Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Akkor most mégsem a Fidesznek...

Akkor most mégsem a Fidesznek kedvez a választási rendszer?

Figyelt kérdés

Eddig azt mondták diktatórikus hatalma van a Fidesznek és már nem lehet leváltani, mert a választási rendszer olyan, h mindig ők nyernek.

De akkor hogy vesztettek Veszprémben?



2015. febr. 22. 21:08
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
26%

20:

Nem érted. Tegyük fel, h az MSZP szerez 4X%-ot, a többi összesen 5X%-ot. Az MSZP-nek lesz kétharmada. Miért kedvezne akkor a rendszer a Fidesznek?

2015. febr. 22. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
81%

Egyszerű a képlet. Ugyanazon választási rendszerben, ugyanabban a választókerületben, a FIDESZ-KDNP jelöltje 2014. április 6-án 22194, 2015. február 22-én 10939 érvényes szavazatot kapott, azaz felét.

A baloldal támogatottja pedig akkor 13009-et, ma 13871-et, vagyis maradt a szavazó létszám.


A módosított választási rendszer arra volt optimalizálva, hogy a népszerűségéből már akkor vesztett FIDESZ(-KDNP) megtartsa a parlamenti 2/3-ot. Ez alig sikerült, még házszabályt is kellett utólag módosítaniuk, hogy a levezető elnök mindig szavazhasson, hiszen kormánypárti elnökléskor nem lett volna meg a 2/3 lehetősége sem. Ettől még bárki másnak kedvez, aki ilyen mértékű fölényben van; de akkor éppen ők, a törvényt módosítók voltak abban a helyzetben. Vagyis, akkor, mégiscsak őket segítette, azaz magukat segítették.

(Egyébként, választási szakértők mindig is pontosan nevezték meg a választási módosítás következményeit. Olyan elemzés is született, amely bemutatta, hogy a módosított törvény alapján átszámolva a 2010-es választást, a FIDESZ a képviselők 78%-át adta volna.)

Úgyhogy, az akkori helyzetben, bizonyítottan javított a FIDESZ-KDNP parlamenti létszámán.


A vereség nem bizonyítja, hogy ez nem áll fenn. Csak azt mutatja, hogy a FIDESZ-KDNP nagyot vesztett a szavazótáborából.

Kezdődött az internetadó tervezettel, annak hiteltelen kommunikációjával. Ekkor már az ún. Y-generáció is kihúzta a füléből a fülhallgatót, és kicsit kinézett a fejéből.

Folytatódott az RTL felbőszítésével. (Nem védem őket, a "kedvenc" listámban nem is szerepelnek, így szörfözéskor nem látom a műsorcímeiket sem.) Azt viszont tudomásul kell venni, hogy tömeges a nézettségük. Néhány éve volt olyan, amikor büntetés miatt fél óráig csak egy értesítő kiírást adtak, és sokkal nagyobb volt ennek a nézettsége, mint a tényleges műsort sugárzó M1-nek, M2-nek és DUNÁ-nak együtt.

Nem vall politikusi képességre az oktalan vasárnapi zárvatartással hergelni az embereket.

Igencsak rosszul sikerült a rengeteg embert érintő útdíj téma is. Olyan, felesleges szigorításokat tettek (jó részüket meg is tartották), hogy a többség számára kedvező változtatások elsikkadtak.

Aztán a látványos meggazdagodások. Ha más nem lenne, ez is rengeteg emberben kelt ellenszenvet. (Nem mellesleg, kifogásoló egységfrontba tömörített olyan, egyébként pártbeli, különböző személyiségeket, mint Kövér és Pokorni.)

Simicska tombolása sem volt támogató. Igaz, hogy gazdasági hátrány, helyesebben előnyvesztés miatt tette, de ettől még igen hatékony volt. Nagyobbat durrant, mint az ellenzék bármelyik össztüze.

És azért vannak még jócskán ügyeik. Amikre - az internetadó ügy miatt, ami azért még mindig lebeg - sokkal többen, sokkal jobban figyelnek.

Ezen semmilyen választási rendszer nem segíthet.

2015. febr. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:

Már nem kedvez, hiába a templomi propaganda, a veszprémi körzeten belül a falvakban is kiegyenlített volt az eredmény.


Mert egyébként alapból a veszprémi körzet is jó példája volt a gerymanderingnek, ugyanis soha nem volt ám Veszprém maga annyira Fideszes, a Fidesz kommunista irányváltása óta meg nyilván még kevésbé Fideszes a város, viszont egy csomó falut csatoltak a körzethez, ami biztosította a körzetet szoros eredmény esetén is (aztán persze áprilisban nem lett szoros). Mára viszont megbukott a dolog, mert már a falvakban is kezd felébredni a lakosság, hogy a Fidesz jobboldali bőrbe bújt kommunista párt.

2015. febr. 23. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:

Egyébként ami a választási rendszert illeti, alapvetően a győztesnek kedvez országosan, ő tudja túlnyerni magát. De úgy is, ha sok közepes párt lenne, akkor a legerősebb közülük mindent vinne. Tehát elvileg egy 20%-os párt is nyerni tudna, ha a második helyezett 18%-os, és viszonylag egyenletes az országos eloszlása a szavazatoknak (mindenütt éppen nyer a 20%-os párt).


Ez nyilván abban teszi érdekeltté a Fideszt, hogy feldarabolt ellenzék legyen. Ezzel egyszerre megnehezíti is, hogy a baloldal megújuljon, hiszen kénytelenek az újak közösködni a régi arcokkal, így kénytelenek lejáratni magukat, mert különben esélytelenek lennének. Emellett ellehetetleníti egy új jobboldali párt létrejöttét és megerősödését, pedig leginkább a mai helyzetben egy valódi jobboldali párt az, amire szükség lenne, amely gazdaságpolitikai szempontból is jobbos, és nem balos, mint ma az összes parlamenti párt egyébként.

2015. febr. 23. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!