Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A KATA helyett nem lenne jobb...

A KATA helyett nem lenne jobb egy egyszerű egykulcsos adózás?

Figyelt kérdés

Lenne egy fix százalék, amit a havi bevételek után be kellene fizetni a következő hónap 12.-ig, legyen ez a kulcs mondjuk 25%.

Akkor ha egy "sztárkatás" 1 milliót keres havonta (mint azt sokan hiszik), akkor minden egyes következő hónap 12.-ig 250 ezret kell utalnia. Ez fedezi a nyugdíjjárulékát, a TB-jét is.


Maradhatna egy minimum összeg, a mostani 50 ezer (ha ennél is kevesebb az a 25%), de az csak fél nyugdíjat érne abban a hónapban.


Vannak országok (nyugaton természetesen, pl, U, USA), ahol ilyen egyszerűen van megoldva a cégek adózása, sávosan, valahol 20%, utána a köv. sáv 30% körüli, a nagyon jól keresőnél már 40% körül alakul. Ez is jó megoldás.


Maradna egy áfamentességi határ, amit most úgyis terveznek 18 millióra emelni. Ez leginkább a szolgáltatóknak jó. Mint például az írónak aki a kiadónak adja át a könyveinek kiadási jogait, vagy a programozónak, aki a programkiadónak adja el a programjai liszenszeit, vagy a művésznek aki a képeit adja el egy online értékesítőn keresztül, mert őket soha nem fogja foglalkoztatni az a cég amelyikkel kapcsolatban állnak.


A könyveléssel nem kell sokat bajlódni, csak összeszámolják a vállalkozók hónap végén a bevételeket és utalják a megfelelő összeget. A NAV már össze tudja hasonlítani a bejelentett számláival és ha kevesebbet utalt, akkor kapja az értesítőt, hogy van hátraléka. Bevallás már nem is kellene, a számlákból mindent látnak.

Ki lehetne terjeszteni az egyéni KFT-kre is például az ilyen egyszerű adózási formát.

Jó, a könyvelőknek ez nem lenne egy főnyeremény, mert nem sok könyvelni valója maradna egy ilyen egyszerűen kiszámítandó adózás után a vállalkozóknak, amit vezethetne ő is magának.

Több állami bevétel, a kiskatásokat nem fojtaná meg, a nagykatások többet adóznának és nem kellene azzal foglalkozni, hogy bújtatott foglalkoztatás, vagy sem mert eleget adóznának.



2022. jún. 20. 13:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
41%

A köztheriselés 1848 óta elvárás ebben a feudális országban.

Álláspontom szerint a mai magyar állam a kata fenntartásával,az álmunkaviszonyok tűrésével, a vagyonosodásivizsgálatok visszatartásával épp ezt a feudális tórger magyarországot erősíti.

2022. jún. 20. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
52%
A KATA egy nagy f.szság úgy ahogy van! Államilag bevezetnek egy legális adócsalási formát, aztán csodálkoznak rajta, hogy a leleményes Magyar meg él vele!
2022. jún. 20. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
31%

Kérdező

Nem kell okosabbak lenni másoknál, elég lenne először utána olvasni az adózási szabályoknak!

Az egyéni vállalkozók adózhatnak a KATA-n kívül tételes adózással és átalányadózást (15 millióig). Ennél az átalány adónák a vállalkozás tevékenységétől függ %-ban megszabva a költség hányad és a többi a jövedelem, ami után adózni kell.

2022. jún. 20. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
74%
2017 óta semmilyen adót nem fizetek. Az áfát is legszívesebben visszavenném a pénztárnál. Botrány amit a "fejlett" világban adózásnak neveznek 20+% áfa, 20% szja, nyugdíj járulék, tb járulék, pénznyomtatás miatti infláció stb. Dolgozol de a megtermelt javaknak csak a töredékéhez jutsz hozzá. Közben a közszolgáltatás egy hányadék, ratyi kórházak, nyáron fűtött vonatok, cigányokkal teli iskola, 0 közbiztonság. Mindenkinek azt javaslom hogy aki teheti kerülje el az adófizetést. 2017 óta annyit sportoltam hogy 5 évig tudja fedezni a nyugdíjamat. Ha befizettem volna adóban akkor lehet hogy soha nem látnám viszont.
2022. jún. 20. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

3: Itt nem én akarok okosabb lenni másoknál. Ez csak egy ötlet.

