Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Középkorúak és idősek! Tényleg...

Középkorúak és idősek! Tényleg úgy gondoljátok, hogy a fiatalok azért nem vállalnak gyereket mert csak magukra gondolnak?

Figyelt kérdés

Egyébként részben igazatok van, a mai fiatalok egy része tényleg tini szeretne maradni 20-30-40 éves korig, ameddig már cikinek nem érzi.


De azért bonyolultabb a történet. Én 26 évesen például szeretnék családot. Mindig úgy képzeltem el a felnőtt koromat, mint a filmekben és rajzfilmekben: Lesz egy kertes házam, szép nagy családom, és egy autóm.


Nem tudom mennyire vagytok tisztában az árakkal és a huszonévesek átlagos fizetéseivel, de ez elérhetetlen. Hacsak nem örököl az ember. Én nettó 270ezret keresek, ami nem is számít rossz fizetésnek, mert a bérminimum 170ezer körül van.


Mindenesetre ahogy nézem az ingatlanhirdetéseket, egy család számára szűkös, egy szobás panellakás is 30millió forint, nem hogy egy kertes ház. Ezt tehát el is felejthetjük. De hát Nyugat-Európában sincs mindenkinek saját ingatlana, hanem rengetegen albérletben laknak, úgyhogy sebaj.


Egy egy szobás albérlet 130ezernél KEZDŐDIK rezsi és közös költség nélkül. Ezen kívül enni is szeretnék. 2022-ben még nem sikerült úgy élelmiszereket vásárolnom, hogy 10.000 forintnál kevesebbet fizessek, pedig esküszöm, hogy nem kaviárt és lazacot veszek.

Minden vagyonom: A ruháim (nem márkásak), a 90ezer forintos okostelefonom, a 180ezer forintos laptopom, amiről most is írok, és egy könyvespolcnyi könyv. A bankszámlámon pedig van 2millió forint, amennyit össze sikerült takarékoskodnom életem során.


Ha akarnék se tudnék gyereket vállalni. Nekem is, a jövendőbeli feleségem számára is és a gyereknek is nagyon nagy szegénységet jelentene. Annyira "liberális" viszont hadd legyen, hogy nem azért akarok gyereket vállalni, mert "kell", hanem mert normálisan fel szeretném nevelni. Nem elkényeztetni, de ha van kedve, akkor járjon sportolni, zenélni, vagy akármilyen bizony pénzbe szakkörre. Nyaranta pedig legalább a Balatonra el tudjam vinni és megvegyem neki az 1500 forintos sajtos-tejfölös lángost és 500 forintos gombóc fagyit. Ha fogszabályzóra van szüksége, akkor azt ki tudjam neki fizetni. Valamint picit idősebb korában nyeltanárhoz járjon, szerezzen jogosítványt, egyetemre tudjon járni nappali tagozatra, stb.


Vagy ott van az a lehetőség, hogy kimehetek Nyugat-Európába szerencsét próbálni. Veszítenivalóm elvégre nincsen, legfeljebb hazajövök, ha nem tetszik. Igazából fogalmam sincs, hogy idáig miért nem mentem. Viszont tapasztalatom szerint a ti korosztályotok ezt elfogadhatatlannak tartja és sipákolna, hogy a fiatalok hazaárulók.


2022. jún. 21. 07:59
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
88%

"A lakás ára akkor sem volt a fizetésekhez képest alacsonyabb, mint most (kivétel a főváros belső része, ott extrémek az árak)."


Hát, akkor így a kérdezővel kb. egykorúként nem értem, hogy a bolti eladó anyám meg a vonatvezető apám hogy a fenébe tudott 22-24 évesen építkezni, tekintve, hogy ma két ilyen munkahellyel rendelkező emberke nagyon max. 400 ezret keresne megy együtt, szóval még otthon élve is vagy 10 évet kellene spórolniuk, és még azután hitelt felvenniük pluszban, hogy építkezni tudjanak 😄


Szóval hagyjuk már ezt a hülyeséget, anno a fizetések és az árak nem voltak ennyire elszállva egymástól, illetve tök normális volt, hogy a fiatalok a szülői házba vállaltak gyereket, és ott spóroltak tovább, amit ma tényleg kb. a szülők pár százaléka enged meg.

2022. jún. 21. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
76%

"Mégis hogy lenne igaz mikor pont az a mostani fiatal felnőtt generáció egyik nagy problémája hogy nem képesek önállósodni, otthonról elköltözni, saját lábra állni?"


