Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A (még) magyar többségű...

A (még) magyar többségű erdélyi városokban hivatalosan megemlékeznek a második bécsi döntésről és hogy viszonyul a kolozsvári és nagyváradi magyarság a betelepített román lakossághoz és fordítva?

Figyelt kérdés

Csíkszeredán, Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen, Nagykárolyban, Nagyszalontán, Szatmárnémetiben... Ez az utolsó tudom, hogy már sajnos nem magyar többségű, de ez kell hogy legyen az első visszatért városunk, mivel a magyar csapatok Csengernél lépték át a gúnyhatárt. Most kell, hogy legyen szeptember elején, 1940. augusztus 29-én írták alá. És ha igen, hogy reagálnak az oláhok? :-) Az a magyargyűlölő Bogdan Diaconu gondolom szétrobbanna mérgében.


Nagyváradon és Kolozsváron gondolom már biztos nincs semmilyen hivatalosabb megemlékezés, mivel a magyarok ott már kisebbséggé váltak az állandó román betelepítés miatt. Milyen ott a magyar-román együttélés, frusztráltak-e a magyarok, hogy igazságtalanul kisebbséget csináltak belőlük, Trianon miatt stb.


Arról olvastam az egyik erdélyi portálon, hogy Nagyváradon nemegyszer rászóltak boltokban, gyógyszertárakban a magyarokra, hogy ne beszéljenek magyarul, takarodjanak Magyarországra meg ilyesmi, és egyik derék magyar asszony erre azt mondta, hogy az ő ősei itt vannak eltemetve, ez ideiglenes megszállás alatt lévő magyar föld, a betelepített oláh szuka az idegen Váradon! :-)


És milyenek az erdélyi magyarok úgy általában a "nemzeti témákban"? Az egyik portálon a hozzászólásokban azt olvasom, hogy (pláne a székelyek) hű milyen nagymagyarok, terrorizálják a románokat Székelyföldön, Vesszen Trianonoznak, a másikon pedig hogy milyen beszariak hogy nem képesek kivívni az autonómiát, a nemzetáruló RMDSZ-re szavaznak stb.



2015. aug. 9. 03:24
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Erdély Romániához való csatolásához megemlékeznek a magyarok ezekben a városokban? Tudom, hogy december 1-jén sűrűn Sepsiszentgyörgyre jár provokálni az a nagyromán szervezet.
2015. aug. 9. 03:45
 2/15 anonim ***** válasza:
58%
A hozzád hasonló nemzeti érzelmű románoknak van csak baja a magyarokkal.
2015. aug. 9. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
74%

Betelepített oláh szuka...


Aztán meg tépi a szályát, hogy nincs szólásszabadság és törlik a kérdését.

2015. aug. 9. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
75%

Hello, én székely származású erdélyi vagyok. Lehet kicsit ki foglak ábrándítani a válaszommal most.


Nem, nem emlékezünk meg sehogy a bécsi döntésről, hála istennek. Értelmes ember nem bolygat ilyen kényes témákat. Magyarországról nagyon dicsőségesnek tűnhet az a 4 év, de azért tudnánk mi mesélni, amikor ellepték Erdély városait a pitiáner kiskirálykodó magyar hivatalnokseregek, s amikor a magyar csendőrök 3 órát adtak a helyi románoknak, hogy elhagyják házaikat, és menjenek, amerre akarnak, vagy mikor jöttek az állam emberei, hogy szépen kipakolják a keleti határon mindazokat, akik nem lesznek attól a pillanattól római-katolikusok, és nem íratják át nevüket magyarra. Vagy mikor a magyarok, a nácikkal karöltve kiirtották Erdély magyarságának 15%-át, a zsidóságot. Ekkora kárt nem sokan okoztak a történelem során Erdélynek. Szóval NEM, ez a mi gondolkodásunkban nem olyan dicsőséges időszak. Főleg nem a vegyesebb közösségekben, ahol hagyományosan nagyon erős román-magyar összetartást épp az ilyen konkurens nacionalizmusok tették tönkre. Nagyon nem voltunk "mi" se szentek. (ÉS sajnos ezeket a diszkriminációkat a nemzeti-kommunista Ceauşescu érában hatványozottan visszakaptuk.)


