Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Társadalmi csapdákban élünk?

Társadalmi csapdákban élünk?

Figyelt kérdés

˝Korunk világa az egyedi lét bázisáról szorongató látványt nyújt, és ez szükségképpen együtt jár a tehetetlenség kínzó érzetével.˝



Társadalomkutatók már régen bebizonyították, az embernek biztonsági szükséglete, hogy egyéni létét hozzáköthesse egy erősebb kollektív léthez, nem csupán elméletileg, hanem a cselekvés lehetőségeivel is.


A jelen társadalom erre kevéssé alkalmas, mert amint Norbert Blüm, volt német munkaügyi miniszter mondotta: ˝A kapitalista harmónia egy ferde állapotú egyensúly, egy csak szép időben működő modell. Válságok esetében meginoghat, mert az embereknek nem nyújt védettséget. A kapitalizmus egy szabad, kötöttségektől mentes rendszer: mentes a kötődésektől, a mások iránt érzett felelősségtől. A kapitalizmusban az ember nemcsak kénytelen a maga felebarátja lenni, de sokszor nincs is más lehetősége. Ez jó az erőseknek, a rámenőseknek, de rossz a gyengéknek, a hátrányos helyzetűeknek, az öregeknek, a csökkent teljesítőképességűeknek. Mivel gazdasági használati értékük csekély, emberi értékeik nem is számítanak. Az erők szabad játékában az erős határozza meg a játékszabályokat. A többiek vesztesek, tönkrement emberek.˝


A globalizálódó világ lakosságának legfeljebb öt százalékát képviselő részvényesek és menedzserek, hideg fővel fontolgatják, hogy a munkavégzéshez szükséges húsz százalék foglalkoztatása mellett, mit kezdjenek a fölöslegessé vált maradékkal? Azok, számukra legfeljebb csak olyan a fogyasztók, akik, ha nagyon ráérnek, akkor társadalmilag veszélyes elégedetlenkedők is lehetnek. Tehát el kell őket foglalni valamivel, amiről azt hiszik fontos, és aminek a részeseivé válhatnak. No nem igazi, értékteremtő munkával, hiszen ahhoz már nincsen szükség rájuk. Hanem nyomoradományos közmunkával adott kenyérrel és agylágyító cirkusszal, mint azt az ókori rómaiak tették. Ennek újkori neve a ˝tittytainment˝, amely szóösszetételt Brzezinski használt először, (jelentése magyarul talán ˝az állami cicit szopók szórakozása˝), mely a konzumszórakozásnak és a szemétmunkához kötött segélyeknek kábítószereit jelenti, s mely arra való, hogy a tömegek ne lázongjanak elembertelenedő sorsuk miatt.


A globalizáció jegyében tevékenykedő üzleti körök a szociális szolgáltatások megreformálását, a bér terhek (és a bérszínvonal) csökkentését követelik, mert fenntartásuk túl nagy adó terhet jelent számukra, miközben olyan adókedvezményeket harcolnak ki, amellyel - két számjegyű nyereségnövekedésük mellet – az állami feladatok finanszírozásához a legalacsonyabb mértékű a hozzájárulásuk. A világ lakosságának legvagyonosabb egy százalékának új internacionáléja radikális támadást intéz a kapitalizmus legelviselhetőbb formája, a jóléti társadalom ellen. Ezt látjuk Svédországban, Angliában és Németországban, ez ellen lázonganak a franciák, az olaszok és a spanyolok. Mindhiába, egyetlen nemzet és egyetlen kormány sem tud ennek a nyomásnak ellenállni, még a mindenhatónak tűnő Egyesült Államok demokratikus ideáit is kikezdi ez a nyomás.


A vesztesek, a tönkrement emberek az emberiség túlnyomó többségét teszik ki. Sok milliárd szorongó, tehetetlen, frusztrált ember, akiknek jelentős része örökre elkallódik, deviánssá válik. Az emberiség menekülni kényszerül, a menekülési vágy új népvándorlásokat indít, amit az eddig befogadó országok már nem tudnak kezelni, az elszegényedő lakosságban pedig, saját megélhetőségüket féltvén a bevándorlóktól, erősödik a rasszizmus, az idegen gyűlölet. A globalizáció csapdája, hogy már nincs a világnak olyan zuga, ahova lehet és érdemes menekülni.


Milyen következményei lehetnek egy ilyen társadalmi csapdának?


2012. szept. 26. 23:33
 1/4 anonim ***** válasza:

A kapitalizmusban az a szép, hogy van fel is út, le is út. Ennek eldőlésében pedig a korábbi összes rendszernél nagyobb részben érvényesül az egyén akarata és képességei. Hátránya, hogy kötelező részt venni ebben az "erőalapú" helyezkedésben, a világ nem tolerálja a menekülést. Előnye, hogy rendkívül jól adaptálódik a társadalom igényeihez.


Szociális életéért pedig mindenki maga felel. Igaz, hogy a kapitalizmus megnehezíti ezt, de ez is egy emberi képességet igényel, melyben a társadalom szépen lassan fejlődni fog. Nincs is más választása, hiszen a boldogság is igény.

2012. szept. 26. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"A kapitalizmusban az a szép, hogy van fel is út, le is út.



Vagy nem olvastad el, vagy nem értettél belőle semmit!

Ez már nem a klasszikus kapitalizmusról szól, hanem a globálkapitalizmusról ami merőben más, és sajnos merőben szomorúbb jövőt fest a nagy tömegek részére!

2012. szept. 27. 00:01
 3/4 anonim ***** válasza:

"Milyen következményei lehetnek egy ilyen társadalmi csapdának?"-A piramis alakú társadalmi modell utolsó "símításokat szenvedi". S minthogy egyidőben ezzel a fokozódni fog a világ egyes részein a szárazság és az emiatti kisebb termés, miközben a népesség meg az az árak nőnek és az elosztás még igazságtalanabb lesz...amolyan darwinista módra...szándék szerint mindez 2030 tájékán kulminálódik:

"Az MIT szerint az emberiség fele kirostálódik a posztipari válságban"

[link]

2012. szept. 27. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Egyszer mindenkinek fel kell ébredni és levetkőzni azokat az álarcokat,amelyekről nem is tudtuk,hogy felvettük!Nem dogmák és izmusok mögül nézni a világot,hanem kiengedni a szellemet a palackból,ha úgy tetszik átlátszóvá válni!


Az emberiség olyan mértékű kollektív tudatlanságban szenved,amelyben mindenki azt hiszi,hogy Ő,nem tehet arról,hogy ide jutottunk!Az ember elvesztette önmagába vetett hitét és azt kívül keresi,vallásokban,ideológiákban vagy világnézetekben!


Amennyiben az ember nem ébred fel és nem veszi a kezébe a saját sorsának irányítását,akár komoly változtatások árán,totális káosz fog eluralkodni rajtunk!

2012. szept. 27. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!