Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egyetértesz a hallgatói...

Egyetértesz a hallgatói szerződéssel?

Figyelt kérdés

Én orvosira fogok jelentkezni jövőre és a jövőmet külföldön képzelem el. Tudom, meglepő, de én igazságos dolognak tartom a hallgatói szerződést. Diplomaszerzés után a külföldi fizetésből úgyis vissza fogom tudni fizetni a taníttatásom árát, ami Magyarországon még mindig sokkal olcsóbb, mintha pl. Angliába jelentkeztem volna. Mivel nem vagyunk igazán tehetősek, de én tehetséges vagyok, a hallgatói szerződést inkább egy lehetőségnek tekintem a tandíj utólagos visszafizetésére.


Hiszen 20 éven belül kell 12 évet ledolgozni. A maradék 8 lehet külföldön. És ez csak az orvosképzésnél, a többi képzés általában rövidebb, szóval csak 8-10 év itthoni munka. Akkor mi a bajuk vele az embereknek általában? Vagy nem is olvastak bele a szerződés tartalmába? Te mit gondolsz?



2012. júl. 15. 14:33
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
Ja, csak ahhoz vízum kell, és csupasz hátsóra nem adnak azt se...
2012. júl. 15. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
52%

"Ja, csak ahhoz vízum kell, és csupasz hátsóra nem adnak azt se..."


Viszont sok szakmában adnak. (pl kutató vagy, orvos, stb)

2012. júl. 15. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
0%

Persze, de ehhez már egy bizonyos szintet el kell érni a szakmájában meg nyelvileg is, fel kell tudni mutatni v.mit.

Csórón nem fog kapni vízumot, és mire odajut, hogy egzisztenciája legyen, túllép már a harmincon túl is.

2012. júl. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
Szóval anyagilag is mutatni kell v.mit.
2012. júl. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

a skóciában tanuló vagyok.


"Viszont ami fontos, hogy kint is hiány van az orvosokból. Így mindegy nekik, hogy angol, német vagy magyar. Tömegesen vándorolnak ki az orvosok, akik sorra találnak munkát."


igaz, hogy orvoshiány van, és nem kétlem, hogy sokan egyszerűen találnak állást. de idekint is főleg a szakorvosokból és a tapasztalattal rendelkezőkből van a hiány, na meg a háziorvosokból. ezeken belül is főleg a vidéki helyekre keresik az embereket, sokszor a semmi közepére, ahol a fizetések is alacsonyabbak, mint egy sztár londoni magánrendelőben.

utánaolvasgattam a dolognak egy picit, és több cikk is fellelhető arról, hogy a keleti orvosok (de még a németek is) nem megfelelő nyelvtudással, illetve kompetenciakézséggel indulnak a UK-be, ami nem jó senkinek sem (főleg a briteknek). rengegeg tiltakozás van az NHS-nél is a külföldi orvosok ellen, mivel nem elég felkészültek és nem beszélik a nyelvet eléggé. pontosan ezen okok miatt sokkal előbb fognak két ugyanolyan papírokkal rendelkező ember közül a brit mellett dönteni, vagy aki ott szerezte a diplomáját, mint egy magyar egyetemről rendelkező magyar orvost.


"Az a helyzet, hogy aki lelép külföldre, viszonylag könnyen el tud "tűnni", és akkor nincs visszafizetés."


teljesen egyet értek. nem lehet nyomon követni, hogy ki hova megy; az interpol meg nem fog azzal szórakozni, de a helyi rendőrök sem, hogy felkutassák azt a több száz embert, aki nem akar fizetni. nem tudom, hogy hogy fogják megtalálni azt, aki csak simán lelép.


"Diplomaszerzés után a külföldi fizetésből úgyis vissza fogom tudni fizetni a taníttatásom árát," és "Az a probléma hogy úgy 13 milliót kellene (ami két éve úgy a harmada volt) visszafizetni ami még a legtöbb nyugati országban sem aprópénz."


de nem ám, 38.000 font körül van kb. jó esetben 25.000-et hozzádvágnak évente, ez kb 2000 font havonta (- tax, - NI lejön), marad kb 1800-1700-ad. városfüggően a szállás kb 600-1000 font, ha egyedül laksz. plusz a rezsi megint csak, lakástól függően kb. 50-80 font hetente. council tax az ingatlantól függően évi 800-2000 fontig akármi lehet. közlekedni is kell, kocsit fenntartani itt sem olcsó; plusz az insurance mivel külföldi állampolgár vagy, dupla annyi (oké, nem dupla, de drágább), mint a briteknek. tömegközlekedés megint nem két fillér; és akkor enned is kell, mondjuk minőségi kaját, 50 font hetente. ruházkodás megintcsak kiadás, és még sorolhatnám. soknak tűnik ez a 2000 font havonta, de simán elmegy; bár ebből már egy kényelmes színvonalon el lehet éldegélni; de hogy 1 éven belül nem fogod visszafizetni a taníttatásod árát, az is fix.


ezt írja a felvi.hu: "visszafizetni a hallgató adott képzésére tekintettel a Magyar Állam által folyósított állami ösztöndíjnak vagy állami részösztöndíjnak a visszatérítés esedékessé válásának naptári félévét megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatot három százalékponttal meghaladó kamattal megnövelt összegét a Magyar Államnak, ha az oklevél megszerzését követően nem létesít, nem tart fenn a második pont szerint hazai munkaviszonyt."


amúgy sehol sem találtam rá, hogy mikor kell(ene) elkezdeni a visszafizetést vagy hasonlók, szerintem ők sem tudják.


