Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményetek arról a...

Mi a véleményetek arról a gondolatról, hogy 1920-ban jogosan eset szét Magyarország mert, akkor a Magyarok voltak a kisebbség ?

Figyelt kérdés
Románok, Cseh-Szlovákok, Szerbek, Horvátok, Szlovének, és Ausztrálok kaptak Magyar területeket, a Trianoni békeszerződéssel. De mennyire releváns az, hogy ez jogos volt, annak fényében, hogy kisebbség voltunk ? Ha kisebbség voltunk attól még Magyarország az Magyarország. Most is élnek velünk roma származásúak, és magyarállampolgárságuk van....

2020. dec. 6. 23:20
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
77%

A kozhiedelemmel ellentetben Nagy-Mo sosem volt nepessegeben homogen.


Szerintem magatol is szetesett volna, ha nem osztjak fel. Ennyi nemzetiseget nem lehetett volna bekeben tartani egymassal.

2020. dec. 6. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:

És nem tudod volna mind magyarállampolgárságot kapni ?

Egyébként ha fent maradt volna, és megalakult volna a Szovjetunió akkor utána biztos nem eset volna szét. Szerintem

2020. dec. 6. 23:27
 3/24 anonim ***** válasza:
73%
Azért esett szét, mert a nemzetiségi megosztottság ELLENÉRE is nacionalista berendezkedést akartak. Ha kiegyeztek volna egyfajta föderációban, akkor ha nem is Magyarországnak hívnák ezt a mai területet, de jóval többminden megmenthető lett volna.
2020. dec. 6. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
69%
Azért elég nagy többségben voltak a magyarok a török előtt. Egyébként soha nem voltunk kisebbségben, relatív többségben voltunk, a "vége" felé pedig abszolút többségben.
2020. dec. 6. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
38%
Ja baromira jogos, csak nézd meg, hány millió magyar rekedt kinn a "jogos" határokon túlra! Észkombájn...
2020. dec. 6. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
84%

Valamennyi igazság lehetett abban hogy adjunk önrendelkezést az Osztrák-Magyar Monarchia népeinek. Minimum mondjuk autonómiát. Tegyük azért hozzá hogy mi magyarok nem kisebbségnek számítottunk a Monarchiában, hanem államalkotó nemzetnek, és így kezeltek minket Trianonban is, mint a világháború szerves résztvevői.

1910-ben (Horvátország nélkül) a magyarság kb. a lakosság 54%-át tette ki a régi Magyarország területén. Voltak olyan vármegyek ahol tényleg csak mutatóban voltak magyarok, általában a vármegyeszékhelyen élő odarendelt hivatalnokok, meg néhány nemesi származású nagybirtokos. Kellett (volna) találni valamilyen megoldást, nem kérdés ez...

De ezt nem úgy kellett volna megoldani hogy olyan magyar (abszolút vagy relatív) többségű helyeket csatoltak el mint Csallóköz, a Partium, Bácska, Mezőség, Kárpátalja jelentős része, Székelyföld, és hogy olyan városokat vegyenek el mint Pozsony, Kassa, Kolozsvár, Ungvár, Szabadka, Újvidék, Marosvásárhely, Nagyvárad, Arad, Szatmárnémeti. Ezen felsorolt ma már 100 feletti lakossal rendelkező városok az 1910-es népszámlálás szerint mind magyar többségű volt, nagy részükben 90-95%-os volt a magyarság aránya!


S a kijelentésed abban hamis hogy mi kisebbség voltunk. Jogilag, az alkotmány szerit mi szerves részei voltunk a Monarchiának. A trianoni békediktátum elsősorban nem azért jött létre, hogy megadja az eddig nem államalkotó nemzetiségek önrendelkezését, hanem hogy jól kicseszennek velünk. Lehetett volna olyan határokat csinálni, ami nagyjából lefedi a nemzetiségi viszonyokat, de ahol mondjuk több nemzetiség élt együtt, pl Szászföld, Bácska, Bánság nagyrésze ott népszavazást is tarthattak volna a hovatartozásról, Sopronban ez összejött.

2020. dec. 6. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
84%
Ha őszinték akarunk lenni, valamiféle határváltozás nem lett volna meglepő és talán igazságtalan sem, viszont Trianon ebben a formájában semmiképp se volt sem jogos, sem igazságos.
2020. dec. 7. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
88%
A kisebbsegek levalasa érthető volt, az nem, hogy az etnikai hatarokat nem vettek figyelembe.
2020. dec. 7. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
23%

A legtöbb elcsatolt területen nagyrészt nem magyarok éltek, és elég valószínűtlen, hogy egy elszakítás után Magyarországhoz akartak volna tartozni. Voltak ugyan nagyobb arányban magyarajkú területek, de ezek is már akkor nagyfokú függetlenséggel bírtak. A kivétel Erdély. Az jogosan fáj. De már megváltoztatni nem tudjuk az eseményeket. Elvesztettük a háborút, amibe mi magunktól léptünk be, és úgy jártunk, mint minden háborús vesztes a történelem során.


"A magyar állam nem volt tekinthető modern értelemben vett központosított monarchiának: különféle kapcsolt részei mindenkor jelentős önállósággal, esetenként államisággal is bírtak. Így lehettek részben katonai közigazgatású védterületek, részben önálló nemességgel rendelkező társországok, önálló városok stb. A Királysághoz való kapcsolódásuk nem volt tekinthető egyszerűen közigazgatásinak.


Ezek között Erdély különleges helyzetű, mivel a Magyar Királyság kezdeteitől 1526-ig a Magyar Királyság szerves része volt, csak közigazgatásilag különült el. "

2020. dec. 7. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
76%
9-es, még hozzátenném: a trianoni döndés mindenképp igazságtalan volt, ahogy 8-as is írta. De egy ennyire sok, jelentős autonómiával rendelkező nemzetiségből álló államszervezetet nem lehetett volna hosszútávon fenntartani. Igazából egyetlen országnak sem sikerült ez a terv igazán, nézzük csak meg Jugoszlávia példáját.
2020. dec. 7. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!