Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért van az, hogy sokan az...

Miért van az, hogy sokan az egyszerű, keveset fizető szakmát választotta, közben mikor végeztek panaszkodnak, hogy milyen alacsony a fizetés vagy nem találnak munkát?

Figyelt kérdés

Vagy akkor miért nem választottak olyat amihez többet kell tanulni, nem is egyszerű, de jól fizető és még ők vannak kiakadva a fizetéseken más szakon.


Van nem egy ismerősöm, volt osztálytársam, aki arra panaszkodik, hogy milyen alacsony a fizetése, mert elment hegesztőnek, péknek, cukrásznak, stb... Mikor azt választották tudták, hogy ott alacsony a bér, de ennek ellenére még azokat nézték le akik egyetemre mentek, hogy jaj milyen kis flancosak. Én mikor középiskolát választottam, gondolkodtam a szakácson, de rokonom is lebeszélt róla (akinek van rálátása szakmájából kifolyólag), hogy rossz a fizetés és a munkakörülmények se ideálisak.

Közben volt pék ismerősöm (hölgy) akivel beszélgetés közben megjegyzi, hogy jaj neki pékként jobb fizetése lesz mint nekem informatikusként. (mikor tanult) Mindezt annak ellenére, hogy semmi rálátása sincs a szakmára. És még ő akadna ki, hogy ebben a szakmában milyen fizetés van. Pl rokonom nettő 470E körül keres, de van haverjának felesége, aki pénzügyi cégnél matematikusként keres millió felett.

Majd informatikai szakmát választottam, mert itt is vannak ismerőseim, rokonaim és van rálátásom, hogy mégis milyen. Eléggé nagy a szakemberekre az igény, mert hiány van belőlük. (egyetemi) Az egyik legkeresettebb szakma. Ismerősöm is mondta, hogy alig találnak embert, mert nekik nagyon kell és így már hallgatókat is felvesznek. Szegeden pl az epamnál idén nyílik 400 új informatikus hely. Ott a kezdő bér nettó 200E. De ezen kívül van még sok cég és nem csak ott hanem máshol is, főként pesten. És még magyar cégeknél is lehet magas fizetést elérni.

Kezdő bérnek megyeszékhelyen 200E nettó átlagnak mondható, még ez pesten 250E körül van. Ezen felül plusz juttatást is kaphatnak. Később átlag fizetésnek a nettó 400E körül van. (5-6 év tapasztalat után) Ezt fejtettem ki, mert erre van rálátásom.

Ezen felül mérnökökre is jelentős igény van, kiemelkedő fizetéssel. Úgy mint közgazdászok is jól kereshetnek, pénzügyi matematikusok és pár hasonló.


Tehát mikor szakmát akarnak választani, miért nem akarnak nehezebb, tanulósabb, de jobb fizetésű szakmát tanulni. Mikor szóba jön, még a diplomásoknak (a nem bűfészak) kell rosszul érezni magát, hogy többszörösét keresik kezdőként, mint ők évek után. Ez egyszerű irigység lenne, hogy szerintük nem kellene ennyit adni egy szellemi foglalkoztatásúaknak?


Ahova én jártam ott senki se nagyon akart továbbtanulni (max pár embert). Könnyebb a szakmunka mert akkor nem kell sokat tanulni.


2014. máj. 31. 19:12
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
63%

Hát nem is tudom...induljak ki a saját példámból? Nincs pénzem egyetemre? Államilag támogatottra se, mert akkor is fizetni kell az albérletet, vagy a koleszt.

És ezzel sokan vannak ám így.


Lehet ki kellene bújni a büdös pösti felfogásodból, ami számodra alapvető dolog, az az ország háromnegyed részén álom.


Tudod mennyire szerettem volna menni? Ez van. Ettől függetlenül nem azzal van a baj, hogy kevesebb a fizetése a szakmunkásnak mint egy diplomásnak, hanem, hogy annyira kevés, hogy megélni nem lehet belőle. És ez bizony meg már nem az ő hibájuk teljes egészében.


