Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyar választási törvények...

A magyar választási törvények szerint miért csak egy képviselőt küldhet csak egy 86.000 fős körzet és egy 56.000-res is?

Figyelt kérdés
Majdnem 50% a különbség. Nem az lenne a logikus és demokratikus, hogy a több fővel rendelkező körzetek több képviselőt küldhetnek a parlamentbe?

2022. nov. 19. 21:47
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
0%

#19 "Minimális logikával is látni lehet, hogy amikor a fidesz a saját hasznára módosította a választási rendszert, akkor nem véletlenül esett neki a körzethatároknak is, hanem azért, hogy azok is neki kedvezzenek. Eltanulták a gerrymanderinget az amerikaiaktól, és alkalmazták is lelkesen."

Minimális ésszel pedig fel lehetne fogni amiket már leírtam erről részletesen, bizonyítva, hogy semmiféle gerrymandering-ről nincsen szó.

Ahogy nem a fidesznek kedvez az új választási törvény, hanem annak akinek több szavazót sikerül megszólítania.

Pontosan emiatt hirdetik ki a ballibek minden választás előtt, hogy most tuti ők győznek, mert ők is jól tudják, hogy semmi más nem kell ahhoz hogy kormányra kerülhessenek, mint szavazókörzetenként 1 db-bal több szavazót szerezniük, mint másoknak.

Csak nem sikerül nekik.

2022. nov. 20. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
75%

"Tökéletesen látszik hogy nem babrálták a körzethatárokat csak megyehatáron belül lett kevesebb a körzet. "


Ez ellentmondásos, amit mondasz. Babrálni kell a körzethatárokkal, ha változtatni akarod a számukat. Az, hogy az EVK-k a megyehatáron túlnyúlnak-e, az egy sokadlagos részletkérdés.

Továbbá folyamatosan kudarcot vallasz abban, hogy megértsd a gerrymandering lényegét. Igen, 2010-ben mindenhol a fidesz nyert, fair and right. Ez nem jelenti azt, hogy minden körzetben és minden szavazókörben (utóbbit hibásan járásként hívtam előző #14-es hozzászólásomban) azonos módon nyertek, ha nyertek. A gerrymandering lényege, hogy kiszámíthatóvá tegyük, hogy hány körzetet nyerünk és hogy maximum hány körzetet veszíthetünk. Ahol a legszorosabb volt a verseny, ott rontották az ellenzék jövőbeli esélyét. Ez nem zárja ki azt, hogy igen, 2010-ben ők vitték a választást. Ezek a dolgok nem zárják ki, vagy cáfolják egymást.


"Megint próbálsz egy butaságba kapaszkodni. ... nem veszed figyelembe, hogy az az ellenzék már nem ugyanaz."


Tök indiferens, hogy milyen pártokról beszélünk. Én szavazatokat számolok és csak annyi megkülönböztetésre van szükségem, hogy azok kormánypártiak-e, vagy ellenzékiek. A valóság az, hogy a kormánypárti és ellenzéki szavazatok egyenlege 790 ezerrel romlott a fidesz szemszögéből, de ez a mandátumok arányára nem volt érzékelhető hatással. És nemcsak a gerrymandering miatt, hanem a győzteskompenzáció és egyéb tényezők miatt is.


"Tehát az új választási törvény szerint a ballibek tudtak 10 körzetben nyerni, a régiben meg nem sikerült egyben sem. Ez lenne a nagy körzet átszabás a fideszesek érdekében?"


Ezzel megint ellent mondasz magadnak. Ha próbálod azt bizonygatni, hogy az ellenzék igazából még jobban is járt, akkor hogy lehetséges az, hogy a fidesz ugyanúgy kétharmadát vitte a mandátumoknak? Ezzel maximum azt bizonyítod, hogy nem a gerrymandering-gel trükközött a fidesz, hanem valami mással, hisz még mindig ott van az a 790 ezres negatív egyenlegváltozás a fidesz számláján.


"Mi az ami nem tetszik neked ebben? Az új törvénnyel a ballibek jobban jártak. Több mandátumot kaptak a parlamentben, mint korábban kaptak volna ilyen szavazatszámmal a régebbi rendszer szerint."


Nem állíthatod azt, hogy az ellenzék jobban járt, ha közben a parlamenti arányuk nem nőtt semennyit. A fidesz 2010-ben a parlament 68%-át adták, 2014-ben pedig 67%-ot. 1%-ot vesztettek, ezt nevezed annak, hogy az ellenzék "jobban járt"? Tényleg nem érzed az ellentmondást? 440 ezerrel kevesebbet kapok az egyik évben, mint a másikban, miközben az ellenfelem meg 350 ezerrel többet, egy olyan helyzetben, ahol eleve kevesebben jöttek el szavazni és mégiscsak 1%-ot estem. Szerinted ez arányos? Igen, vagy nem. Szerinted ez arányos?

2022. nov. 20. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
Egyébként csak módszertani kiegészítés: Én nem foglalkozom az MDF-el. Én csak azokat a szavazatokat veszem számításba, amiknek lett is eredménye, azaz akik frakciót alakíthattak a Parlamentben. Jobban járunk, ha maradunk ennél, mert nincs kedvem az kisezernyi kamupárt témáját is előrángatni.
2022. nov. 20. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!