Ja, hát lehet, hogy a saját gyereküket nem teszik ki éppen, de azt nem engedik meg, hogy a párjuk odaköltözzön, aztán csodálkozunk, hogy mindenki megy albérletbe inkább?


Arról nem beszélve, hogy 30 éve egy szál érettségivel még kaptál normális abban munkát, ma mit csinálsz vele? Semmit.

2022. jún. 21. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
36%

#21 látod, tudod te hogy tudták megcsinálni a szüleid! Mi lenne ha megkérdeznéd tőlük mennyit kellett spórolniuk hozzá? Mekkora hitelt, családon belüli kölcsönt kellett kérniük hozzá? Mikorra fizették azt vissza és milyen nehezen? Hogy mennyit dolgoztak ők maguk az építkezésen meg a családtagjaik, barátaik?

Te azt akarod hogy neked készen legyen, most legyen, hitel nélkül, lemondáson nélkül legyen lakásod. Nem lesz! A szüleidnek sem így lett.

2022. jún. 21. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:
36%

#22 te nagyon el vagy varázsolva! Ki mondta hogy neked csak egy sima érettségid legyen? Miért nincs szakmád, szaktudásod, diplomád?

Mégis mitől más egy mai munkahely attól ami 30 éve volt munkahely? Könnyebb végezni ma azt a munkát több pénzért? Ebben tényleg más lehet.

2022. jún. 21. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 A kérdező kommentje:

Én egyébként nem Fidesz-baloldal ellentétre akartam kihegyezni a kérdést annak ellenére, hogy szerepel benne a "liberális" és "hazaáruló" szó. Eredetileg nem is a politikához írtam ki, csak a moderátorok tették át ide. A csok nagyon jó intézkedés, még akkor is, ha az ingatlanárakat elnézve nem igazán vagyok előrébb.


Értelemszerűen nem ismerem a korábbi viszonyokat. Viszont az érdekes, hogy az érettségi nélküli nagyapám és nagymamám a 80-as években felépített 3 emeletes családi házat (akkor olyan 40 évesek lehettek). Nem tudom, hogy miből, még nem kérdeztem őket.

Az sem rossz ötlet, amit az egyik válaszoló írt, hogy bérleti díj helyett hiteltörlesztőt fizetni. Ha havi 150ezer forint körüli törlesztővel számolok, akkor egy 15-25 évre felvett hitelből összejöhet egy egy szobás panel. Az is valami, nem azt mondom...


De mondom, nem zavarna, ha bérelnem kell életem végéig, mivel Nyugat-Európában is bérel a többség. Egy családnevelésre alkalmas lakás legyen mondjuk rezsistől, közös költségestől 200ezer forint havonta. Az egy ember majdnem teljes fizetése. Akkor a 300ezres maradékból pedig éljen meg 3-4-5 ember? Meg lehet élni, senki nem fog éhen veszni, csak azt úgy hívják, hogy szegénység.


Értem azt is, hogy csak akarni kell, csak spórolni kell, és hogy a világháborúban a mostaninál százszor nagyobb csóróságban is születtek gyerekek. Volt rokonom, aki mesélte, hogy gyerekkorában krumplis zsákból varrtak neki ruhát, mert más nem volt a világháború után. Tényleg megértem. De az én generációmban nincs az a -már bocsánat- legalább érettségivel rendelkező ember, aki ne azt mondaná, hogy az anyagi biztonság az elsődleges, bármiféle gyermek esetleg utána.


Van az az -általam nem támogatott- verzió is, hogy beletörődnek, hogy sokszor tízmilliót nem fognak tudni összespórolni. Akkor a maradék pénzüket inkább elszórakozzák, elutazgatják, és élnek hétről hétre.


De ez az egész mindenesetre óriási társadalmi, gazdasági, stb. probléma. Már csak azért is, mert fittyet hányhatunk a nyugdíjrendszernek, ha nincs elég gyerek, aki majd dolgozni fog. Nem lehet annyival elintézni, hogy a mai fiatalok csak magukra gondolnak és nem bénák, hogy nem tudják megoldani, és "bezzeg a mi időnkben".