Még a szakmunkás is megérdemel annyi fizetést, hogy tudjon félrerakni mellette. Ja de ahhoz először munkahely is kellene, ami megint felfoghatatlan dolog egy pesti számára, ahol minden sarkon van munka.

2014. máj. 31. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
30%

Mo-on ha hülyeséget csinálsz, akkor nem te vagy a hibás, tudod.

Főleg a zsidók, cigány-bűnözés, melegek, bevándorlók, Eu-pártiak, liberálisok. A rendszer, apám, a szüleim és a zsidók még egyszer. Bármit is rosszul csinálok, valójában én mindent jól csináltam csak ezek akadályoztak.

A gyíkembereket elfelejtettem, ha valaki csak melegedni jár be az iskolába és nem érdekli a jövője az az ő hibájuk.

Persze ott van a sok diplomás is, aki csodálkozik, hogy nem talál munkát. Persze, hogy nem, mert nulla tudás van a papírja mellett. Töltelék szakot végzett vagy olyat, amiből már amúgy is van ezer munkanélküli vagy simán úgy végezte el az egyetemet, hogy semmi nem ragadt rá.

2014. máj. 31. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
53%
A legtöbben 14, vagy 18 évesen kezdenek tanulni szakmát, nem nagyon szokták ilyen korban nagyon átgondolni a dolgokat.
2014. máj. 31. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
32%

"Nincs pénzem egyetemre? Államilag támogatottra se, mert akkor is fizetni kell az albérletet, vagy a koleszt."


Ez csak kifogás. Rengetegen dolgoznak egyetem mellett, ha jól tanulsz ösztöndíjat kapsz, de mivel nehéz anyagi helyzetű vagy, a Bursa Hungarica gyakorlatilag alanyi jogon járna tanulmányi eredménytől függetlenül az egyetem végéig. De van rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíj. Volt olyan haverom, aki protekció nélkül összeszedett havi 70-et csak ösztöndíjakból. Kis szerencsével csak a Bursából összejött volna annyi, ami fedezi a kolit.

2014. máj. 31. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
90%
Olyan területen lakok, ahol nincs munka, ráadásul mérnökire mennék, ami mellett kb öngyilkosság dolgozni, mert ott tanulni is kell. Tudom, mert osztálytársam csinálta. 3 órákat aludt. Ja, amúgy osztályelső volt, tehát nem volt hülye, gyorsan tanult.
2014. máj. 31. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Azért gondolkodjunk már kicsit logikusan!

1) Nem mindenki rendelkezik hasonló képességekkel, és nem mindenkinek adatik meg a megfelelő anyagi és szociális háttér. Sokan anyagiak miatt, bizonyos képességek hiánya miatt, vagy épp lelki problémák miatt nem tudnak továbbtanulni.

2) Nem lehet mindenki informatikus meg mérnök. Mindenkinek a munkájára szükség van. Ha nem lennének szakmunkások, ki építene utat meg épületeket, ki sütne kenyeret, ki javítaná meg a kazánodat?

Ők ugyanolyan értékes munkát végeznek, mint te vagy én (fogok), és őket is rendesen meg kellene fizetni. Az, hogy Magyarországon ez nem így működik, elég baj.

Amúgy az okfejtésed lehet, hogy a te területedre illik, az enyémre nem.

Orvosira járok, szóval egyáltalán nem választottam könnyű utat, hogy keveset kelljen tanulni. Még igény is lesz a munkámra. A fizetésem viszont (ha maradok, ami nem biztos) viszont nem lesz több egy jobb helyzetben lévő szakmunkásénál. Hogy miért választottam ezt? Mert engem nem (elsősorban) a pénz motivál. Azt csinálom, amihez szeretek, és amihez értek. Ahogy a legtöbben.