"13 millió Ft-ot még itt Európában is össze lehet spórolni 1,5 év alatt."

igen, össze lehet, de akkor nem ettél másfél évig, csövesszállón laktál ésatöbbi. ne érts félre, nem letörni akarlak, de idekint élek és látom, hogy mi megy; én is dolgozom egyetem mellett, nyáron és télen is, és te azt mondod otthonról, hogy össze lehet spórolni, én meg azt idekintről, hogy nem lehet. nem fognak magasabb kezdőfizetést adni, mint 25.000 font évente (és szerintem még sokat is mondtam; kelet-európai és kezdő orvos vagy, tapasztalat nélkül), amiből bár másfél év alatt megvan a képzésed ára, de el is megy a háromnegyede a lakhatásra, étkeztetésre, öltözködésre és közlekedésre.


amerikával nem mellesleg az a "probléma" (a magyar diplomáddal), hogy kb. 5 államban fogadják csak el, a többiben van az utolsó 2-3 évet, vagy a teljes egyetemet újra kell járnod. nézz utána a dolgoknak, én anno 16 évesen megtettem, mert akkor még orvosi pályára készültem (azóta a kémia lett életem párja:-)). plusz vízumot szerezni ésatöbbi, nem két fillért és nem is egyszerű elintézni.


ez nem irigykedés, csak realitás.

"Pont te mondtad azt, hogy milyen már, hogy egyesek nem dolgoznak egyetem mellet, mert a szülők eltartják. Ez is pont ez a mentalitás."

nem ezt mondtam.

példának említeném a saját bátyámat, aki bár elte pszichológia MA-t fejezi be éppen és a Corvinus-on csinálja a második diplomáját, még életében nem dolgozott; anyáék tartják el. nem azzal van a problémám, hogy ha valaki nem dolgozik egyetem mellett (bár nekem sem kellene:-D örülnék, ha lenne annyi pénzem, hogy nem kell aggódnom a jövőhavi lakbér miatt). azzal van a problémám, ha valaki otthon ücsörögve arról krákog, hogy jaj-de-drága-ez-a-külföld, de a kisujját meg nem mozdítaná, hogy ne mástól várja a pénzhullást, hanem önmagától. mondom, én lennék a legboldogabb ember, ha én is csak bulizásra meg akármire költhetném a pénzem, de tudtam, hogy mivel jár a külföldi továbbtanulás és tudtam, hogy magamnak kell megteremtenem az alapjaimat.

egyesek azt mondják, nem éri meg; nekem megéri az a heti 20 óra munka, hogy ebben az országban élhessek és itt végezhessem el az egyetemet. kinek mi persze, de ez a külföld-de-nagyon-drága-tanulni-egy-normális-egyetemen-normális-színvonalon-de-majd-másfél-év-alatt-visszafizetek-13-millát-a-sotés-diplomámmal-friss-orvosként-mentalitás az, ami sajnos nem fog előrevinni kedves kérdező; magasabbak a fizetések igen, de magasabb a megélhetési költség is. pláne ha normális színvonalon akarsz megélni és évente síelni meg nyaralni járni.. adj pár évet, és elmesélem milyen a havi 500 font helyett 2000-ből élni :-)

2012. júl. 15. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:
Ahhoz, hogy az USA-ban dolgozhassak, egy hosszú és nehéz vizsgát kell letennem (USMLE) plusz egy nyelvvizsgát (TOEFL), utána el is fogadják a diplomám. Nme kell újrajárna az egyetemet. Ezt nem tudom, honnan vetted.
2012. júl. 16. 07:57
 27/28 anonim ***** válasza:

Nekem nincsenek pontos információim, nem olvastam utána, csak azt írom, amit hallottam.

Szóval jelenleg egy német orvosházaspárnál élek (aupair vagyok), és beszélgettünk az egészségügyről (én is ilyen pályára készülök), és a külföldi lehetőségekről. Nekik is szóba jött, hogy kivándorolnak Amerikába, de a diplomájukat (nem magyar diplomáról van szó, hanem német, neves diplomáról) nem fogadták volna el kint, és ők is azt mondták, hogy x évet újra kellett volna járniuk, szakorvosi vizsgát megismételni stb. Úgyhogy lehet nem beszél hülyeségeket az előző.

2012. júl. 16. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Aki kitalálta "Mondjon le!"
2013. febr. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!