Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Most komolyan, minek ez a...

Most komolyan, minek ez a hatalmas hiszti a Hallgatói Szerződés miatt?

Figyelt kérdés

Komolyan elgondolkodtam rajt, hogy akik ennyire fel vannak háborodva, azok elolvasták egyáltalán? Én szeptemberben kezdtem az egyetemet államin, úgyhogy tisztában vagyok a tartalmával.

A legnagyobb hiszti a röghöz kötés miatt van. Mostanában arról olvasok legtöbbet, hogy szegény fiatalok ki se mehetnek, a csúnya állam itt tartja őket. Mi is áll a szerződésben? "az oklevél megszerzését követő HÚSZ ÉVEN BELÜL az általa (rész)ösztöndíjjal folytatott tanulmányok ideje kétszeresének megfelelő időtartamban magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál..." Szóval. Van egy 3,5 éves alapképzésem. Ha elmegyek MSC-re is akkor 5,5. Azaz 11 évet kell ledolgozni 20 éven belül. Dönthetek úgy is, hogy kimegyek a diploma után 9(!) évre, aztán visszajövök és ledolgozom. De ha vissza se jönnék, szerintetek 20 év után külföldön egy értelmes szakmával nem röhögve kifizetné bárki a tandíját?


Vagy mi a probléma, hogy már nem lehet 5-6 évekig melegedni a főiskolán? Mi szeptemberben 410-an kezdtünk, most van olyan fő tantárgy, ahol már csak 230-an vagyunk. Egyetlen(!) félév után. Egy csomóan már most passzívon vannak. Ilyeneket pénzelt eddig az állam. De persze most már az eddig kifizetett összeg felét vissza kell fizetni, ha kibuknak.


Én korrektnek tartom a szerződést, annak ellenére hogy a keretszámokkal való szórakozással nem értek egyet. De az más kérdés.



2013. febr. 15. 21:37
1 2 3 4
 1/35 Vadkan01 ***** válasza:
79%
Mindenki nyafog, ha elvesznek egy kicsit a "szabadságából".
2013. febr. 15. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
21%

"Dönthetek úgy is, hogy kimegyek a diploma után 9(!) évre, aztán visszajövök és ledolgozom."


Nem, nem dönthetsz úgy. Ha külföldre mész fizetsz.

2013. febr. 15. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 A kérdező kommentje:
Ne magyarázd már meg, itt van a kezemben a saját szerződésem. Látod pont az ilyen emberekről beszélek. :D
2013. febr. 15. 21:44
 4/35 anonim ***** válasza:
24%

#3

Annál nagyobb szégyen, hogy egyetemre mész és még mindig nem sikerült elsajátítani az értő olvasás művészetét. Tavaly én is aláírtam és képzeld utána jártunk mert akkor el még szépen el volt tussolva, és világosan elmondták, hogy itthon van 20 éves. Ha külföldre mész fizetsz. A fülkeforradalmár kampányhazugságokat meg tartogasd máshova.

2013. febr. 15. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
57%
Fizetnek érte, hogyne mennénk tüntetni!
2013. febr. 15. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
98%

"Ha külföldre mész fizetsz."

A kérdező még be is másolta az ide vonatkozó részt!

Egyébként egyetértek veled, kérdező, sajnos sokan így állnak hozzá, mint az idézett válaszoló is... vagy nem olvassák el, vagy képtelenek szöveget értelmezni, csak ismétlik a média vagy a tudatlanul felháborodott emberek téves értelmezéseit.

2013. febr. 15. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
94%

Kiváncsi lennék, hogy melyik az a szak, ahol egyetlen főiskolán/egyetemen 410 államilag támogatott hely volt?


Ha pedig ez 410-es szám csak egy főtantárgyra vonatkozik, ne adj isten olyanra amit más szak hallgatói is tanulnak, akkor pedig kétlem, hogy mind egytől egyig finanszírozott hallgató lenne (lett volna). Csak mert: "Ilyeneket pénzelt eddig az állam."


Egyébként te honnan tudod, hogy a szakodon ki finanszírozott és ki az aki fizet? Mert én anno nem tudtam ezt. Néhány haverról, ismerősről tudtam, de többiről nem.

2013. febr. 15. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 A kérdező kommentje:
4-es, neked valami tuti az agyadra ment. Miféle kampányhazugság? A saját szerződésemből idéztem.
2013. febr. 15. 21:52
 9/35 anonim ***** válasza:
70%

az oklevél megszerzését követő húsz éven belül az általa – a jelen szerződés szerinti képzésben – (rész)ösztöndíjjal folytatott tanulmányok ideje kétszeresének megfelelő időtartamban magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál társadalombiztosítási jogviszonyt eredményező munkaviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesít, fenntart vagy magyar joghatóság alatt vállalkozási tevékenységet folytat (a továbbiakban: hazai munkaviszony), amely kötelezettség több részletben is teljesíthető,"


Egész pontosan ez van a szerződésben. Szerintem világos. Mindazonáltal aláírni eszemben sincs, inkább felveszem a kedvezményes diákhitelt. Ki az, aki 20 évre előre tud tervezni? Akkor már inkább fizetek, de legalább nincs kötöttségem.

2013. febr. 15. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező! Alapjában véve igazad van, maga a röghöz kötés csak annak jelent komoly terhet, aki se itthon, se máshol nem talál munkát 20 évig. Annak amúgy is kampec lenne.


De!


A röghöz kötés és a törvényalkotás mostani gyakorlata rengeteg bizonytalanságot szül. Például nincs garancia arra, hogy aki most felvételizik, szeptemberre nem találja magát szembe egy sokkal durvább képzési szerződéssel. Nincs például kidolgozva az sem, hogyan és mikor kell törleszteni, ha úgy adódik.


Ezen kívül a felsőoktatási törvényben csokó olyan rendelkezés is van, amelyeket VISSZAMENŐLEG vezettek be, vagy próbáltak bevezetni, a már bentlevőkre is, ami miatt teljes a káosz. Pl. vizsgaalkalmak korlátozása, csúszás korlátozása, stb... Vagy, mostantól pl. átjelentkezni másik szakra csak tudományterületen belül lehet, különben fizetni kell az államis félévekért. Ezek még akkor is cinkesek lennének, ha azonnali hatállyal felmenő rendszerben lenne érvényes a törvény, mert ilyenkor is járna a felvételizőnek, hogy több hónapja legyen gondolkodni a határidő előtt, és számíthasson arra, hogy a helyzet amit maga előtt lát, nem fog gyökeresen megváltozni, mire be is kerül a rendszerbe.

2013. febr. 15. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!