Még ha itthon is maradok, és nehezen fogok egyről a kettőre jutni, akkor is inkább keresek kevesebb pénzt, minthogy olyat csináljak, amihez semmi affinitásom nincs (közgazdaság, mérnök, jogász és egyéb jól fizető szakmák).

2014. máj. 31. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

ma 19:20


Bocs nem pesti vagyok, hanem egy kis/közép városban élek az alföldön. Csak ezekben az emberekben még a hajlandóság sincs meg. Örülnek, hogy vége az érettséginek és csak akarnak valami olyat amiben nem kell sokat tanulni. Mi se élünk valami jól, azért nekünk is be kell osztani a pénzt, de az, hogy egyetemre menjek nem volt kérdés.

2014. máj. 31. 19:48
 8/20 Őszödi Ferenc ***** válasza:
74%

"mérnökire mennék, ami mellett kb öngyilkosság dolgozni, mert ott tanulni is kell"


Elég sokan elvégzik a mérnöki, informatikai szakokat főállás mellett is, levelező tagozaton. A lustaságot ne magyarázzuk már meg.


Egyébként 14 vagy 18 évesen a fiataloknak lövésük sincs a munkaerőpiacról, könnyen befolyásolhatóak, és hajlamosak a dolgokat a könnyebbik végüknél megfogni.

2014. máj. 31. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok:

annyit még hozzátennék, hogy én is tudom, miről beszélek. A szüleim szakmunkások, tehát elmondhatom, hogy én "alulról küzdöttem fel magam".

És nem volt könnyű, nem is sok olyat ismerek, akinek hozzám hasonlóan sikerült kitörnie - én szerencsés vagyok, mert volt motivációm, kitartásom és erőm, hogy küzdjek a céljaimért. És bár a szüleim anyagilag és szellemileg talán kevesebbet tudtak adni, de legalább támogattak a célom elérésében, és örültek a sikereimnek. Ezt sem mindenki mondhatja el magáról.

Ismétlem: nem volt könnyű régen se, most meg pláne.

Első generációs értelmiséginek piszok nehéz lenni, főleg orvosin. Sokszor voltam mélyponton azért, mert nem volt előttem megfelelő minta, mint a legtöbb csoporttársamnak, akiknek a szüleik orvosok/tanárok/mérnökök stb.

Így sokszor támasz nélkül kellett boldogulnom olyan helyzetekben, amelyekben másnak jóval több segítsége volt. Ebben egyszer majdnem bele is betegedtem.

Néha azon gondolkozom, hogy lelkileg mennyivel könnyebb lett volna, ha nem akarok a korábbi helyzetemhez képest ennyivel magasabbra ugrani.

6-os voltam.

2014. máj. 31. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

ma 19:43


A legnagyobb gond, hogy a többség csak nem akar tanulni és ami a legszebb, hogy úgy állnak az egyetemhez, hogy ott mindenki olyan mint egy szabad bölcsész és nem lesz állásuk. Tehát teljesen azt se tudják mi van ott, csak z, hogy ott tanulni kell, ahhoz meg nincs kedvük. Aztán csodálkoznak, hogy mi az, hogy orvost, meg mérnököt keresnek jó fizetéssel.


Az orvosok meg sajnos az miatt keresnek keveset mert közszféra és az államot nem érdekli. Ha ugyanez magánszférában lenne, akkor jól keresnének, mert szükség van rájuk, mert hiányszakma.


ma 19:20

Akkor ösztöndíjjakból eléggé meg lehet élni, ha valakinek olyan az anyagi helyzete. Pl egy tanulmányi ösztöndíjjal még ah nem is legjobb vagy akkor 20E-t megkapsz (persze ne is rossz legyél), szociális alapon 10-15E. Ott van még bursa és a többi. Ha valaki jó is akkor 40-45-öt össze lehet hozni szociális és tanulmányi ösztöndíjból. Ez meg már nem kevés.

2014. máj. 31. 19:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!