Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Tényleg kevés a szakmunkás...

Tényleg kevés a szakmunkás néhány szakokon vagy csak nem akarnak a szakmájukban dolgozni a végzettek? Vagy valójában csak az alacsony fizetés miatt vagy hiány? (mint az a cikkben benne is lesz)

Figyelt kérdés
[link]
2012. aug. 17. 11:00
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
63%
Tényleg kevés a jó szakmunkás. A fizetésük néhány ágazatban elég alacsony, de alapvetően a rossz iskola- és gazdaságpolitika vezetett oda, hogy nagyon kevesen vannak a mai igényeket kielégítő tudású, naprakész ismertekkel rendelkező szakmunkások.
2012. aug. 17. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
86%

""Tényleg kevés a jó szakmunkás. A fizetésük néhány ágazatban elég alacsony, de alapvetően a rossz iskola- és gazdaságpolitika vezetett oda, hogy nagyon kevesen vannak a mai igényeket kielégítő tudású, naprakész ismertekkel rendelkező szakmunkások.



Az első gondolattal egyet értek, a többi meg baromság!

Semmi baj a magyar szakik tudásával, sőt sokkal kreatívabbak mint a nyugati konkurenciájuk.

Csak tudod 100-120e ért idióta az aki megszakítja magát.

A perspektíva nélküli valóság, ami nem vázolhat a számukra jövőképet szintén hátráltató tényező.

De említhetném a fogyasztás hiányát ami sok szempontból is megöli a minőségi szakmunkát. Hiszen annyira kevés a munka hogy nem képesek specializálódni és mindent elvállalnak amihez csak közük lehet.

Gyakorlatilag egy portás ma 90-100e keres, egy ács meg 110-130e ret. Nem nehéz kitalálni hogy az ács is inkább elmegy portásnak és nem cipel 8-10-15m magasban 50kg os gerendákat azért a plusz 20-30e ért amivel többet összekaparhat. Arról nem is beszélve hogy a magyar szakiknál jellemző a heti 50-60ó munka "főleg szezonba", ami az árakat is lenyomja, a munkanélküliséget is növeli, és ugye nem sok szaki van aki élvezi a nyugdíjas éveit mert előtte kipurcan. A megbecsültsége a szakiknak kb = 0.

Az meg hogy nincs minőség? Ez nem igaz. Pld Mikor egy kőműves vállalkozó nem képes normális árban munkát vállalni csak ár alatt. Pld Falazást 1200 Ft ért akkor a segédmunkás is rakni fogja csak hogy a pénzből kifussa.

Ezek mellett a feltételek mellett " a teljesség igénye nélkül" nem csoda hogy senki nem akar szaki lenni, még az sem akinek a végzettsége valami szakmunka. És még csodálkozni sem kell rajta.

2012. aug. 17. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
76%
Szerintem az alapvető probléma a képzésben van. Az a probléma, hogy azt az erkölcsi morált ami ma a szakmunkásképzőkben megy (folyamatos verekedések, lopások stb.) kicsit is normálisabb gyerekek nem bírják elviselni, ezért gimibe iratkoznak még akkor is, ha jobb lenne nekik szakmát tanulni.
2012. aug. 17. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
78%

"Unknown_Soldier válasza:



Ez pontosan fordítva van.

Mivel egyre szűkül a szakmunkásképzésre jelentkezők száma, ma már tényleg csak az olyan szellemi potenciájú gyerekek jelentkeznek oda akiktől sokat nem kell várni. Az az egy szint alá redukálódott a nívó. Ez pedig azért valósult meg meg mert a szülők pontosan látják hogy a szakmunka ma már nem szalonképes és semmit nem lehet vele elérni. Nyilván vannak kivételek, főleg az idősebb és még jó időben "befutott" szakik esetén. De a jövő semmi jót nem tartogat a szakik számára. Minden épül lefelé, egyre kevesebb az igény a szolgáltatásokra, egyre kevesebb a pénz hogy valamit legalább egy közepes szinten meglehessen csinálni, ellehessen végezni. Nincs itt hiány ma sem szakikból, csak ugye vannak olyan vállalkozók akik védőgázas hegesztőt keresnek a munkaügyi közp ban 95e nettóért és lázonganak hogy nem jelentkeznek. Ebből azt a konzekvenciát vonják le a központok hogy a hegesztő az hiány szakma. Pedig nem az, csak ugye annyiért senki nem vállalja a munkát.


Tessék!


2011-01-01


Hiányszakmák 2011-2012-es listája



- agrárgazdasági gépszerelő

- ápolási asszisztens -nálunk állami támogatással is elvégezheti!

- burkoló

- bútorasztalos

- elektronikai műszerész

- épületgépészeti csőhálózat-szerelő

- festő-mázoló-tapétázó

- gazda

- gépi forgácsoló

- hegesztő

- ács-állványozó

- géplakatos

- húsipari termékgyártó

- hűtő- és klímaberendezés-szerelő

- karosszérialakatos

- kőműves

- lótartó és -tenyésztő

- mezőgazdasági gépkarbantartó

- szabó

- szakács

- szerszámkészítő

- szociális gondozó

- villanyszerelő

- szerkezetlakatos


[link]


Gyakorlatilag teljesen pang az építőipar és még is hiányszakmáktól hemzseg? Mese az egész, és egyszerűen nem kapnak a kapzsi vállalkozók 90-100e ért ácsot festőt kőművest szerkezeti lakatost stb.

