Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kb. 1980-tól már lényegében...

Kb. 1980-tól már lényegében Kapitalizmus volt Magyarországon?

Figyelt kérdés

Még nem éltem akkoriban, de a szüleim meg idősebb ismerőseim mesélik, amikor a régi rendszerről kérdezem őket, hogy míg a 60-as 70-es években még úgyahogy működött a komcsi egyenlősdi mind társadalmi, mind gazdasági szinten, addig úgy 1980-tól már egyre inkább egy nyugati, kapitalista társadalomra hasonlított Magyarország, persze mellette diktatúra is volt, tehát kb. mint a mai Kína.


Pl. a 80-as években már a legtöbb ember nem magának eldolgozgatott az állami munkahelyén, hanem mellette fusizott, maszekozott, GMK-zott, hogy többet keressen. Az állami munkahelyet leszarta, mert az úgyis rosszul fizetett, a fejlődő magánszférában meg Predátorként vadászta a pénzt, hogy minél többet költhessen.


Egyre jobban terjedtek az emberek körében is a nyugati cuccok, amiket nagyrészt az ilyen magukat halálra dolgozó maszekozók tudtak csak megvenni pl. videók, digitális órák, Commodore számítógépek, társadalmilag is azt mesélte Apukám, hogy míg a 70-es évekbeli Budapest kb. egy hippi kommunára hasonlított, addig a 80-as éveknek teljesen ilyen mai szóval "Cyberpunk" hangulata lett pl. egyre lerobbantabb volt a város, sikátorokból előjöttek a bőrkabátos keménycsávók lánccal, késsel felszerelkezve, a metrón elkezdték a nőket fogdosni, molesztálni, nekem erről teljesen a Marvel-univerzumban a Pókember New York-ja jut eszembe, irónikusan még nyugatiasabbnak hangzik, mint a mai Magyarország.


Tényleg ilyen nagy változtás volt a 80-as évek a 70-es képest Magyarországon?



2020. okt. 7. 18:32
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

"Pl. a 80-as években már a legtöbb ember nem magának eldolgozgatott az állami munkahelyén, hanem mellette fusizott, maszekozott, GMK-zott, hogy többet keressen. Az állami munkahelyet leszarta, mert az úgyis rosszul fizetett, a fejlődő magánszférában meg Predátorként vadászta a pénzt, hogy minél többet költhessen."


Ez egyáltalán nem igaz. Mintha azt mondanád, hogy most a kapitalizmusban minden ember vállalkozik. A nagy többség pont úgy végezte a dolgát mint most és voltak akik maszekoltak, gmk-ztak stb.


Egyébként szerintem a kína párhuzam elég találó, csak a magyar rendszer lényegesen puhább volt.


Nem tudom apád volt-e végig beszívva fiatal korában vagy neked túl élénk a fantáziád, de nem, nem voltak sikátorból lánccal előjövő bőrkabátos keménycsávók és a 70-es évek Budapestje meg a hippikommuna olyan messze volt egymástól mint Makó Jeruzsálemtől közúton. A cyberpunk hasonlaton meg már igazán nem tudom, hogy röhögjek vagy sírjak.

2020. okt. 7. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
77%
Huhhh, szerintem kevesebb cuccot tolj...! :-DDD Kérdező,
2020. okt. 7. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
69%
Mit szívtál? Nekem is kell. Nyugati cucc. 70-es évek elején lazán lehetett venni félhavi fizuért eredeti farmeröltönyt. Abban az időben nyugisabb volt a város.
2020. okt. 7. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szerintem inkább fordítva: kicsit ma is kommunizmus van:


A proletár magatartás, ami lehúzza a másikat, és az elmúlt 30 évben egybekeveredett a vadkapitalizmussal. Csupa divattal, üzlettel járművével, satöbbivel izomkodó ember.


Nézd meg a fészbúkot. Csupa kérkedő.


Mert aki igazán jól érzi magát a munkájában, az nem posztolgatja folyton, csakis akkor, ha másokat pukkasztani akar, mert ez is probléma, hogy totál egyenlőtlenek az esélyek (pl. Vidék és Pest, Kelet és Nyugat ellentéte stb)


Valahol olvastam, hogy a kilencvenes években is lökődtek villamos alá emberkék, ilyen-olyan okok miatt...


Jaj, szövevényes ez.


"Belőled bűzlik, árad / Magad is zsarnokság vagy!" - Illyés

2020. okt. 7. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
90%

Dehogyis, szüleim a 80-as években építkeztek, de még akkor sem lehetett építőanyagot kapni. Óriási hiány volt még a téglából is, a csempéből, a járólapból, de még csavarokat sem lehetett kapni. Radiátort Balassagyarmaton gyártottak, oda kellett elmenni érte személyesen. Az építőanyagok minőségéről pedig ne is beszéljünk.


"Commodore számítógépek"


Azt ugye tudod, hogy ez egészen a rendszerváltásig tiltólistán volt? Nyugati cuccokat ide be se lehetett hozni. A kilencvenes években az irodai dolgozók azt sem tudták mi a számítógép, mi az a Windows. A nyugati dolgokat úgy csempézték be ide, több-kevesebb sikerrel.

Apukádnak abban igaza lehet, hogy a rendszerváltás előtti időben '86-87-ben már sokat lazultak a dolgok. Akkor kezdődtek el azok a folyamatok is, amiket leírtál.

2020. okt. 7. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
32%
Szerencsére nem.
2020. okt. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
2020. okt. 9. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
A Kádár utolsó beszédét feldolgozó (Korniss) filmben pontosan úgy beszél a rendszerváltásról is, mint egy, a háttérből pontosan levezényelni igyekezett folyamatról.
2020. okt. 10. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

5#

Be lehetett hozni Commodore számítógépet is (ismertem olyat aki ezért járt ki Bécsbe), csak vámot is kellett volna fizetni rá. Úgy meg már nem lehetett volna akkora haszonnal továbbadni (műszaki bizományikban, legálisan), ezért inkább csempészték. Aki lebukott, azt perbe fogták (mint az említett ismerőst is).

"A kilencvenes években az irodai dolgozók azt sem tudták mi a számítógép, mi az a Windows."

Nem teljesen igaz:

84-ben a főiskolán már láttam Apple PC-t,

akkoriban itthon is gyártottak több, ún. home computer-t,

86-ban a munkahelyemen vettek 2 Commodore 64-et,

87-ben, az új munkahelyemen vettek 2 eredeti IBM PC-t, azok már hálózatba kapcsoltan is működtek,

89-től az egyetemen dolgoztam, majd mindenkinek jutott egy PC, több "magánimportban", modulonként került ide.

Évekig DOS operációs rendszerrel dolgoztunk, de csak azért, mert a Windows csak később jelent meg.

2021. máj. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A 70-es években már nem volt "komcsi" egyenlősdi. 69-ben bevezették az ún. új gazdasági mechanizmust és az intenzív gazdálkodást. Ezek valamiféle, korlátozott piacgazdaságot akartak megvalósítani állami irányítás alatt. Itt már az volt az elv, hogy a bérek tükrözzék a tudást is. Tehát, egy mérnök sokkal többet kereshetett, mint egy szakmunkás. Az említett GMK (a háztáji gazdasággal, TSZ-melléküzemágakkal, magánszektorral) is ennek az irányzatnak a terméke.
2021. máj. 30. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!