Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az erdélyi magyarok fizetik...

Az erdélyi magyarok fizetik meg Orbán Viktor felelőtlenségének a politikai árát?

Figyelt kérdés

A tusványosi beszéd hatalmas port kavart a romániai politikában és közbeszédben, jelenleg már az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) vizsgálja az ügyet.


Az RMDSZ látnivalóan nehéz helyzetbe került: a román politikai erők és médiumok jelentős része felszólította, hogy ítéljék el a rasszista beszédként értékelt nyilatkozatot. Ezt nyilvánvalóan nem tehetik meg, az anyaországi támogatások miatt, amelyeket bosszúból megvonhatna a fidesz a határon túli magyarságtól.


Ezért többnyire hímeznek-hámoznak, azt mondják, hogy a beszédet rosszul értették, kontextusból kiragadták, a fajok keveredése magyarul nem is fajok keveredését jelenti, stb.


A feszültség miatt a kormánykoalíció is recseg, de egyelőre országos szinten a helyzetet sikerült kezelni. Helyi szinten viszont már az egyik legfontosabb magyarlakta megyében felbontotta a koalíciót a vezető kormánypárt az RMDSZ-szel, az okok között említve a tusnádfürdői beszédet is és azt, hogy az RMDSZ Orbán kottájából játszik a romániai politikában.


Politikai szövetségesek nélkül maradva a 6%-os RMDSZ elveszítené azt a helyzeti előnyét, amit éppen azáltal szerzett meg, hogy sok esetben a mérleg nyelve tudott lenni az országos politikában, de helyi vagy megyei szinteken is. Vagy, az egyfordulós választás miatt, nyerni tudott relatív többséggel a politikailag megosztott román erőkkel szemben (és koalíciós partnerségeket kialakítani).


Ha a román pártok elfordulnak tőle, az RMDSZ egy 6%-os kis ellenzéki párt marad, kétfordulós választási rendszer esetén összesen két megyét lesz képes megtartani a 4-5 megyéből, amelyben a jelenlegi választási rendszer esélyessé teszi...


Elképzelhető, hogy a romániai magyarságon csattan az orbánnak szánt ostor és az RMDSZ fizeti meg a politikai árát a Tusványoson elhangzott, évről évre elvetemültebb beszédek felelőtlenségének?


A fidesz és orbán viktor megosztó politikája mára elérte, hogy Szlovákiában egyetlenegy magyar politikai erő sem jut be a Nemzetgyűlésbe (ahol régen 20 magyar képviselő is ült, mára NULLA - helyettük 17 szélsőjobboldali szlovák képviselő van bent).


Orbán sikerrel hergeli az ukránokat is a kárpátaljai magyarság maradéka ellen az oroszbarát külpolitikával. Most Erdély következik?


Szerintetek mekkora esélye van, hogy orbán miatt a romániai magyarság is elveszíti politikai erejét, súlyát, akár kormánypárti szerepét is, a határon túli magyarság legnépesebb közössége pedig védtelenebbé válik?



2022. aug. 18. 13:29
1 2 3 4
 31/40 anonim ***** válasza:

Olvasd el, miket mondott rólunk Jan Slota , Viktor Baloga, Mihajlo Holovko , Iryna Farion.



Ezek az igazi gyűlölködések és uszitások. Orbán rosszul fogalmazott (Ausztriában egy a kancellárral való találkozó során elnézést is kért a nemzetközi sajtó előtt a megfogalmazáésrt), de nem gyűlölködött, mint a fenti politikusok.

2023. jan. 6. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 A kérdező kommentje:

31-es, nem kell a szerecsenmosdatás. És nekem nem kell bemutasd a politikai gyűlölködőket - én hallottam élőben beszélni Gheorghe Funart és tévében Vadim Tudort meg Nicolae Ceauşescut is!


Tudod mi a vérciki - amiért égett a pofám, amikor meghallottam ezt a beszédét???


Az, hogy HASONLÍTOTT ezekhez!


Az az Orbán Viktor, aki 30 éve, de még 20 éve is egy normális, européer, szabadságszerető, humanista politikusnak tűnt, most idejön és egy kicsi Ceauşescu!


Örülök, ha az osztrák kancellártól ezek szerint bocsánatot kért (bár ez inkább a Nyugat felé történő kétszínű alakoskodásnak tűnik így, ebben a formában - ezt csinálta Ceauşescu is, mikor Nyugaton tárgyalt - elítélte a prágai tavasz vérbefojtását, miközben itthon nagyobb diktátor volt az összes szovjet elsőtitkárnál együttvéve!).