2022. jún. 21. 12:36
 26/35 anonim ***** válasza:
71%
Az a mindenkori állam szégyene, ha a lakosságának jelentős hányada diszkriminációjával képes csak embereket egy alapvetően természetesként ismert folyamatra sarkallni. Ha egy család nem stabil háttéren, érzelmi alapokon keletkezik, akkor teljesen felesleges bíbelődni az alapításával. Nem értem azt sem, hogy az embereknek nincs semmi szégyenérzetük, hogy életüknek minimum egyharmadát megalázkodással, kilincseléssel, könyöradományok behajtásával, megigénylésével töltsék! Egyszerűen nem értem! Gazdasági megalapozottsága nincs a túlszaporodásnak, - amin a jelenlegi kormány is dolgozik, - ennek egy második "Ratkó korszak" (butított változata) lesz a vége, - mármint hogy a semmire megszületett embereknek fel fog kopni az álluk, vagy lelépnek innen, esetleg egy egész életre szóló, megalázó segély-spirálban tengetik el az életüket! Tegye fel a kezét, aki az gondolja erről, hogy ennek van értelme!
2022. jún. 21. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:
76%

A férjemmel 27 évesek vagyunk, az anyagilag szerencsésebbek, de egészségügyileg szerencsétlenebbek közül.


Szerencsések vagyunk, mert mindketten mérnökök vagyunk, a szüleink meg tudták nekünk engedni hogy 5 évig ne dolgozzunk csak tanuljunk (pontosabban azt a keveset amit diákmunkával nyáron meg tudtunk keresni olyan nagyobb dolgokra tudjuk elkölteni, mint telefon, laptop, jogosítvány vagy gólyatábor)


Szerencsések vagyunk, mert egyetem után rögtön találtunk jólfizető állást, igazi mázlisták vagyunk, hogy lehetőségünk volt önkormányzati lakást bérelnünk.


Abban is szerencsések vagyunk, hogy az egyikőnk szülei gondolták a jövőnkre és tettek félre nekünk. Kb 3 millió forintot kaptunk tőlük kezdő lökésnek.


És ez a sok szerencse mind kellett ahhoz, hogy megyeszékhelyen tudjunk venni egy panellakást. Van rajta 12 millió hitel, meg benne van 10 millió babaváró hitel, de a sajátunk. Ha a fenti nagy mázlikból valami nem jött volna össze, ha nem tudunk volna lediplomázni, ha nem lett volna pont akkor megüresedett állás, ha szüleink a mi támogatásunk helyett a szakadt suzukiuk lecserélésére költötték volna a pénzüket, ha nem olvasgatom az önkormányzat honlapján a pályázatokat, akkor esélyünk se lett volna saját lakáshoz jutni.


Úgy tűnhet mi vagyunk a világ legboldogabb és legszerencsésebb párja, de mindig jön kutyára dér. 2 évvel ezelőtt eldöntöttük, hogy jöhet a baba, de nem jön. A külső szemlélőnek mi az önző, liberális gondolkodású szörnyetegek vagyunk, akik csak magukra gondolnak, akik gyerek helyett csak macskát vállalnak, akiknek máson se jár az eszük csak az utazgatáson...


Közben vizsgálatokra, kezelésekre járunk, azon gondolkodunk hogy utazzunk vagy plusz fizetős vizsgálatot csináltassunk inkább. És még ebben is szerencsések vagyunk, mert ki tudjuk fizetni. Hány 28 éves teheti meg, hogy 1,5 hónap alatt 270.000 Ft-ot költsön el orvosra? Ez a kérdező teljes havi fizetése.

És a helyzetünk nem egyedi. Meddőséggel foglalkozó magán nőgyógyászokhoz min 2 hónap a várólista, állami meddőségi centrumokba fél év, és még így is reggelente hosszú sor kígyózik a recepció előtt.


Csak ezt a padokon üldögélő nyugdíjas felügyelet nem látja... Csak azt hogy a "mai fiatalok baba sétáltatás helyett a macskát sétáltatják"...

2022. jún. 21. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
0%

#27 Szép is ez a sírás-rívás, csak a lényeget hagyod ki belőle, hogy éppen ennek a " padokon üldögélő nyugdíjas felügyelet "-nek és a többieknek köszönhetően lett mindenkinek ingyenes a meddőségi kezelés - ezért van akkora tömeg hogy várnotok kell, hogy nőtt a meddőségi kezelések gyógyszereinek támogatása és hogy nem csak az első gyermekhez lehet ingyenesen az eljárás.

