Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mennyi esélye van annak, hogy...

Mennyi esélye van annak, hogy (önkormányzati) választásra szavazatszámlálónak jelentkező "egyszerű", kapcsolatokkal nem rendelkező állampolgárt megválasszon szavazatszámlálónak a helyi képviselő-testület?

Figyelt kérdés

Egyetemista vagyok, szívesen részt vennék szavazatszámlálóként az őszi önkormányzati választáson. Az érdekelne, h van-e előtte felkészítés (gondolom igen, de mennyi időt vesz ez igénybe), illetve jár-e érte vmilyen fizetség? Továbbá kapcsolatok nélkül érdemes egyáltalán jelentkezni?


Köszönöm



2014. júl. 24. 23:04
 1/5 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


A szavazatszámláló bizottságoknak választott és megbízott tagjai vannak.

A választott tagok mandátuma országgyűlési választástól országgyűlési választásig tart; tehát őket sem az EU választásra nem választották újra, sem az őszi önkormányzati választásra nem választják újra, majd csak 2018 tavaszán. (Haláleset, lemondás, elköltözés stb. esetén automatikusan a póttagok lépnek előre.) Ők a munkájukért kapnak némi pénzt (pár ezer forintot). 2010-ben Bp. XXII. kerületében laktam, újsághirdetésben kerestek SzSzB tagokat, jelentkeztem ("kapcsolatok" nélkül), beválasztottak. Azóta elköltöztem, a XI. kerületben lakom, itt idén semmilyen fórumon nem kerestek SzSzB tagokat, így nem is jelentkeztem (pedig szívesen csináltam volna újra, szeretem az ilyen munkát).

A megbízott tagok ingyen, a pártjuk, jelöltjük iránti elkötelezettségből végzik ezt a munkát (azért némi szendvicset, csokit, üdítőt ők is szoktak kapni). Őket minden választáson újonnan bízzák meg a jelöltek illetve a pártok. Települése válogatja, hogy melyik pártnak van szüksége (új) emberre, bár nyilván csak annál a pártnál dolgoznál szívesen, amelyiknek az elveivel egyetértesz. Tipikusan a nagy pártoknak van elég emberük (lásd:

[link] és [link] ), az egészen picik meg sem próbálnak elegendő SzSzB tagok összeszedni; így (ismeretség híján) talán a közepeseknél érdemes próbálkoznod. De ez is nagyon változó, 2006-ban az ország egyik legnagyobb pártja is köszönettel vette a jelentkezésemet, mert még nekik sem volt elegendő emberük. Kisebb településen valószínűleg minden független jelölt örül annak, ha egy egyetemista (tehát értelmiségi) jelentkezik az ő "csapatába".

Esküt mindegyik SzSzB tagnak kötelező tennie, azt követően szokott lenni egy kb. egy órás felkészítés (miről mit mond a jogszabály, mire kell odafigyelni stb.)

2014. aug. 3. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! :)
2014. aug. 10. 19:39
 3/5 anonim ***** válasza:

Így van, jól írta az első. Bár a fizu egyetemista szemmel annyira nem rossz, 16 ezer körül és ha van normál állásod akkor másnap szabadnap jár ingyen! Aznapra(hétfő) átlag kereset jár, amit a munkáltató visszaigényelhet a választási bizottságtól.


Őszre már tehát megvan az ember, de nem csókos munka. Én se ismertem senkit. Hirdették, jelentkeztem. Csak időben, tavasszal kellett.

2014. aug. 27. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ráadásul van a SZSZB mellett egy jegyzőkönyvvezető is, aki kifejezetten szakmabeli (általában önkormányzati dolgozó), aki segít mindenben.
2014. okt. 14. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Hehe, szakmabeli jegyzőkönyv vezető :D


Nálunk ez úgy működik, hogy az önkormányzatban aki él és mozog részt vesz a választás lebonyolításában, mindegy mit is csinál hétköznap. Többségük jegyzőkönyv vezető lesz. Nekik van valami extra oktatás is. Gyakorlatban viszont én segítettem inkább neki, mint ő nekem. Én elolvastam és ami lényeges, hogy meg is értettem az oktatáson kapott füzetet, ez alapján tudtam neki segíteni mit hova írjon, hogy jó legyen, kijöjjön a matek.

2018. márc. 17. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!