Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Beszéljünk a kormányzóról! Lehet?

Beszéljünk a kormányzóról! Lehet?

Figyelt kérdés

Nektek mi a véleményetek vitéz Nagybányai Horthy Miklósról?


Mit jelent számotokra?


Hogyan ítélitek? Illetve pontosabban elítélitek?


Én megmndom az őszintét:


Kicsit. Mert végülis ő vitte az országot a fasizmusba, illetőleg a nácik kezére. Ami katasztrófák tetejét okozta. Nem írom le a teljes élet történetét, csak egy két fontos információt, amit én fontosnak érzek.


Ugyebár tudjuk, katonai elnyomás van, kormányzói hatalom, királyság. Amiben egy gyenge pillanatban a függetlenség kulcsa lett az elitnek. na most ugye itt nincs min vitatkozni, ámde figyelembe vesszük, hogy sz@rból kell várat építeni.

Elvesztettük a dominanciát közép-európában, a jól működő gazdaságot, a szövetségi rendszert.

na most isten a tanum, én abban nem értek egyet Horthyval hogy hasznos a Monarchia után a függetlenség. De tényleg, ezt nem így tartom, hogy ő kiállt a függetlenség mellett ez már az egyik hiba szerintem amiből jött a kényszerek páylája, szerinte viszont ez a katonai irányítású királyság volt a legobb választás akkor, de mindegy, lépjünk tovább. Van itt még más is.


Beleléptünk egy gödörbe amit ő ásott meg nekünk kényszerekből, de vajon csapjam-e rá a kalapácsot, mikor ő végig azt hitte kényszerekből épít hegyet?


Mit értek ezalatt:


Azt hogy nem volt más megoldás mint teret adni, annak a szélsőjobbnak aminek a hátán egyébként ő felkapaszkodott. Ámde! Ügyelt arra hogy mégis kompenzálja. Csak ám jó döntés volt-e egyáltalán túl nagy teret adni, és nem baloldallal, hanem jobboldallal kompenzálni?

Ugyanis Bethlen is egy jobboldali ( mi más...) politikus volt, de még mindig épebb, egészségesebb, és vállalhatóbb mint a Gömbös féle szélsőjobb, és hogy mást ne is mondjak.

Szerintem ez kulcsfontosságú hiba volt, de eközben valami amit ő kényszernek hitt, ami jól megfontolt politikai érdek.

Ugye mi volt a választás? Sajnos Németország az idővel nem csak hogy a szomszédunkba került, de a legbefolyásosabb lett európában. Tehát sajnálatos hogy vele kellett _viszonylag_ közelebbi kapcsolatot szerezni, mert jól megfontolt politikai érdekeink miatt( mint a revízió, újra dominanciát szerezzünk a Kárpát medencében) európában csak németországban látták a segítséget. Tehát a jól megfontolt (de sajnálatos kényszerű) politikai szándék meg van.

Ebből kifolyólag majmolni kezdték az Olasz mintát például, zsidótörvények.

És egyébként ezt csak addig nézi ülve amíg nem lép át egy határt. Amint nem vallási hanem faji alapon tekintette a zsidókat az aktuális törvény, kirúgta az aktuális miniszterelnököt, és kinevezte Teleki Pált, akitől mérséklést várt, és feladat lett hogy az angol kapcsolatokat erősítse meg, míg mérsékelten tarja a német kapcsolatokat. Mind ismerjük Teleki tragédiáját, meg akarta akadályozni hogy Mo a háborúba sodródjon, de pont ezek miatt a politikai érdekek miatt csapdába került, és végzett magával.

Ezután amikor Bárdossy fenekestül felforgatja a dolgokat, parancsot ad az Új vidéki terrorra ( no comment) Horthy őt is meneszti.

Horthy kiugrási kísérletekbe is kezdett, amit nem szoktak emlegetni, és(!) bizony szembe került Hitlerrel. Ami fontos.

Mert Horthy fellépett Szálasi ellen is például.

Amikor Sztájay Döme neki fogott a zsidóellenes intézkedések módszeresítésének, (deportálás, sárgacsillag, kényszermunka, gettósítás[borzalm, hagyjuk is.. ]) a lényeg: Horthy áljt parancsolt!! Leállította ezeket, Sztójayt kirúgta, helyére ment Lakatos Géza.

És ekkor már Horthy kezd de sajnos csak kezd, ráébredni, hogy nem ismerte fel a szörnyeteg fenyegetését, fel akarja számolni a vizsonunkat Hitlerrel, és ezért angolokkal is tárgyal, de képes még a nácikat sakkban tartó Vörösök együttműködését is kérni, bár náluk már vigyázva, tanulva a német befolyásból. Ami már nem is volt rossz ötlet, legalább is szerinte. Na most a szovjeteket is ismerve ebből is baj lehetett volna, ismerve őket tehát... no comment, de ez is mutatja hogy a béklyók és kényszerek állapota ez az időszak.



na most ecetere ecetera, végig zongorázva a fontos fordulók egy részét. Eredmény?