Ha fizetnének 150-200e ret nettóban, egyből nem lenne hiány semmiből.


Kb ez a leépülés megy végbe az egész gazdaságunkban, és nem fog a határainkon e a folyamat megállni.

Ahogy a globálkapitalizmus felszámolja a munkahelyeket az egész Eu ban, úgy fog ez a tendencia szélesedni.

Persze nem lesz sok ideje, mert az eu nak max 2-3év és vége! "SZERENCSÉRE" Visszajön egy olyan gazdasági együttműködés ami nem kényszerít rá sok perifériát és pigs országot hogy ajtót ablakot kitárva minden kedvezőtlen hatást nyeljen be a centrumok és a kelet irányából.

2012. aug. 17. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
79%

Nagyon sok fiatal pont a rossz fizetés miatt nem tanul szakmunkásnak az iskolákról meg csak annyit, hogy egy gimnáziumban is meg a verekedés, lopás és még a tanárokkal is bukóbbak. A szakmunkásba több a tenyeres talpas sehova sem vették föl, legyen valamilyen iskolája figura na ezekkel van a gond... a tanárok viszont olyan kemény figurák voltak, hogy nem mernek velük keménykedni. Legalábbis az én iskolámban ez volt a helyzet.

Megértem azokat akik nem vágynak alacsony bérre és szutykos melóra. De az is tény, hogy majd a Senior Group Manager (ragozzák ahogy akarják) nem fogja megjavítani a berendezéseket és más egyéb szaros melókat elvégezni.

Amíg olyan a világ, hogy a vezetők egy kirúgás után is alanyi jogon állom összegeket kapnak és a melós meg örül ha lyuk van a seggén és kitudja fizetni a rezsit addig csodát ne várjunk.

2012. aug. 17. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
47%
Az a helyzet, hogy az értelmesebb gyerekek mind gimibe és szakközépbe mennek, a szakmunkásképzőkbe meg a maradék, akiket sehova sem vettek fel és tojnak az egészre.
2012. aug. 17. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%

Tapasztalatom e téren:

Villanyszerelő vagyok a suliban szinte semmit se csináltunk,kiküldtek minket valami céghez, hogy majd ott tanulunk, de a sz.ros budik takarításán kívül semmi se lett belőle...Az iskolában teljesen elavult szerszámok vannak, nagyok a hiányosságok,jokarit és vagót például(és ez csak pár dolog),csak később a munkahelyemen használtam!Tehát már alapból az iskolákban is nagy hiányosságok vannak!Ez volt 2000-ben...

Utána elkezdtem benne dolgozni,hát mit mondjak szerettem, de komolyan...Változatos volt hol vágtuk a falat, kábeleztünk, szekrényt kötöttünk,de a pénz nevetséges volt!Sz.rba se néztek napi 12-15 óra meló, szombat vasárnap is,2003-ban fullos hónapra kaptam 95000 ft-ot!Volt ahol be se jelentettek,bujkálni kellett munka védelmisek elől,a másik helyen bejelentettek de minimálbérrel de ott is ugyanez volt hétfőtől vasárnapig mint a robotok...2004-re untam meg szakítottam a szakmával!Összefoglalva a pénz kevés,nem jelentenek be vagy minimálbérrel,túl sok munkaóra nevetséges pénzért,szabadidőd semmi(csajommal moziba nem tudtam menni),a vállalkozók pedig hát finoman szólva még a sz.rt is kidolgoztatják belőled!Volt olyan 2002-ben, hogy kábelt húztunk építkezésen -15-20 celsiusban reggel 6-tól estig,bementünk 5 percre melegedni a kapcsolótérbe a kollegákkal, a vállalkozó meg kizavart minket hogy ő nem ezért fizet...

Ezek után szerintem nem meglepő. hogy 3-4 év után inkább abbahagytam és másfelé néztem!

2012. aug. 17. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
68%

Rossz a hozzáállás az egész országban. Eszméletlen ez a gondolkodásmód, hogy a szakmunkások mind agyatlan, semmire sem való prolik. Szakemberekre szükség van, mindenkinek szüksége van rájuk. Na de sebaj, majd ha nem lesz több "semmirekellő" villanyszerelő például, mert senki nem akar annak tanulni, akkor az emberek elkezdik maguk buzerálni a vezetékeket a házukban és jól magukra gyújtják az egészet... én nem fogom sajnálni őket. A kevéske újgazdagnak úgyis mániája házat építtetni, azt ki fogja megcsinálni, ha senki sem tanul szakmát?


Szerintem amellett, hogy mennyien lenézik a szakmunkásokat, az is gond, hogy ezekben a szakmákban nagyon durva a bizonytalanság; ha elmegy egyéni vállalkozónak az ember, lehet, hogy lesz kétszáz megrendelése egy hónapban, de az is lehet, hogy csak kettő, és attól még a számlákat, adót, járulékokat stb. ugyanúgy ki kell fizetnie. Aztán meg mindenki panaszkodik, hogy átverte a vízszerelő vagy a gázos, vagy elspórolta az anyagot a kőműves...

2012. aug. 17. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
-8.as Egyetértek!
2012. aug. 17. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

"Rossz a hozzáállás az egész országban. Eszméletlen ez a gondolkodásmód, hogy a szakmunkások mind agyatlan, semmire sem való prolik."


Nem. A többség inkább azt gondolja, hogy frissen végzett szakmunkások nagy része agyatlan. Nézz szét egy szakmunkásképzőben és sírj!

2012. aug. 17. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!