Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország hivatalos zászlaj...

Magyarország hivatalos zászlaja miért nem az Árpád-sávos zászló lett?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a királyi ház kihalt, de akkor is. Honnan jött a piros-fehér-zöld?

Hiszen az Árpád-sávos zászló régebbi és ősibb mint a mostani.


Hogy hogy nem ez lett a hivatalos zászló?


Hasonló a zászlaja egyébként pl Katalóniának is.



2013. jún. 6. 11:10
1 2 3 4
 1/39 A kérdező kommentje:
Régebben pl Rákóczinál is ezt használták.
2013. jún. 6. 11:11
 2/39 anonim ***** válasza:
100%

A korábban használt magyar színekhez, a fehérhez és vöröshöz a 15. század második felében kapcsolódott hozzá a zöld. A függőpecsétek selyemsodratában találkozunk először ezzel a színkombinációval, a 16. században zászlókon és egyéb tárgyakon láthatjuk. A Habsburgok magyarországi uralmának első kétszáz esztendejében inkább rendkívüli alkalmakkor, királykoronázásokon, tornajátékon volt használatos. II. Mátyás pozsonyi koronázásakor, 1608-ban a Szent Márton-templom és a ferencesek temploma közötti utat padozattal fedték be, és erre piros, fehér és zöld posztó került. Ekkor jelentek meg a magyar királyok koronázásán először a magyar nemzeti színek.f [3]


1681-ben, I. Lipót király harmadik feleségének, Pfalz-Neuburgi Eleonórának koronázásakor a soproni templom lépcsőjét „pannonicus tricolor pannus”-szal takarták le, a kancellária iratait pedig Mária Terézia királynő uralkodásának első éveiben piros-fehér-zöld fonállal kötötték le. A királynő rendelkezése szerint 1743-ban ebből a három színből állították össze a törzszászlókat.


A Szent István-rend alapításakor 1764-ben a vörös és zöld lett a szalag színe, majd 1794-ben Martinovics Ignác fejtette ki vallomásában először, hogy a nemzet színeiül hármas színösszeállítást, a zöld-vörös-fehéret kívánták bevezetni.


A mai értelemben vett trikolórt a francia forradalom hatására valóban a radikális értelmiség alkotta meg, szentesítve használatukat hivatalosan is az 1848-as áprilisi törvények XXI. törvénycikkében: 1. „A' nemzeti szín és ország czímere ősi jogaiba visszaállíttatik. 2. Ennélfogva a' háromszínű rózsa polgári jel képen ujra felvétetvén, egyszersmind megállapíttatik, hogy minden nyilvános ünnepek alkalmával és minden magyar hajókon a' nemzeti lobogó és ország czímere használtassék.” Az ország címeréről, a nemzeti színekről az újságban beszámoló Arany János joggal panaszkodik hát a nép tudatlansága miatt, akikkel a nemzeti színeket ekkor kellett megismertetni, azt is meg kellett magyarázni sok esetben, melyek azok és mit jelent a nemzeti zászló.


Színei a korábban rögzült magyar címerből származnak (az ezüst vágások színe a heraldika szabályai szerint a zászlón fehér), és a magyar nemzet színeiként értelmezve zászlón ebben az összeállításban csak a reformkorban jelentek meg. 19. századi romantikus értelmezés szerint a piros sáv az „erőt”, a fehér a „hűséget” és a zöld a „reményt” szimbolizálta. A trikolór (három szín szerinti tagolás) ugyanakkor a francia forradalomban született francia nemzeti zászló nyomán a forradalomra is utalt.


A piros és fehér mellé harmadiknak a zöld színt József nádor első felesége, Alekszandra Pavlovna javaslatára vették fel. Ez a zászló 1848 előtt már jelen volt, de még nem terjedt el. Az 1848-as követelések egyike volt, hogy „a nemzeti színek régi jogukba visszaállíttassanak” [4] – szemben a Habsburgok fekete-sárga színeivel. Erről az áprilisi törvények 21. cikkelye rendelkezett. A piros-fehér-zöld zászló így hivatalosan elismert magyar nemzeti jelkép lett, amelyet 1848-49-ben már általánosan használtak polgári zászlóként. Az 1848–1849-es honvédsereg ezzel szemben fehér színű, piros és zöld úgynevezett farkasfogakkal szegélyezett zászlók alatt harcolt, közepén a címerrel.

2013. jún. 6. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon régóta a piros fehér zöldet használjuk.


Régebben a dinasztiák is eltérő zászlót használtak , később vált csak egységessé a piros fehér zöld zászló.