A németek kiszagolják a dolgot, megszállják az országot, meggyilkolják Budapest vezetőjét, elrabolják a kormányzó fiát, elrejtik a lageren és neki fogják zsarolni. Hatalomra juttatja Hitler a nyilasokat , Horthy elmenekül.

A többit ismerjük.


Na most itt nekem az a gondom. Hogy. Én azt látom hogy eltaktikázta a dolgokat és mi emiatt nagyon csúnyán mindent megszívtunk. Csak mert ő azt hitte hogy ezekkel a kényszerekkel élve, hagyd magad előbb szabadulsz alapon, előnyt kovácsolhat, azért a nácik alákerültünk, és utána a legsötétebb időket kellett megélnie a z országnak a XX. században.

Na most ez nem valami szép eredmény ugyebár.

De kérdem én: Törjek-e pálcát felette mindezen információk birtokában?

Mert gondolok itt arra, hogy meggyőződésem hogy nem akarta hogy így legyen sőt.


Szóval kinek mi a véleménye? Hülye vagyok vagy naív?



#kormányzó #háború #Horthy Miklós #kényszerek végkifejlet
2017. febr. 20. 22:55
 1/7 A kérdező kommentje:
Bocs a helyesírási hibákért, gyorsan gépeltem.
2017. febr. 20. 23:09
 2/7 anonim ***** válasza:

Sokszor leírtam már a véleményemet a Horthy-rendszerről.

Horthy személyisége egy elfogadott volt a nyugat számára, azért lehetett ő a királyság kormányzója. Ő nem volt Habsburg ellenes, a konzervatív, jobboldali politikusok nagy része se. Nem önszántukból mondtak le a Monarchiaról és a Habsburg uralkodóról, hanem a kisantant és a nyugati hatalmak, illetve a trianoni békediktátum miatt.

A zsidótörvényeknek legfőbb célja a szélsőjobboldal elhallgatása, illetve a Tanácsköztársaság utáni zsidó gyűlölet miatt kellett - a napi sajtó sokszor számolt be zsidók elleni büntettekről.

Bárdossy sose adott ki parancsot arra, csendőr parancsnokok voltak a bűnösök. Akik ellen mellesleg Szombathelyi Ferenc kivizsgálást indított ellenük, csak ők közben elmenekültek és beálltak az SS-be.

Teleki és köre - vagy is sokak között ide tartozott Bethlen - emigráns kormányt akartak felállítani. A pénz meg volt rá, Londonba utalták ezt. Azonban erről többet nem lehet tudni.

Sztójay erősen német barát volt, sőt ugye berlini nagykövet is. Öt a megszálló csapatok nyomására tették oda.


A Horthy-rendszer - hiába hívjuk így, az tény, hogy fontos szerepe volt, de a politikai kérdésekbe nem mindig szólt be - nem csak ő rajta múlott. A kormányok, akik megtették a dolgokat.

A két világháború közötti politikai, közéletben nagyszerű személyek voltak. Bethlen az egyik legjobb - a Tiszákkal együtt - magyar miniszterelnök volt. Azért is vitték el Magyarországról 45 után, neki nem szabadott visszatérnie, mert akkor talán nálunk sose valósult volna meg a Rákosi diktatúra.

Én nem akarom menteni őket, de azt be kell látni, hogy nem fekete-fehér az. Szerencsére már nem a Rákosi-rendszerben élünk és nem csuknak le ezért.

És bocsi, de abba a hagyom az írást, mert leszakadnak az ujjaim...

2017. febr. 20. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Azt mellékesen hozzá tenném, hogy a Bethlen és a hozzá hasonló politikusok mélyen lenézték és elítélték a szélsőjobbot. Ugyan olyan hulladék eszmének tartották, mint a kommunizmust. És antiszemita és antiszemita között is volt különbség.
2017. febr. 20. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

"És antiszemita és antiszemita között is volt különbség."


hát ez így sarkos mondat. Ezt inkább fogalmazzunk úgy hogy szélsőjobboldali és antiszemita közt.

Gondolok itt arra hogy kezdetben Mussolini sem volt antiszemita. (ez persze nem mossa őt le.)

2017. febr. 20. 23:43
 5/7 anonim ***** válasza:
43%

Nem bazz+, nem lehet.

Hogy lehet ilyen kérdést feltenni?

2017. febr. 21. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

4-es én a magyar antiszemitizmusra gondoltam.

Bethlen és körének az antiszemitizmusa nem tudta volna elképzelni, hogy a zsidókat deportálják. A jogkorlátozás igen, de teljes megsemmisítése nem jöhetett szóba.

2017. febr. 21. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Én Horthyt elég negatív figurának tartom, és nem csak azért, mert antiszemita volt, és bevezetett egy rakás zsidóellenes törvényt, hagyta magát zsarolni...
2017. febr. 22. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!