszett.

2019. nov. 21. 10:40
 14/15 anonim ***** válasza:
73%

"Egyrészt gondolom egy kisebb vagyon az üzemeltetése, és semmi értelme nincsen"

Persze, hiszen tudjuk, hogy a papíralapú napló ingyen van. Jelenleg egy osztálynapló ára 2.300-2.500 Ft, attól függően, milyen kivitelű. Az általános iskola 8 évfolyama alatt négyféle naplóra van szükség, a középiskolában csak egyfélére, de hogy melyikre, az az iskolatípustól függ. Ráadásul ha van csoportbontásos tárgy, akkor az osztálynapló mellett minden tárgy minden csoportjának külön napló kell 500 Ft-ért. És mindezeket évről évre újra meg kell venni, az előző évi nem jó. A betelt naplókat tárolni kell valahol, az sincs ingyen. Kell hozzá egy használaton kívüli helyiség az iskolában, amit lehet, hogy másra is lehetne hasznosítani.

De ez csak a probléma egyik része. A másik az, hogy a papíralapú naplókkal rengeteg olyan mechanikus papírmunka van, amire halálos vétek tanárt vagy pedagógust alkalmazni. Beíratták Ödönkét az iskolába, feljegyezték a születési időpontját, TAJ-számát, szülei nevét és a lakcímét, aztán ezeket évről évre be kellett írni az ő oldalának fejlécébe a naplóban. Teljesen felesleges adatmásolás az egész. E-napló esetén egyszer kell bevinni az adatokat, onnantól nincs év elején másolgatás, nem rontja el a kolléga, nem lapoz kettőt, nem járhat úgy, hogy az év közben érkező, ezért a naplóban a sor végére kerülő Sanyikát a következő évben elfelejti beilleszteni a névsorba. Nem kell évről évre kézzel beírni a tanult idegen nyelvet vagy fakultációt, kihúzgálni a nem tanult tárgyak sorait és ezzel újabb lehetőséget teremteni a hibázásra. Nem kell az év eleji, félévi és év végi statisztikák készítésekor körmölni, számológépbe adatokat pötyögni, beirkálni, elrontani, javítani. Az e-napló ki tudja számolni, milyen az átlag az egyes tárgyakból, hogy áll az osztály a hiányzásokkal, kinek van meg az osztályozóvizsgához szükséges mulasztott óraszáma. Sőt, úgy tudom, már félévi bizonyítványt is lehet vele nyomtatni. De arra is jó az e-napló, hogy ne órán kelljen beírni a jegyeket: ha a tanár ráér lyukasórában, beírja a dolgozat jegyeit és ebben nem tudja megakadályozni az, hogy egy kollégája magával vitte a naplót órára.

Persze az itthon használt e-Kréta messze nem tökéletes, de ha jól működik, a fenti funkciókat mind el lehet vele érni.

"Söt gyerekként én iszonyatosan utálnám, hogy nem tölem tudja meg anya a jegyet"

Miért ne tudhatná meg anyuka a gyerekétől a jegyet? Elég kevés olyan szülő van, aki nap közben otthon ül és ötpercenként frissíti az e-Kréta ellenőrzőjét, hogy azonnal lássa, ha Ödönkéje jegyet kapott. Ödönke hazaér, elújságolja anyának, mi történt, anya megnézi az e-naplóban és örül. Ugyanúgy, mint eddig, csak nem kell megkeresni az ellenőrzőt és aláíratni a jegyet. Viszont ha Ödönke nem mintagyerek, nem tudja eljátszani, hogy két ellenőrzőt vezet: egyet otthon mutogat, egyet meg iskolában írat alá. Sőt, az sem működik, hogy "tanáánőü, othol hattam az ellenörzőt", aztán nem írja be a jegyeket, anya meg nem érti, miért bukik meg a gyereke. Ha pedig a szülőt nem érdeklik a gyerek tanulmányai, ugyanúgy nem nézi meg az e-naplót sem, mint egykoron a papíralapú ellenőrzőt. Csak innentől már az ő felelőssége, hogy foglalkozik-e vele, nem arról van szó, hogy az osztályfőnök szülői értekezleten körbeadja a naplót és Ödönke anyukája minden más témát félbeszakítva nekiáll hőbörögni, hogy miért áll bukásra az ő gyereke történelemből, ő eztet nem is tutta, hogy így van.

De mondok még jobbat. Jelenleg a felsőoktatási felvételi eljárásban a közelmúltban szerzett érettségi eredményeket és nyelvvizsgákat nem kell külön igazolni. Mivel számítógépen is megvannak az adatok, a felvételi során le tudják kérni és minden pontosan ott van. Viszont a középiskolai eredményeket még mindig a bizonyítvánnyal kell igazolni. Beszkenneled, beírod a jegyeket, a beírt jegyeket valakinek ellenőriznie kell a szkennelt kép alapján - semmi értelme az egésznek, csak hibalehetőségeket szül (elírja a jegyet a jelentkező, kétszer tölti fel ugyanazt az oldal a bizonyítványból, nem jól olvasható a szkennelés). Sokkal egyszerűbb lenne, ha a közoktatási eredményeknek is lenne központi adatbázisa, mert egyszerűbbé válna a felvételi eljárás. De nem csak a felvételi eljárás: az elveszett, megrongálódott bizonyítványok pótlása is egyszerűbb és biztonságosabb, ha nem az iskolai archívumokban vagy levéltárakban kell keresgélni a tanuló törzslapját. Ha mindenhol elterjedne az elektronikus napló, fel lehetne építeni egy megfelelő adatbázist erre is.

Az e-személyi sem rossz dolog, igaz, az se nagyon működik még. Pedig szívesen használnám az utazási funkciót rajta. Jelenleg ahhoz, hogy városon belül busszal járjak dolgozni, szükségem van egy papíralapú buszbérletre, egy szintén papíralapú bérletigazolványra és (csak elméletben) az érvényes személyi igazolványomra. Ha lejár a személyim érvényessége, cserélni kell a bérletigazolványt, de ha hó közben cserélem, bérletből is új kell, mert a réginek a számát kell ráírnom. Ha a bérletigazolvány vagy a bérlet nedvességet kap, villámgyorsan olvashatatlan lesz rajta a pecsét vagy a tollal írt szám, cserélni kell. A bérlet a maga egy hónapját még csak-csak kibírja, de az igazolvány az elméletileg tízéves élettartamának a töredéke (2-3 év) után már szétfoszlik elázás nélkül is, hiába vigyázok rá. Ezen sajnos a bérlettok sem segít. Viszont ha a bérletem az azonosításra szolgáló személyimen lenne, egyszerűbbé válna az életem. Azt úgyis magammal hordom, nem kell azon agyalnom, hogy a kabátom belső zsebébe tegyem a bérletet, ahol kéznél van, de hamar gyűrődik vagy a táskámba, ahol tovább marad ép, de ha nincs nálam a táska, nem tudok buszozni.

Az állampolgárok nyomonkövetésére millió egyéb lehetőség van az e-naplón és az e-személyin kívül. Ott van a nép zsebében az okostelefon, a saját két kis kezével osztja meg, hogy éppen hol jár (bejelentkezésen Facebookon és Instán), mit eszik (le köll fotózni, akkor nem történt meg), hová készül utazni (repülőtéri szelfi kötelező az úticél megjelölésével), kivel ment borozni (minden résztvevő legyen megjelölve a fotókon). Nem kell ennél több ahhoz, hogy nyomon lehessen követni a dolgozót.

2019. nov. 21. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
Utolsó jókat ír, teljesen egyetértek vele. :)
2019. nov. 21. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!