"Nagyváradon nemegyszer rászóltak boltokban, gyógyszertárakban a magyarokra, hogy ne beszéljenek magyarul" Igen, ilyen is volt. És nem csak Váradon, hanem minden vegyes lakosságú városban. De eltelt, s ma már rendkívül ritka jelenség. Az erdélyi románok továbbléptek ezen. Mi pedig nem hánytorgatjuk fel fölöslegesen a múltat.


"milyenek az erdélyi magyarok úgy általában a "nemzeti témákban"?" Nem az utcán mellverve, hanem lélekben vagyunk magyarok. A mi hazánk Erdély, nem (Nagy-)Magyarország, s épp ezért inkább azt valljuk, hogy nem trianonozás kell, hanem közös erdélyi identitás, és román-magyar összefogás a régió előbbrelépéséért.


Aki meg úgy gondolja, hogy mü székelyek "beszariak" lennénk, ejsze látogasson-sza el ide, s maj megtekéntjük küssé belülről es az illetőt egy alkalmas korcsomábo. :))

2015. aug. 31. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim válasza:
87%

Varadon biztos nem tartanak ilyesmi megemlekezest..az egyetlen magyar unnep it ugy-ahogy hivatslosan is szoktak tartani az a marcius 15. Iskolaban persze van okt 6 meg ilyesmi, de ugy hivatalosan en nem tudok rola.


A magyarsagrol en tudnek irni rengeteget, foleg a magyar erzelmeinkrol, de most nem ez a lenyeg. Van bunko roman-rendes roman, de letezik bunko magyar is (sot, bunko szekely is van). Ez nem hovatartozas kerdese. Lehet, hogy nem egyformak az aranyok, de a veletlen muve is lehet hogy valakinek rossz tapasztalata szuletett.

Nekem magyar a szivem, magyar iskolaba jarok, de a romanokkal kulonosebben semmi bajom. Van egy reteg, amelyik elviselhetetlen, de nem azzal kell torodni..a muveltekkel kell baratkozni/foglalkozni, azok nem okoznak csalodast. Meg kell tanuljunk romanul. Igen, es? Eggyel tobb idegen nyelvet fogok tudni. Ez nagy elony. Itt munkahelyen/boltban nem beszelhetsz az anyanyelveden, persze, nem kellemes, de meg lehet szokni. Azok mitol jobbak akik Magyaro.-rol mennek ki kulfoldre? Ok sem beszelik az anyanyelvuket mindenkivel. Mi ittmaradtunk, nem tehetunk rola, nem akarjuk elhagyni az szulofoldunket, ezert elviseljuk, amit kell... Szerintem a kulhoni magyarokban tobb is a magyarsag-erzet, mert ok erzik azt igazan, hogy mi masok vagynk, maskepp kell viselkedjunk, maskepp kell erezzunk. Meginkabb torekszunk arra, hogy helyesen irjunk, hogy ismerjunk nepunknek a tortenelmet stb.

U.i. En most kulonosen orulok, hogy Romaniaban elek, mert minket 'alcaznak' a bunko romanok a civilizalatlansagukkal, es nem is akarnak ide jonni a migransok (annyira) mint Magyaro.-ra, ami koztudottan muvelt, civilizalt orszag. Tevedes ne essek, nem azt mondom, hogy Magyaro. nem jo, de jo! Annak, akinek az a szulofoldje, annak az a feladata, hogy azt vedje, de ismerve masok korulmenyeit.

Egy nagyvaradi lany

2015. aug. 31. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Szívemből szóltál, kedves váradi lány!
2015. szept. 1. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
100%
Koszonom, nekem ez az allaspontom es igen fontosnak tartom
2015. szept. 1. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Szeretném megjegyezni, hogy a "betelepített oláh szuka" és a többi nem az én formám, stílusom, hanem ilyeneket olvastam különböző erdélyi és magyarországi portálokon. Persze, nem szép hogy ezt fejben tartottam, és hogy itt jött ki.


