Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mik voltak a tapasztalatok a...

Mik voltak a tapasztalatok a Kádár-rendszerrel, az akkori élettel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Negatív és pozitív élményeket, emlékeket egyaránt várok.

Senki ne fogja vissza magát, az élet bármely szegletéről írhat.


2010. máj. 12. 23:35
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul fogalmaztam

Régen a nem nyereséges cégek fenntartása se került többe az országnak mint manapság a sok segély

2010. máj. 13. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
81%

Amit az előttem szólók írtak,az igaz volt. Mi 3 gyereket neveltünk fel. Nem volt magas a fizetésünk,férjem belsőellenőr volt egy kis cégnél,én számviteli területen dolgoztam. Egy jó szakmával rendelkező a dupláját kereste,mint mi.

Ettől föüggetlenül vettünk egy 3 szobás lakást,berendeztük,mindhárom gyerek egyetemet végzett,valóban ingyen volt az oktatás. Igaz,takarékoskodnunk kellett, de volt is eredménye. Természetesen a magasabb állásban levők,vagy a párttitkárok jobban éltek,de ekkora különbség nem volt a melós és a főnökök között.

A munkahelyeken a kollegák,szoc.brigádok sokat segítettek egymásnak. A Szakszervezetektől is kaptunk évente segélyt,lehetett menni üdülni,akár külföldre is. Nagyon sokszor szervezett a Szakszervezet színházlátogatást,kirándulásokat stb.

Akkor nem csak papíron volt a Munka Törvénykönyve,hanem be is tartották azt. Ha egy nő terhes lett,nem bocsáthatták el,a szülés után visszavették. Nyomós indok nélkül senkinek nem lehetett felmondani.

A középiskolásokat havonta egyszer elvitték Pestre színházba,operába, valamilyen klasszikus darabra.

A TV-ben nem voltak szex-filmek,és a hülye amerikai filmek. Nagyon sok jó színházi közvetítés volt,sok TV-játék. A diákoknak vetélkedő, Ki-mit tud címen. A nívó messze felülmúlta a mai vetélkedők színvonalát.

Természetesen voltak árnyoldalai is a rendszernek. Nem szidhattad a pártot, a SZU-t,nem nézték jó sezmmel,ha valaki vallásos volt. Április 4-e ,Nov.7.-e környékén pedig nem nagyon néztünk TV-t,mert akkor "vonalas" ,többnyire szovjet filmeket adtak. Bár még azok is nézhetőbbek voltak,mint némelyik mai amerikai film. Azokban a főhős hús-vér emberként vitt végbe nagyszerű dolgokat,nem pedig egy nemlétező csodalény.

A könyvek nagyon olcsók voltak. A legtöbb munkahelyen volt egy kollega,aki árulta a könyveket,és lehetett nála részletre fizetni is. Nekünk 5.000.- kötetes könyvtárunk van.Benne a magyar és a világirodalom klasszikusai,művészetekkel foglalkozó könyvek,lexikonok stb. Az árpolitika nagyon jó volt. Az igényes könyvek olcsóbbak,vagy olyan árban voltak,mint a különféle krimik.

Ma igényes irodalmi alkotást vagy nem lehet megvásárolni,vagy mérgedrágán.

A TV_ben a mesék nagyon jók voltak,és sok világhírű volt.


Igaz,hogy ez egy mesterségesen fenntartott gazdaság volt,ezért is bukott meg. Az újaságokat,azírók műveit cenzuráztak,nem volt szólásszabadság. A forradalmat az egyetemisták kezdték,mert szabadágot akartak minden téren. (Akár most a Jobbikosok).

Ma van szabadság,vannak emberi jogok,de az ország többségének nincs élhető élete. Senkinek nincs biztos munkahelye, a gyereket nem tudják sokan iskoláztatni stb.

Vannak,akik nagyon jól élnek,vagyonokat szeretek,de ők vannak kevesen.

Van egy mondás. Valamit valamiért!

Lehet vitatkozni,hogy a szabadság a fontosabb, a kapitalizmus, vagy az hogy tudj kenyeret adni a gyerekednek.

2010. máj. 13. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
82%

Ahhoz a linkhez,hogy régen nem került többe a veszteséges cégek fenntartása,mint a mostani segély.