Nagyon drukkolok nektek, hogy minél hamarabb sikeres legyen az eljárásotok és teljes szívemből kívánok nektek sok boldogságot a jövőre. Egy nem kért jótanács - mivel a legjobb barátoméknak is így lett gyermekük - ne szomorítson el ha nem lesz sikeres az első vagy második megtermékenyítési próbálkozás se. Lehet, hogy közben az anya szervezete változik és magától is képes lesz teherbe esni - ahogy történt ez barátoméknál. A második sikertelen próbálkozás után pár hónappal spontán esett teherbe. Nem tudni pontosan mi segített, az előtte elvégzett kezelések, a beszedett gyógyszerek, készítmények vagy az, hogy megnyugodott és már nem volt olyan görcsös a próbálkozás, mert tudta, hogy pár hónapot várniuk kell majd a következő előtt, a lényeg, hogy egy szuper srác az eredménye. Ők még nem kaphattak második lehetőséget, nekik még nem támogatta a rendszer hogy második gyerek is lehessen. Ma viszont már igen, pont amiatt mert tudjuk, értjük hogy mennyi fiatal szeretne gyereket csak nem tud - és milyen fontos, hogy ezt a társadalom segítse anyagiakkal is.

2022. jún. 21. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
28%

"és milyen fontos, hogy ezt a társadalom segítse anyagiakkal is."


A tegnapelőtt vicce, csak most olvastam! Ugyan mivel támogatja a gyerekszülést az állam? Ma gyereket vállalni csak milliomosnak éri meg, és kérlek kedves ne olvasd föl nekem a Fidesz hogy támogatja a gyerekvállalást című mesesort, a tény a következő: 11.000Ftal havonta! Ez a biztos, amit az első gyerek után kapsz a többi az talán, ha meg esetleg.

2022. jún. 23. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
0%

#29 Értem, szóval fogalmad sincsen a magyar családtámogatási rendszerről.

Akkor segítek kicsit, hátha fel is fogsz valamit belőle.

1.védőnői hálózat: a terhesgondozással kezdődik.

2.szülési szabadság: 186 fizetett szabadnap, amit már a szülés várható időpontja előtt 4 héttel meg lehet kezdeni. A közel fél év alatt teljes fizetés jár az anyának.

3.plusz 5 nap fizetett szabadság az apának is a szülés után.

4. a gyermek 3 éves koráig jár a GYES, ez alacsony összeg, de kiveheti az anya, az apa is és a nagyszülő is mehet gyes-re a szülő helyett ha szükséges.

5.a gyermek 2 éves koráig jár a GYED, ez a korábbi fizetés 70%-a, de maximum bruttó 280000Ft, csak azért hogy otthon lehessen nevelni a gyereket. A gyed-et igénybe lehet venni az apának, nagyszülőnek is az anya helyett és lehet mellette munkát is vállalni.

6.anyasági ellátás: egyszeri összeg a gyerek születésekor: ez idén 64000Ft, hogy a babával az első költségeket segítsen fedezni.

7. gyermeknevelési támogatás - a gyes összegével megegyező alacsonyabb összeg (28500Ft/hó) annak aki legalább 3 gyereket nevel és a legkisebb 8 éves koráig veheti igénybe.

8. ingyenes bölcsődei hálózat, akik magán bölcsődébe viszik a gyereküket (munkahelyi bölcsik vagy családi napközik) azok igényelhetnek hozzá 40000Ft támogatást.

9. ingyenes óvodai rendszer, csak a napi étkezést kell kifizetni, azt is csak ha nincs 3 gyerek vagy nem rászorult a család.

10. ingyenes iskolai rendszer, itt is kapható ingyenes vagy támogatott étkezés.

11. ingyenes tankönyvellátás az iskolákban.

12. gyermek és diákkedvezmények a tömegközlekedésben. 90%-os kedvezmény ha az oktatási intézményhez kell utaznia, 50%-os általánosságban.

13. ingyenes, alanyi jogú orvosi ellátás mindenben a védőoltásoktól a legdrágább műtéteken át (ebből nem minden félét fizet a TB).

14. családi adókedvezmény

15. nagycsaládosok fűtéstámogatása

16. babaváró hitel - 10 millió forint szabadon elkölthető hitel a leendő szülőknek, amiből utána kedvezményeket is kapnak ha meg is születik a tervezett baba. Az első gyerek születésétől kamatmentessé válik, a második gyerekkel a fennálló tartozás 30%-t engedik el, a harmadik gyerekkel a maradék 100%-t elengedik, azaz támogatássá válik.

17. csok - otthonteremtési támogatás és hitel: új és használt lakás vásárlásához, már megszületett gyerekek után is felvehető támogatás és államilag támogatott kedvezményes hitellehetőség.

18. nagycsaládosok autóvásárlásának támogatása: új, legalább 7 személyes autó vásárlásához max. 2,5 millió Ft támogatás.

19. 4 vagy több gyermekes anyák többet nem fizetnek jövedelemadót

No, most jó lenne ha mutatnál még egy országot ahol közel ilyen támogatásokat kaphatnak a gyermeket vállalók!

2022. jún. 23. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!