Tudom, hogy van átalányadózás és tudom, hogy mik a szabályai.


Kíváncsi lennék, hogy mennyi sorban tudnád leírni az átalányadózás összes szabályát, még a vízvezetékszerelő, vagy szobafestő KATA-s vállalkozó számára is érthetően. A KATA szabályai 3-4 mondatos felsorolásban leírhatók úgy, hogy még azok is megértik, akik soha előtte nem vállalkoztak.


Nem az átalányadózást vázoltam, nem a kereket akartam újra feltalálni, hanem a jelenlegi KATA felváltására egy ötletet, annak egyszerűségének megtartása mellett. Ami mellesleg már bevált egyes más országokban, tehát nem én vagyok okos, hanem máshonnan vettem működő modellt. A lehető legegyszerűbb adminisztrációra és igazságos, méltányos adózásra lenne szüksége a vállalkozóknak.

A KATA egyik legnagyobb előnye az egyszerűsége volt, a kisvállalkozók számára kedvező adózás mellett. Ezt kellene hasonlóan egyszerű szabályokkal kiterjeszteni.

2022. jún. 20. 15:33
 6/15 anonim ***** válasza:
40%

"Kíváncsi lennék, hogy mennyi sorban tudnád leírni az átalányadózás összes szabályát, még a vízvezetékszerelő, vagy szobafestő KATA-s vállalkozó számára is érthetően. A KATA szabályai 3-4 mondatos felsorolásban leírhatók úgy, hogy még azok is megértik, akik soha előtte nem vállalkoztak"


Erre vannak a NAV tájékoztató füzetei, a honlapjukon elérhető. Olvasni pedig gondolom, azért tudnak a vállalkozó jelöltek.

2022. jún. 20. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
59%
Látszik a szellemi színvonal, 3-as lett a legjobban lepontozva, aki a legnormálisabb választ írta (még mielőtt, jómagam okleveles adószakértő vagyok).
2022. jún. 20. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
#7 Köszi! #3-as voltam.
2022. jún. 20. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

6: Meg is értik könyvelő segítsége nélkül? Ha a kezdő vállalkozó azt olvassa, hogy havonta bevallást kell beadnia ezen a nyomtatványon, már ott, akkor maga alá csomagol.

Érthető, bízzon meg egy könyvelőt havi 10-20 ezerért (a régi árakon), egyeztessen egy adótanácsadóval, szép összegekért.

A KATA egyik lényeges szempontja ezzel szemben, hogy ha nem muszáj, akkor erre ne legyen szükség, ezzel is csökkentve a vállalkozók terheit mind pénzbeli, mind rászánt idő tekintetében.

2022 van, most már a mai lehetőségekkel nem is lenne szükség könyvelőkre, csak szoftverek kérdése. Remélhetőleg rövid időn belül automatizálják a könyvelési feladatokat, a számlák már jelentésre kerülnek, részletes adatokkal, minden más adat is egy helyre fut be, minden adott ehhez.

7: Mindenki azt gondolja, hogy ő írja a legnormálisabb válaszokat. Akkor is, ha nem.

2022. jún. 20. 16:12
 10/15 anonim ***** válasza:

#9 Ott a hiba az elméletedben, hogy azt hiszed azt nem képes megérteni az egyszeri vállalkozó ami az adóhatóság tájékoztatójában direkt neki van leírva - de ugyanakkor azt hiszed róla, hogy a te ötleted szerinti igen bonyolult adózási szabályt viszont meg fogja érteni.

Vagy érti - akkor megérti azt is ami a többinek a lényege és el tudja dönteni, neki melyik kell még ha ahhoz szüksége is van könyvelőre, vagy nem érti meg - de akkor mindenképpen kell külső tanács neki így is meg úgy is.

A lényeg, hogy nem csak te érzed úgy, hogy az egyszerű adózásnak is kell legyen más változata mint a mostani KATA - ezért van is ilyen, az átalány adózás. Másképpen tesz különbséget, mint a te ötletedben, de különbséget tesz bevétel és bevétel, vállalkozás és vállalkozás között az adófizetés mértékében. A KATA ettől még jó dolog marad úgy ahogy van - a most tervezett változtatásaival javítva persze.

2022. jún. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!