Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az 1980-as években Magyarorszá...

Az 1980-as években Magyarországon mennyire lehetett nyugati árucikkeket vásárolni az üzletekben?

Figyelt kérdés

Élelmiszerekre, könyvekre, újságokra, ruhákra, műszaki cikekkre stb. gondolok.


Vagy inkább csak hazai meg más szocialista országokból származó árucikkek alkották a választékot?



2018. jan. 10. 10:54
 1/8 árokpart ***** válasza:
1987 nyarán a budaörsi benzinkútnál az M7-es autópálya mellett, forintért tudtam venni Milka meg Mars csokit és Red-Bull energiaitalt is.
2018. jan. 10. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Az évtized második felében már lehetett valamennyire, de ez inkább csak műszaki cikkekre, élelmiszerekre és ruhákra vonatkozott. Igazából csak az úgynevezett dollárboltokban lehetett nyugati termékeket vásárolni.
2018. jan. 10. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Mopat ***** válasza:
100%

Zömmel akkor még hazai és más szocialista árucikkek voltak a jellemzőek.

Voltak úgynevezett dollár boltok. Ezek olyan boltok voltak, ahol kemény(nyugati) valutáért lehetett vásárolni, itt prémium hazai és nyugati árucikkek is voltak. Például, itt volt látható először LEGO. A nálunk nyaraló nyugati turistáknak készült.(Mert neked nem volt dollárod-hivatalosan) A nyolcvanas években már kezdtek műszaki cikkek is megjelenni, Matchboxot(a kisautót) már vehettél itthon is nagyobb áruházakban. Voltak már szórakoztató cikkek is, például elsők között a SONY.(Senki nem tudta, hogy Szoni-nak kell ejteni, sony volt nyövel:))

A Flex, mint sarokköszörű egy márkanév volt ugye, olyan gyorsan elterjedt, hogy azóta is csak flex a sarokköszörű. A hiltifúró pedig az elsőként forgalmazott Hilti gyártmányú kombinált fúrókalapács neve után terjedt el. Pepsi és Coca cola is volt már gyerekkoromban.(1979-ben születtem)

A magyar iparban és mezőgazdaságban rengeteg nyugati gép is dolgozott. A komoly állami gazdaságok már ekkor John Deere traktorokat kaptak, más hasonló nyugati traki nem is igen volt. A CLAAS kombájnok is gyakoriak voltak, eleve zömüket itt tesztelték a hetvenes években!

Központilag határozták meg, hogy a népgazdaság melyik ágának az igényeit nem tudja a hazai és a baráti ipar kielégíteni, így döntöttek arról, hogy egy-egy nyugati céget beengednek. Szóval, ezért volt Hilti, de Bosch fúró meg nem nagyon.

Illetve, a liszencet vették meg nyugaton, de már nálunk gyártották. Pl. Rába Man kamion, vagy a Rába-Steiger traktor, de V43 villanymozdony meg francia technikára épült. Elektronikát is gyártottunk ugyanígy. Voltak Nyugatról hozott személyautók is. Kezdetben a VW bogár, illetve a Fiat 500-750 típusok. Később talán I-es Golf. Már mint az átlagembernek. A pártvezetőkenek Mercedes járt, de voltak autóbérlő helyek is. Itt volt Volgától a Merciig minden(Alfa, Simca is), asszem, te mint hazai polgár talán csak Volgát bérelhettél. Nyugati újság és könyv csak a dollárboltokban, menő szállodákban volt. Nagyon megnézték, mit vetítenek és fordítanak le! Rambo film, persze, ahol Rambo halomra öli a baráti szovjet elvtársakat. Becsempészték németből/osztrákból, aztán hangalámondással röhögtél rajta. Értsd ugyanaz az egy csávó volt a férfi/női hang...Illetve ugyanő volt Darth Vader illetve Helga a pornófilmben. Másolt kazettákon...Élvezetes volt...

Nyugati csokit, konzervet, dobozos sütit, tejárút stb. nem igazán láttam átlag magyar boltok polcain. Akkor a nyugatot is mi etettük, nem kellett élelmet behozni. Kivéve talán a déligyümölcs, bár akkor az is volt a baráti államokban.

Ruházat-zömmel magyar, nem voltunk benne rosszak. Az Adidas, Puma már kezdett feltűnni. Eleve, Martfűn a Tisza cipőgyár gyártott cipőt az Adidasnak. Gondolom, fazont is átvettek a saját termékeikhez. Bakker, mi sem voltunk hülyébbek, mint a Kínaiak!

