Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár korszakban miért nem...

A Kádár korszakban miért nem törekedtek a magántulajdon megszüntetésére?

Figyelt kérdés

Engels szerint a proletárforradalom után meg kell szüntetni a magántulajdont, aminek hatására az állam és a család intézményei elhalnak, mivel ezek csak magántulajdon védelmére jöttek létre. Ezután az emberiség egy új korszakba lép.

A kádár korszakban foglakoztak a család, a magántulajdon és az állam megszüntetésével?

Egyáltalán olvasták Engels műveit?



2016. júl. 22. 22:57
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Tehát a proletároknak nem baj, hogy nem hadják meg háztályit sem, hiszen nekik amúgy sincs semmijük.

Viszont Engels szerint a nincstelenek aránya a kapitalizmus természetéből fakadóan növekedni fog, így előbb - utóbb már nem fog nagy társadalmi problémát jelenteni egy magántulajdon megszüntetés( hiszen csak egy 10% -os kisebbség veszít vele).

2016. júl. 23. 04:33
 12/17 anonim ***** válasza:
Annak amit szocializmusnak nevezünk, valójában a rendeltetése az volt, hogy legyen egy átmenet ahhoz ami most van.Ezért egy nagy kamu volt.
2016. júl. 23. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

"9: Az eredeti Engelsi kommunizmus a magántulajdon teljes megszüntetését hírdeti, nem a csökkentését.

Arra pedig Engels is gondolt, hogy ez sokaknak röhelyes lesz. Ezért kell a proletároknak átvenni a hatalmat, hiszen ők a magántulajdon elvesztésével csak a "láncaikat veszíthetik"."


"Tehát a proletároknak nem baj, hogy nem hadják meg háztályit sem, hiszen nekik amúgy sincs semmijük.

Viszont Engels szerint a nincstelenek aránya a kapitalizmus természetéből fakadóan növekedni fog, így előbb - utóbb már nem fog nagy társadalmi problémát jelenteni egy magántulajdon megszüntetés( hiszen csak egy 10% -os kisebbség veszít vele)."


Miért van az, hogy pont a legnincstelenebb embereket érintette a legrosszabbul az államosítás? Ők ellenezték a legjobban.


Azért nem törekedett senki a magántulajdon teljes megszüntetésére, mert Engelstől kezdve az összes ideológusuk tudta, hogy ez egy baromság.

2016. júl. 23. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Mert elfogyott a Hatalom.


Az SzKP XX. kongresszusa (56.02 hó) gyakorlatilag kiherélte a proletárdiktatúrát - ezáltal lassú pusztulásra ítélte a szovjet blokkot. Kádár tkp. utóvédharcot folytatott. A hatvanas és hetvenes években még volt annyi hatalom, hogy egyre lassuló ütemben, de folytatódhatott a szocializmus építése. Aztán 1982-ben beindították a VGMK-kat amitől aztán új lendületet kapott a törtetés, a korrupció és a társadalmi kirekesztés. Ahogy ma tanítják a polgárosodás, a tőkefelhalmozás - akkor már szó sem lehetett közösségi vagyonról. Aki ilyesmivel jött elő, az meg is nézhette magát: mérnök urak kicsinálták.


"állam és a család intézményei elhalnak" - ez Marx és Engels eszméje de a kommunisták körében is vitatott. Aminek nagyobb tábora volt, az a szocializmus, de annak az építése is csak egy nagyon fejletlen állapotig jutott el.

2016. júl. 29. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Kádár János nem volt teljesen hülye. Valószínűleg hitt a marxista eszmékben, de gyorsan rájött, hogy azokat Magyarország akkori körülményei között nem lehet megvalósítani. Az 1956-os felkelésekhez többek között az vezetett, hogy Rákosi Mátyás túltolta a szekeret, kihúzta az emberek lába alól a talajt a kollektivizálással, államosításokkal. Így Kádár már óvatosabb volt ezen a téren, hiszen láthatta, hogy a "széles néprétegek" számára a magántulajdon olyan dolog, amivel könnyű megnyugtatni őket. Kockaház, mögötte háztáji kert, telek, Zsiguli, nyaraló (alternatívaként másfél szobás panellakás és tartozékai) - ez kellett a prolinak, hogy nyugton maradjon és ne kezdjen lázadozni. Ha pedig ez kellett neki, hát megkapta. Erőszakkal ugyanis nem lehetett rendszert építeni, muszáj volt engedni a népnek.
2016. aug. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Meg kell különböztetni:

1. Személyes tulajdon: ezt nem államosították és ilyesmi nem is volt cél - soha sem. Tkp. a vagyonbiztonság nagyobb volt a szocializmus idején mint most.

2. Tőkés tulajdon: értékes termelőeszközök, finánctőke, nagyobb földbirtok (jellemzően 30 ha-nál is több) tehát olyan tőke, amivel már ki lehet zsákmányolni másokat - és ezt nacionalizálták, vették közösségi használatba a kommunisták.

Hogy jól tették-e, vagy sem -, azt a következmények tükrében döntse el mindenki magának!

2016. aug. 9. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

"2. Tőkés tulajdon: értékes termelőeszközök, finánctőke, nagyobb földbirtok (jellemzően 30 ha-nál is több) tehát olyan tőke, amivel már ki lehet zsákmányolni másokat - és ezt nacionalizálták, vették közösségi használatba a kommunisták."


A földbirtokokat mindenestül államosították... bocsánat, TSZ-esítették... papíron a tiéd volt, csak gyakorlatilag nem. A papírformából meg nem lehet megélni. Nem hiába árulták a háború után évekig a jegyre az élelmiszert. Sőt, az ötvenes években még vissza is kellett egyszer vezetni.

2016. aug. 9. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!