Majd ha kiáll ugyanarra a tusnádfürdői színpadra, ugyanebben az országban, ugyanaz elé a közönség elé és ott is bocsánatot kér, akkor esküszöm, megemelem a kalapom és visszavonom minden kritikámat!


Addig ez szánalmas majomkodás inkább, a Magyarország felé most épp akadozó EU-s pénzek eléréséért, de nem valódi bocsánatkérés!

2023. jan. 6. 02:39
 33/40 anonim ***** válasza:
48%

Én meg még egyszer leirom, mert nem vagy hajlandó elfogadni a másik ember véleményét : nem szerecsenmosdatom, nem védem, nekem az a véleményem, hogy nagyon felfújod.

Dühöngd ki magad, ha jól esik, én továbbra is egy rosszul megfogalmazott mondatnak tartom és semmi szerecsenmosdatás nincs benne.


Nyilván ha rendszeressé válna, tettek szintjén is jelentkezne valakinél, az probléma lenne.


A magyar politikusok még ugyan korrektek a szomszédainkkal, én azon szoktam kiakadni, a szomszédaink miért olyan gyűlölködőek, soviniszták velünk szemben, miért rajzolnak gúnyos , rasszisra karikatúrát egy magyar politikusról, miért beszélnek rólunk a saját parlamentjükben, miért velünk vannak elfoglalva..stb.

2023. jan. 6. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 A kérdező kommentje:

33 Te a politikusokat sajnálod és siratod - én az EMBEREKET.


Sajnos a XX. század arra tanított, hogy nem az ártatlan átlagemberek végeztek politikusirtásokat, hanem a politikusok végeztek NÉPIRTÁSOKAT.


Nehéz a könnyem s taknyom visszanyelni, úgy meghatódok, amilyen empátiával s szánakozó, szeretetteljes együttérzéssel tudsz szólani egy politikusról - csakhogy én azt gondolom, ő nagyon jól meg van fizetve azért, hogy politikus legyen és ami a legfontosabb SAJÁT MAGA DÖNTÉSÉBŐL LETT AZ!


Egy cigány, egy zsidó, egy örmény, egy török, egy tatár, de még egy néger sem a saját döntéséből lett az, ami lett - és nem a más "FAJÚAK" kötöttek bele orbán viktorba, hanem ő kötött bele a más "fajúakba", arctalan, ismeretlen embertömegekbe, faj alapján uszítva ellenük egy tömeget, nagyszínpadon!


Ha azokba a politikusokba kötött volna bele, akik belékötöttek, nem mondanék semmit!


Ha a karikaturistákba kötött volna bele, akkor sem!


Mellesleg rajzoltatott ő is elég szép számú karikatúrát s nyomtattatott óriásplakátra épp elég előnytelen fotót gúnyos feliratokkal!


De az NEM ÉRDEKEL! Bohócozzák egymást, mert bohócok is MIND, nem érdekel! Nyalja ki Junckert óriásplakátra, majd maximum kap még két pofont Brüsszelben tőle, kamerák előtt! Uszítson Soros ellen, majd legfennebb nem kap harmadszorra is ösztöndíjat tőle!


Nem érdekel, meccseljék le egymással a túlfizetett megélhetési politikusok - és viseljék is a kritikát, mert nem politikusnak születtek, hanem ők úgy DÖNTÖTTEK, hogy azok lesznek!


De meg se haragudjál, nem vérzik a szívem, amikor egymást bántják, Orbán is ugyanolyan politikus mint a többi, és ugyanazért viseli el a kritikát mint a többi: ambícióból, hatalomért, pénzért, és mert vezetni AKAR.


De amikor ezek a megélhetési politikusok arctalan embertömegek ellen USZÍTANAK a színpadokról, akár bőrszín, akár anyanyelv, vallás, nemzetiség alapján, akkor HÁNYOK!


Ha az én "fajtám" csinálja, akkor kétszeresen is SUGÁRBAN HÁNYOK! Mert amikor Funar vagy Vadim Tudor nyomatja, legalább legyinthetek megvetéssel, hogy magát minősíti a hülye vadromán.


Amikor az én hülyém csinálja, akkor nem tudok legyinteni, mert engem is minősít, akkor is, ha semmi közöm hozzá!


Őt kárpótolja 13 évnyi kétharmados teljhatalom, rengeteg pénz, méltóság, funkció, politikai tőke azért, ha róla valaki egy karikatúrát rajzol - de az arctalan, ismeretlen ÁRTATLANOKAT ki kárpótolja, amikor gyűlölködő megélhetési politikus senkik ellenük uszítják a társadalmat????


