Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az európai országok miért...

Az európai országok miért olyan rendezetlenek az USA-hoz képest?

Figyelt kérdés

Arra gondolok,hogy egy amerikai település mindig "areákra" van felosztva.

Például a residential areában csak lakóházak lehetnek.Nem lehet sem gyár, sem kocsma, semmi ilyesmi.

Az areák szélére szokták építeni az alap szolgáltatóintézményeket, mint bevásárlóközpontok, óvodák...stb


Európában viszont, több helyen is látni olyan,hogy vannak a lakóházak és közöttük van egy gyár vagy egy tüzép, egyéb lakóövezetbe nem illő tevékenységet végző tevékenység.


2023. márc. 18. 21:29
 1/8 anonim ***** válasza:
91%
Mert más a kultúra. Az USA-ban a wc-re is autóval járnak, így nem probléma ha teljes városrészeket kell utazni egy pékséghez. Európa viszont sokkal jobban tervezett, az európai városok fontos célja a környezettudatosság és az egészséges életmód, így itt keverve vannak a zónák. Fontos, hogy gyaloglási távolságban legyen az ügyintézés, a bevásárlás, a mukahely vagy éppen a szórakozás. Az amerikai modell egyébként rossz, csak utólag már nehezen javítják ki.
2023. márc. 18. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
52%

Ezen már én is gondolkodtam, valószínű ez csak egy rendszer, amit Amerikában jól kezdtek használni. De lehet, ott ugyanezen gondolkodnak, hogy miért nem olyan náluk, mint Európában? :D

Egyébként szerintem is jobb az amerikai "area" település-változat

2023. márc. 18. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"Egyébként szerintem is jobb az amerikai "area" település-változat"

Miért lenne jobb? Brutálisan sokat utaznak az emberek teljesen feleslegesen, rengeteg károsanyag-kibocsátással, ami ráadásul rengeteg idejüket elveszi. Jelenleg nagyobb területet tartanak fent parkolók számára mint lakóházaknak, azért ne ez legyen már a normális :D

2023. márc. 18. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Szerintem azért mert Amerikában nagyon olcsó az üzemanyag, így nem gond ha mindenhova autóval kell menni. Nálunk főleg Kelet-Európában pedig azért ilyen nagy a rendezetlenség, mert egy liter benzin az fél óra munka ára... Nyilván megvannak az előnyei és hátrányai annak a rendszernek is.
2023. márc. 18. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
52%

A környezet szennyezésről annyit, hogy az USA-ban pl. a Budapesti éves átlagos légszennyezettséghez képest a levegő olyan tiszta mégis mint a szűz lány pinája.

Tehát valahol máshol lehet a gond a környezetszennyezéssel.

2023. márc. 18. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Ne felejtsük el azt sem, hogy Amerikában rengeteg hely van, és sok város tervezetten építettek olyan helyre, ahol semmi sem volt korábban.


Ezzel szemben Európában organikusan nőttek a városok sok évszázad alatt, ezért nyilván kaotikusabbak.

2023. márc. 18. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A hatos válaszolónál a pont. Az USA tele van néhány évtizedes településekkel, amelyek semmi organikus fejlődésen nem estek át. Másik kérdés, hogy az autólobbi is borzasztóan erős, minden törekvést tönkretesznek, amely erősíteni a hasznos urbanizációt. A Koch tesóknak van is ezért bérelt helyük a pokolban :)
2023. márc. 19. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Revolúcióbiológus ***** válasza:

Európában is van lakóövezet, pihenőövezet, mezőgazdasági terület, kereskedelmi övezet és még annyi minden. Ha előkeresed a saját településed szabályozási tervét abban akár telkenkénti bontásban le van írva, hogy hova milyen magas épületet lehet építeni, mekkora a beépíthetőség, ott milyen jellegű tevékenység végezhető, mennyit kell fásítani, stb. Ez az elmúlt évtizedben még GIS formátumban is elkészült szinte minden városnak, ez itt pl. Gyöngyösé: [link]

Az USA-ban ez azért szembeötlőbb, mert nagyon egyszerű módszerekkel mérték ki a határokat - vonalzóval húztak egy egyenest a térképen és ott kezdődik a lakóövezet, nem sokat finomkodtak a földméréssel, a terepviszonyok, vízrajz vagy közlekedés kérdésével. Európában meg már meglévő történelmi településszerkezeteket kellett rendezni, így sokkal jobban alkalmazkodik az ottaniak életviteléhez a városkép. Pl. egy volt mezővárosban tuti ott lesznek a külterületen a tanyák, a városhatárhoz közeledve a zártkerti ingatlanok, a település határában telkes házak, a városmag felé haladva a belső udvaros házak a belvárosban pedig piac, templom, terek, parkok, közlekedési csomópontok, mert már generációk kitapasztalták, hogy így a praktikus. De az USA-ban is a régebb óta benépesített keleti-parti városok, mint Boston, Philadelphia vagy Portland sokkal jobban fognak hasonlítani az európai településképre, 4-500 év elég volt ahhoz, hogy párszor lebontsák meg felépítsék a városaikat az új igények szerint. Csak a nagyon új városoknál látni azokat a nagy suburban mezők.

2023. márc. 19. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!