Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi alapján gondolják egyesek,...

Mi alapján gondolják egyesek, hogy a mai magyar állam rendszere autoritárius, diktatórikus?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 1. 19:46
 1/6 anonim ***** válasza:
50%
Szerinted mi alapján?
2013. ápr. 1. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 ConnectCare ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Diktatórikusnak akkor tartunk egy országot, ha azt egy szűk réteg ellenvélemények és a nép véleményének figyelembe vétele nélkül, a jogszabályokat figyelmen kívül hagyva, más megválaszthatóságát a lehető leginkább megnehezítve irányítja.


A mai Magyarországon ezt elég nehéz eldönteni, mert egy olyan kétségtelenül demokratikus úton választott kormányunk van, aminek tulajdonképpen nem kell figyelembe vennie más pártok véleményét és a jogszabályokat is szabályosan alkothatja meg. Formálisan nincs jelenleg akadálya annak, hogy bármit jogszabályba írjanak. Emiatt pedig nehéz megmondani, hogy mi lesz diktatórikus, hiszen minden szabályos lesz.


De mégis, ha elképzeled, hogy eddig pl. dohányboltod, játéktermed volt, amit bezárattak veled, ha eddig egy Smarttal taxiztál Budapesten, de hamarosan nem teheted majd, ha ateista vagy, de a településed egyetlen iskolája egyházi lett, ha időjárás-jelentést csináltál a neten, de hamarosan nem teheted stb. akkor felmerülhet benned, hogy ezeket olyan törvények írják elő, amelyek nem a közjó érdekében születtek (hiszen a szerencsejáték, a dohányzás továbbra sem tilos, a taxid le van vizsgáztatva és jó állapotban van az időjárásról pedig mindig az igazat mondod), hanem pártérdekek motiválták a megalkotásukat, akkor mondhatod, hogy egy szűk réteg döntött önkényesen feletted.


Az sem segít a megítélésen, hogy olyan szabályokat, amikett az Alkotmánybíróság megsemmisített, olyan okok megléte miatt, amelyek az emberek jogait sértették, azért, mert ez a szűk réteg úgy tartja jónak, beírják az új alkotmányba (amiről szintén nem szavazott a nép).


Emiatt, bár a mai rendszerben 100%-ra soha nem lehet, majd azt mondani, hogy ez diktatúra (mert legitim választáson keletkezett a hatalom), a döntésekre azt lehet mondani, hogy azok nem a nép érdekét, hanem valaki saját érdekét szolgálják, és emiatt lehet azt mondani, hogy a mai vezetés bizonyos mértékig diktatórikus.

2013. ápr. 1. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
66%
Azért, mert olyan hülye rendszert találtak ki annak idején, hogy a kétharmad teljhatalmat jelent. Szerintem legalább 90%-os többséget kellett volna előírni 20 éve az alkotmány módosításához, nem tudom elhinni, hogy nem vizsgálták meg, hogy akár 52%-os választási győzelemmel is könnyedén kétharmadhoz juthat egy párt. Egy fiatal demokráciában nem szabadott volna arra apellálni, hogy majd jószándékú lesz a kétharmados többség, ha lesz.
2013. ápr. 1. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
ök az anarhisták
2013. ápr. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Mert a kormány diktál másnak kus.
2013. ápr. 2. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Egy zászló egy tábor!


Akinek tetszik, annak tetszhet, akinek nem, az eddig és most is le lesz tojva. Mindegy hogy a 7,2 millió ballibsi hazaárulótól, 800 ezer náciról, vagy a földteke bármely pontján tiltakozó balliberális oligarcháktól hangzik el. A nem létező erőtér-centralizáció csak a nép érdekét szolgálja. Nem holmi "jó" oligarchákét vagy esetleg a jelenlegi kormánypártét.


A centralizáció csak abban nyilvánul meg:


-Hogy a gyorsnaszád elsőtisztjét rakta a mostmárcsak elvileg független MNB élére. A tanácsát meg feltöltötte párthű frissen végzett "szakértőkkel".


- Kiherélte az alkotmánybíróságot.

Mint minden más,t a kormány ezt is amennyire lehetett igyekezett megtöltetni a saját híveivel:


-Nem semmisíthet meg/helyezhet hatályon kívül gazdasági ügyekben hozott rendeleteket.


- A napi politika cirkuszába is be kell szállnia a Bíróság tagjainak. Amelyik színtéren nem a jogtudós szakértő hanem a joghoz legtöbbször semmit sem értő, bár s közvéleményt, vagyis a terepet elég hatékonyan formáló politikus fogja az akaratát érvényre jutattani. Hisz ki kíváncsi egy szakmai okfejtésre amikor egyszerű ám demagóg kijelentéseket is meghallgathat.


-Az Országgyűlés bármilyen AB döntést felülbírálhat a kellő (kétharmados) többséggel. Akár visszamenőlegesen is.


- Feltöltötte saját kádereivel az Állami Számvevőszéket, a Költségvetési Tanácsot és aGazdasági Versenyhivatalt.


-Markában tarja a mindenkori köztársasági elnököt.


-Nemzeti média és Hírközlési Hatóság önálló szerve a Médiatanács, ahová bár minden frakció küldhet egy képviselőt, ám szavazati súlyok a parlamenti létszámától függ. Így a kormánynak itt is kétharmada van. A médiatanács igazgatja a közmédiát, de a magánmédia működésébe tartalmába is jelentősen beleszólnak.


-Valamint a civil szervezetek civilek által delegáltjának száma 90%-ról 33%-ra csökkent. Egyharmadát a parlamenti bizottság, egyharmadát az adott minisztérium a maradék hely civileké.


Végülis a demokrácia kellékei megvannak csak a szálak futnak a kormány kezében. Így de jure demokrácia van, csak mint sokminden másból, a nép ebből sem lát semmit.

2013. ápr. 2. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!