Majd ha mindenki kap egy miniszterelnöki fizetést és hatalmat, aki ellen igaztalanul uszítottak mások, akkor elkezdem orbánt sajnálni! Meg Ceauşescut is a végén!


Addig maradjunk annyiban: ő a politikus és ő uszított FAJI alapon ismeretlen tömegek ellen, akik ezért semmilyen kárpótlást nem kaptak!

2023. jan. 6. 03:12
 35/40 anonim ***** válasza:

Akkor rögzítsünk két tényt még egyszer!


1. Orbán Viktort és sleppjét nem „a külhoniak”, hanem a magyar nép ültette a saját nyakára. Minden eddiginél nagyobb felhatalmazással. Hogy ez tetszik vagy sem, mindenkinek jogában áll eldönteni (nekem speciel nem, mert úgy vélem, a vezérelv a szépen csengő szavak mögött a még több villa, jacht, földbirtok, szálloda, kikötő, nagyvállalat, luxusautó, luxusóra, és mindeközben a jövőt zabálja fel a kormányzat). De attól még, hogy nem szimpatikus a kormány, nem szabad bűnbaknak kinevezni egyetlen etnikai, vallási, társadalmi csoportot sem.


2. Nem igaz, hogy a határon túli magyar nem viseli a szavazata következményeit! Igenis viseli! Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy épül-e, működik-e iskola, ahol a gyereke tanulhat, megújulnak-e épületek, működnek-e kulturális, társadalmi szervezetek stb. Ezekben az ügyekben a gyakran soviniszta politikát vivő szomszédos államokra nemigen lehet számítani. Az pedig, hogy a katatörvény nem érinti a legtöbb külhonit, semmit nem jelent, hiszen éppúgy nem érinti a kaposvári nyugdíjast. A tanárok sztrájkjoga se érinti, ahogy a nyíregyházi programozót se. A nyugdíjaskosár számításának módja se érinti, ahogy a zuglói óvónőt se. De ettől még igenis hatással van rá az, hogy Budapesten milyen kormány működik. Egy nemzet mindig kockázat- és érdekközösség, áldozatot hozunk egymásért.

2023. jan. 15. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 anonim ***** válasza:

Nem. Inkább a belföldi magyarok szívják meg, mert kb helyettük hoznak olyan emberek döntést akiknek csak ad a kormány, nem pedig elvesz. Nem érzik a saját bőrükön a magyar politika negatív oldalát. A külhoni magyarokat támogatja a kormány, ezáltal a határon túliak rá szavaznak.

Nem érzek ebben korrektséget. Mert abból a 2,8 millió szavazóból 1 millió biztosan külhoni lehet.

De azért azt elismerem hogy az ellenzék meg talán rosszabb is lenne. Nincs jobb alternatíva.


Nyilván kell támogatni a külhoniakat is, de a szavazatuk a kormánynak fog mindig kedvezni.

2023. márc. 10. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 anonim ***** válasza:

Áh, dehogy van egymillió! A tavalyi választáson összesen 456 129 főt vettek névjegyzékbe levélszavazáshoz. Ebből nyilván nem ment el mindenki, és aki elment, abból sem mindenki a Fideszre voksolt.


Egyébként egyik ellenzéki pártnak sincs megtiltva, hogy közelítsen a határon túli magyarság felé. A baloldaliakban sosem volt olyan erős szándék, a Jobbik meg átesett a ló túlsó oldalára. Így minden szempontból könnyű dolga van a Fidesznek: ő osztja a fejlesztési pénzt (ami valóban nagyon hasznos dolog); ő építi ki a klientúrát (ami már nem hasznos, hiszen – miképp határon belül – a párt iránti hűség fontosabb tényező a közösség iránti hűségnél); ő építi ki a médiát (hasonló színvonalon, mint határon belül); neki van egyedül kapacitása (és gyakran szándéka is) ahhoz, hogy tudományos, kulturális, civil kapcsolatokat ápoljon a külhoniakkal.

2023. márc. 10. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/40 anonim ***** válasza:
Emlékszem egy Vona féle Erdély látogatásra, volt róla egy videó. Szétszedték a kucsmás emberek majdhogynem. Lehet az ellenzéknek is nyitni a külhoniak felé, persze. De látszik hogy a fidesz mindent visz.
2023. márc. 10. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 anonim ***** válasza:
Igen, akárcsak határon belül, külhonban is megy a suttogó propaganda, a dezinformáció. Nem vagyok Márki-Zay Péter rajongója (tavaly először szavazni sem mentem el), de röhej, hogy az erdélyi látogatásának hírére hogy telepakolták az alsógatyát a „bátor” székely atyafiak, és elkezdtek rá mindenféle marhaságot óbégatni. Ezt nagyon károsnak tartom a Fidesz részéről.
2023. márc. 10. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 A kérdező kommentje:

39-es, egyfelől igazat adok neked, erdélyiként: mélységesen felháborított, hogy az önkormányzati vezetőink nem fogadták az ellenzéki miniszterelnök-jelöltet.