2018. jan. 10. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Döntően a szocialista országokból származó árucikkeket hozták be (pl. Wartburg, Moszkvics, Trabant,Lada évekig tartó várakozás után). Még a Diplomáciai Testület kocsijai is ilyenek voltak.

Idegen nyelvű újságot Budapesten 4-5 helyen lehetett venni. Könyvet: államilag megvették a kiadás jogát (ezt viszont nemcsak a szoc. országokból!).

Ruhát, műszaki cikket magunk hoztunk be többnyire, 3 évente kiutazhattunk nagyon szűk és ellenőrzött valutával.

2018. jan. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nyugati élelmiszerek nem nagyon voltak kaphatóak az átlagos ABC áruházakban. Néha felbukkant ez vagy az, de csak rövid időre. A menőbb fővárosi áruházakban (pl. Skála-Metró) az 1980-as évek második felében talán már rendszeresebben lehetett nyugati cuccokhoz hozzájutni. Nem vagyok budapesti, ezért ezt nem tudom.


Nyugati ruha nem nagyon volt (néha kisebb butikokban találhattál), Pesten ugyan az 1980-as években volt már Adidas márkabolt, de ott mindig kilométeres sor állt az üzlet előtt a Váci utcán, erre emlékszem :D Sosem volt türelmünk beállni a sorba.


Könyv elvileg volt. Nálunk Szegeden volt idegennyelvű könyvesbolt is, persze főleg szovjet meg NDK-beli könyvek képezték a külföldi választékot, de pár nyugatnémet, angol, francia könyv is volt, illetve elvileg lehetett rendelni is.


Nyugati műszaki cikk a dollárboltokban volt elérhető, ahogy előttem is írták. Az itthoni boltokban (Keravill, Centrum áruház, Skála stb.) főleg Videoton, Orion márkájú termékek voltak. A videomagnót meg mindenki Bécsből hozta be a nyolcvanas évek második felében.


Nekünk Szegeden jó volt, mert kishatárforgalmi engedéllyel gyakran járhattunk át Szabadkára, Jugoszláviába és ott be tudtunk mindenféle nyugati cuccot is szerezni :)

2018. jan. 10. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Mopat ***** válasza:

Ja, hát igen, autó az külön történet.

Csak a Merkúrtól lehetett új autót venni. Várni kellett rá, 2-3 évet is a befizetés után.

Az általam említett nyugati autók is esetlegesek voltak, úgy kerültek be, hogy üzletelt az állam valamit a németekkel vagy az olaszokkal, és cserébe kaptunk x darab autót. Anno apám pl. azért vett Zaporozsecet, mert nem kellet rá várni-1976-ot írtunk.

A használt autó piac mondhatni virágzott. Ma megveszel egy autót, kihozod a kereskedésből, máris kevesebbet ér több százezer vagy nagy gépeknél millió forinttal. Akkor viszont egy kevés kilométeres használt autó drágább volt, mint egy új. Mert nem kellett rá várni, egyből elvihetted.

A Volga igen gyakori állami és vállalati autó volt, kezdetben nem is vehetted meg új autóként, mint magánszemély.

A nyolcvanas években már magánszemély is vehetett teherautót,(ez régebben tiltva volt, termelő eszköze-traktor, teherautó-nem lehetett a maszeknek, így aztán barkácsolták a "csettegőket"!)

Opel Kadettet és Golfot pedig 88-tól forgalmazott rendszeresen a Merkúr.

2018. jan. 12. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Mopat ***** válasza:
Ja, kérdező, ha úgy kb. látni akarod, hogyan is nézett ki egy üzlet a korban, és van rá lehetőséged, akkor tégy egy látogatást Szentendrén, a Retró múzeumban! Korabeli Újságosbódé(Zalatnai Cini még meglepően jó nő volt!), Keravill üzlet, autósbolt, konyha, gyerekszoba etc. berendezve.Jó, hát van, ami hetvenes évekbeli. Azt is vegyük figyelembe, hogy olyan bántóan gyors fejlődés nem volt fogyasztási cikkek terén, egy-egy autótípust évtizedekig gyártottak pl. minimális változtatások mellett. A Lada egy Fiat autótípus volt a hatvanas években. Minden pénzt elvitt a fegyverkezés!
2018. jan. 12. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nyugati műszaki cikkekhez tipikusan a bizományi boltokban lehetett hozzájutni. Oda nyilván külföldön járt hazánkfiai adták be a behozott (csempészett) portékáikat.
2018. jan. 13. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!