Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A partiumi magyarok (beszédben...

A partiumi magyarok (beszédben, esetleg szokásokban) különböznek a kelet-magyarországi magyaroktól, vagy körülbelül azonos a kettő? Hát az erdélyiektől (nem székely erdélyiektől)?

Figyelt kérdés

2020. aug. 8. 22:44
 1/3 anonim ***** válasza:
76%
Én kelet-magyarországi vagyok és beszédben annyi releváns különbséget vettem észre, hogy számos latinból, illetve románból átvett kifejezést használnak, amiket itthon vagy nem értenek meg vagy ha igen, az átlag magyarországinak magától nem jutna eszébe használni. Igaz, ezt az Erdély többi részén élő magyaroknál is megfigyeltem.
2020. aug. 9. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Egyetértek az elsővel. Párom nagyváradi, én debreceni. Kiejtési különbségek nincsenek, pl nekik nem olyan “ízes” a beszédjük, mint mondjuk a székelyeknek, erdélyieknek. Illetve néhány kifejezésünk/szavunk eltér. De én már megszoktam általa, így mikor románul mond valamit (pl kalorifer - radiátor stb). Szóval szerintem összesítve inkább olyanok, mint mi, kelet-magyarországiak. Az erdélyiektől jobban különböznek.
2021. jún. 13. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Mivel a Partium kettévágott vármegyékből áll (Bihar - Hajdú-Bihar, Szatmár - Szabolcs-Szatmár, stb.), lényegileg a tájszólás egyáltalán nem különbözik semmiben.


Ami különbözik, az nem a tájszóláshoz tartozó szókészlet szintjén különbözik: a partiumi nyelvhasználatra hatott az erdélyi regionális köznyelv, más erdélyi nyelvjárások (a rendszerváltás előtt csak Erdélyen belül lehetett mozogni, áttelepülni, stb.), a román nyelvi hatások, kölcsönzések, stb.


De sem a hangsúlyozás, sem a tájnyelvi szavak tekintetében nincsen semmi különbség. Bihar vagy Szatmár egyetlen egység, csak kettévágták egy országhatárral.

2022. aug. 31. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!