DE: másfelől az ellenzék - és ez nem Márki-Zay hibája! - nem építkezik komolyan a határon túl, nincsen jelen pl. két választás között az erdélyi közéletben semmivel.


A Fidesz tusványosozik, millió programot futtat (oké, van is miből), bár én abszolút nem örülök neki, de folyton ideszédül valami politikusuk, nem telik el egy hét Erdélyben, hogy egy NER-arcot ide ne enne a fészkes, fekete fene.


Ehhez kapcsolódó probléma: AZ ELLENZÉKNEK NINCS STRATÉGIÁJA. Semmiben sincs közös, de Erdéllyel kapcsolatban még külön-külön sincs igazából (csak a Momentum kezdett mozogni valamit, de azt is lekeverte az összefogósdi).


Az ellenzék (együtt vagy külön-külön) azt kellene először is eldöntse: AKAR-E ERDÉLYI SZAVAZATOKAT VAGY NEM AKAR?


Nem lehet egyszerre két dolgot üzenni az erdélyi választóknak:


1. TI NE SZÓLJATOK BELE!


2. SZAVAZZATOK RÁNK!


Most vagy nem szólunk bele, haver, vagy rátok szavazunk - ugye a kettő egyszerre nem megy...


Az ellenzék pillanatnyilag azt éri el, hogy sikeresen tartja távol a szavazástól a vele szimpatizálókat (engem személy szerint is), azzal a meggyőző érveléssel, hogy amely országban nem adózol, abban ne is szavazz (ezt én abszolút tudom osztani, nem is szavazok soha odaátra).


De az valami agyrém hogy ezek után MEGLEPŐDNEK, hogy 95%-os Fidesz-fölény jön ki (igaz, igen kevés szavazatból). :-))))


S akkor hallgatjuk hónapokon át, hogy mi miért szavazunk a Fideszre - amitől ritmikusan tudnám csapkodni az asztalba mindazok fejét, akik azelőtt - vagy akár ezzel egyidőben - azt mondogatják az üzeneteikre egyáltalán nyitott erdélyieknek, hogy ERDÉLYI NE SZAVAZZON EGYÁLTALÁN.


Tehát adott két tábor, két üzenet:


1. A Fidesz azt üzeni az itteni szimpatizánsainak, hogy szavazzanak, mert róluk is szól a magyarországi választás.


2. Az ellenzék azt üzeni az itteni szimpstizánsainak, hogy etikus erdélyi TÁVOL MARAD, mert nem róla szól a választás.


Eredmény: 95% Fidesz (de kevés szavazat, kevés mandátum). Előrelátható módon.


Ha ez stratégia, akkor oké - de akkor meg ne sipítozzanak, hogy miért nincsenek ellenzéki szavazatok!


Le kell ülni, ki kell számolni: az a jobb az ellenzéknek, ha demotivál Erdélyben (így nem kap egy büdös szavazatot se, de csökkenti az össz-szavazatszámot és ezáltal a kiosztott mandátumszámot) - vagy az, ha aktivizál, kampányol (vállalva a kockázatot, hogy a nagyobb részvételi arány a Fidesznek hoz 2-3 mandátumot, míg nekik összejön mondjuk 1 db.).


Aki viszont határon túli szavazatokat akar, annak be kell tartani pár szabályt:


1. Ne üzenje, hogy ne szóljunk bele a belügyeikbe - ellenkezőleg: üzenje, hogy Magyarországon végveszélyben van a demokrácia, a jogállamiság, és már csak mi, határon túli nyugatos demokraták segíthetünk a NER-t megállítani!


2. Legyen jelen kampányon kívül is - ha pénze nincs, a szimbolikus térben. Ahol egy szobrot megkoszorúznak, ahol egy tüntetés zajlik magyar jogokért, legyen ott az első sorban két kampány között is + fogalmazzon meg üzeneteket. És: építsen partnerségeket.


3. Ne szövetkezzen Gyurcsánnyal. Vagy tegyen úgy, mintha nem / csak kényszerből tenné. Az ő 70%-os magyarországi elutasítottságához képest a határon túli minimum 90%. Nagyon nehéz vele egy listán indulva szavazatot szerezni innen.

2023. márc. 13. 16:37
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!