Csak úgy vettem észre, hogy az erdélyi magyar portálokon "nagy magyarokból" akad bőven, pl. az Erdély Mán olyan megjegyzést láttam, hogy "Kolozsvár lakossága magyar és BETELEPÍTETT ROMÁN". És ezt már a címben is írtam, de nem reagált rá senki.


Ami a második bécsi döntésről való megemlékezést illeti, ezt úgyszintén egy portálon olvastam pár évvel ezelőtt, ezért kérdezem (most nem találom a linket, de úgy gondolom, hogy a Reggeli Újságban olvastam, ez pont váradi médium).


Kedves nagyváradi lány, itt van a városod nemzetiségi összetétele az utóbbi 70 évben (Wikipédia):


1941. 98.621 (magyar 90.715, román 5.104)

1956. 99.663 (magyar 59.072, román 35.644)

1966. 122.534 (magyar 62.955, román 56.436)

1977. 170.531 (magyar 75.125, román 91.925)

1992. 222.741 (magyar 74.225, román 144.244)

2002. 206.527 (magyar 56.830, román 145.295)

2011. 183.123 (magyar 46.444, román 133.199)


Az 1941-es adat persze nehezen hihető, itt a zsidók is magyaroknak vallották magukat valószínűleg, mindenesetre a lényeg az, hogy 77-ig magyar többségű volt, sőt növekedett is a magyarok száma eddig, de elenyészően a románokéhoz képest.


Tehát világosan látszik, hogy nem "valami természetes módon" nőtt meg a románok aránya 10-15%-ról 70-75%-ra, hanem tervszerűen. Főleg 1977-1992 közt, amikor a magyarok már fogyni kezdtek, a románok aránya pedig ekkor 63%-al nőtt. Ebben az időben épültek ki azok a panelházak, virágzott a gazdaság, de ilyen mértékű román gyarapodás biztos nem valami spontán módú. Kolozsvár, Arad, Szatmárnémeti stb. úgyszintén, egyedül Székelyföld a kivétel. Tehát ezért is kérdeztem azt, hogy az itteni magyaroknak mi a véleményük erről, de emellett mindenki elsurrant.


Természetesen én se vagyok semmilyen konfliktusok, uszítások stb. híve, természetesen jószomszédi viszonyokat kell ápolni stb, de akkor feltevődik az a kérdés is, hogy ezért mindent el kell tűrni, hagyni kell?! Pl. említve vannak a migránsok, most őket is be kéne fogadnunk, hogy aztán lepjék el az országot és ők diktáljanak? Pl. most a jószomszédi kapcsolatok miatt engednünk kéne azt is, hogy Székelyföldet is elrománosítsák?

2015. szept. 1. 16:49
 9/15 A kérdező kommentje:
És olyasmiket is olvastam és ti is gondolom tudtok felőle, hogy tömegesen építik (vagy építették) mindenfelé az ortodox templomokat ("hagymakupolás honfoglalás"), még oda is ahol hívő alig akadt! Erről is olyasmi vonható le, hogy azt akarják egyes román nacionalisták, hogy "látszódjék, hogy ez román terület, mert milyen az a romániai település, amelyiknek nincs görögkeleti temploma?".
2015. szept. 1. 16:58
 10/15 anonim válasza:
100%
Tisztaban vagyok az elromanosodassal is, meg az ortodox templomokkal is. Tehat nem csak a magy-rom arany valtozott, hanem a lakosok szama is erosen megnovekedett, a betelepitett romanok miatt. Persze a magyarok is hagytak el a varost (kimentek Magyarorszagra), de nem ez a fo ok. Csak tudnam, hogy honnan hoztak azt a sok romant, mert ugye annyira a roman teruletek lakossaga sem csappant meg. A szekelyeket pedig nem kell felteni, peldaul Csikszeredaban ha kimesz az utcara, nem sok roman szot hallasz, pedig az orszag kozepen van... Es a migransokat nem befogadni, hanem kitiltani kell ( velemenyem szerint)
2015. szept. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!