Ilyen volt például az Anjou dinasztia zászlaja:

[link]


Nehéz lenne összeszámolni , hogy hány zászlója volt már ennek az országnak.

2013. jún. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
58%

"Árpád-sávos zászló régebbi és ősibb mint a mostani."


És akkor mi van? A latin nyelvi s régebbi meg ősibb mint a magyar mégsem azt használjuk. ;)

2013. jún. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 A kérdező kommentje:
Csak fura. mert ma is használjuk néha az Árpád-sávost. :) a mostani mellett.
2013. jún. 6. 11:29
 6/39 anonim ***** válasza:
100%

Pedig az utolsónak nagyon igaza van :)


A zászlónak nem az a lényege, hogy a legrégibbet használjuk, hanem azt, ami a leginkább kifejezi azt, amit fontosnak tartunk. Erre tökéletes a trikolór. Egyébként nem véletlen van sok más országnak is hasonló színű zászlója: ők is ugyanezeket az értékeket tartották fontosnak.


De ezt előttem leírták már. Viszont ami ki szokott maradni, de szerintem legalább annyira fontos: amikor az Árpád-sávot használtuk, akkor a magyar nemzet mint olyan, még messze nem létezett! Egyszerűen azért, mert még a nemzet fogalma se létezett. Voltak X király alattvalói, csókolom. A zászló meg X király zászlója.


A trikolór lett az a zászló, ami nem valamelyik királyé vagy uralkodóházé, hanem a teljes magyar nemzeté!!! Ez szerintem már önmagában is elegendő indok arra, hogy ez legyen a hivatalos zászlónk. :)

2013. jún. 6. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
70%
Hivatalosan senki nem használja az Árpád-sávot. Általában a jobboldalhoz erősen köthető szervezetek szeretik, mert ősi. Csak kár, hogy a vexillológiával nincsenek tisztában. Hamar rájönnének, hogy az általuk képviselt értékeket pont nem az Árpád-sáv, hanem a trikolór fejezi ki.
2013. jún. 6. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
91%
Azért, mert az árpád sávos zászló meglepő módon az Árpád-ház zászlaja volt, ami kihalt. Ennyi erővel lehetne a Hunyadiak zászlaja is az országé, nem?
2013. jún. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
86%

Kedves kérdező!


Mert a két dolog nem ugyanaz. Nem ugyanazt szimbolizálja.


A vörös-ezüst sávos, vagyis a mai szóhasználattal Árpád-sávos az nem az ország zászlaja, hanem az Árpád-ház egyik lobogója, nevezetesen a hadi lobogója. Pl. Csák Máté már nem vörös-ezüsttel vonult.


A feudális államforma nagyon eltért a mostani államformáktól. Gyakorlatilag az ország egymással függőségben álló magánbirtokokból állt. Nem létezett még a mai értelemben vett szuverén állam.


Az Árpád-sáv, kb. olyan, mint az osztrákoknál a sárga-fekete. Az is egyértelmű, hogy nem osztrák, hanem Habsburg.


A vörös-ezüst szóval azért nem jó, mert az amikor kialakult, az nem úgymond a magyarok jele volt, hanem az Árpád-házi királyok hadseregének a szimbóluma.


Egyébként hadi vonatkozásban fennmaradt ez a szimbólum. Pl: az ország címere, ami egy pajzs (!), abban benne van, vagy a ZMNE, amíg még volt, annak a címere is egy Árpád-sávos pajzs. Katonai jelkép. Az ország első és legmagasabb katonai erejének a jelképe. Mivel nincs több hadseregünk, így a Honvédség a jelenlegi legmagasabb szintű katonai jelképe. Ezért volt a ZMNE címerében is vörös-ezüst.


Szóval ezért én nem tartom az Árpád-sávot megfelelő zászlónak. Sőt, azt se tartom helyesnek, hogy azzal vonulnak emberek, mert nem magyarságot jelez, hanem katonai erőt. Ilyen szimbólumot meg szerintem az használjon, akinek úgymond joga van rá.


AZ, hogy anno és most is, egyes politikai erők jelölik meg magukat vele, az azért rossz, mert pont ledegradálják azt a szimbólumot. A vörös-ezüst "színben" sokan haltak meg. Tessék mutatni egy kis tiszteletet azzal, hogy nem használom.

2013. jún. 6. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
41%
Jelenleg is azt használjuk, csak a 48-as forradalom után még hozzá csapták a zöld színt is.
2013. jún. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!