A Kádár-rendszerben,ha egy cég évvégén veszteséges volt, senki nem kaphatott prémiumot,sem a dolgozók,sem a vezetők.Ha viszont csődbe ment ( elég ritka volt),akkor a vezetőséget elbocsátották, sokszor megbüntették, csak akkor kerültek újra jó pozícióba,ha pártvonalon volt,aki támogatta őket.A dolgozók viszont mind eltudtak valahol helyezkedni.

Ha még ma is így lenne,akkor a MÁV-,a BKV és a többi veszteséges cég fejesei nem kapnának jutalmat és prémiumot. És persze akkor nem létezett végkielégítés.

2010. máj. 13. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
86%
Apám felépítette ugyan a házát,de a kölcsönt egy életen át nyögte.Állandóan túlórázott,a főnökei lenézték.Meg kellett alázkodnia,hogy kimehessen Ausztriába megnézni egy motorversenyt,és utána örökké hálásnak kellett lennie,hogy voltak kegyesek elengedni.Hazajött a munkából,evett,megitta az egyetlen sörét,eldőlt az ágyon,és már aludt is.Valaki megkérdezte tőle,hogy megnézné-e mi lehet a baja a motorjának.Azt,mondta,persze,megnézi szívesen.Hamarosan jött a levél,hogy feljelentették illegális iparűzésért.Egész életében csóró maradt,mert nem hirdette fennhangon a kommunista eszméket.
2010. máj. 13. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
100%
És most neked ugye sokkal-sokkal jobb
2010. máj. 13. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
100%
20 éves voltam, amikor "megbukott" a Kádár rendszer. Fiatalon éltem a szocializmusban. Jó volt a közbiztonság (persze akkor is voltak bűnözők, de keményebb törvények voltak). A cigányoknak nem volt ekkora pofájuk, bár akkor is ők tették ki a bűnözők nagy részét, és akkor is ki volt nyalva a seggük, de nem ennyire. Volt munkád, mertél tervezni. Nem volt 150 csatorna a TV-n, nem volt internet, telefon, nem tudtál ilyen divatosan öltözni, mint most,nagyon nehezen tudtál venni autót (most vehetsz, csak nincs rá pénzed) stb... De az összes "luxust" feladnám azért, hogy biztonságban felnevelhessem a gyerekem.
2010. máj. 13. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
50%

"Mik voltak a tapasztalatok a Kádár-rendszerrel, az akkori élettel kapcsolatban?"


Én személy szerint folyton telekakiltam a pelust, meg a falra kentem a bébiételt.

2010. máj. 13. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
100%
Gimnazistaként 1000 ft-ért (!) voltam 3 hetet Varsóban, építőtáborban. Ebben benne volt az útiköltség, szállás, napi 3x étkezés és a munkánkért még pénzt is kaptunk. A szabadnapokon pedig kirándulni és városnézésen voltunk, múzeumokat láttunk. Életem egyik legnagyobb élménye volt.
2010. máj. 13. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
100%

A szüleim szakszervezeti beutalót kaptak, 2 hétig voltunk a Balatonon. Próbálnám ezt ma megtenni, hogy családostól ott töltök két hetet. Ingünk-gatyánk rámenne.

Más. Nem volt létbizonytalanság, sokkal kiszámíthatóbb volt minden. Ha felvettem egy hitelt, tudtam, hogy ki is fogom tudni fizetni, mert biztosan lesz munkahelyem. A közbiztonság tényleg biztonság volt. Nem igen volt olyan, hogy pl. fényes nappal kiraboljanak vagy akár meg is öljenek valakit. Olcsók voltak a jó könyvek, aki akart, az el is jutott színházba, moziba, mert meg lehetett fizetni. Valóban ingyenes volt az oktatás, erről ma is azt gondolom, hogy a rendszer minden hibája ellenére, ez egy óriási vívmány volt. Igaz, hogy TV-ben nem voltak jövök-lövök-ölök típusú filmek, de én ma sem ezeket nézem. Mondjuk sok szovjet film ment az tény, de mi már annak is örültünk, hogy volt TV-nk.

Még lehetne sorolni sok mindent.

2010. máj. 13. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
100%

Én abban a rendszerben születtem és éltem benne,tizen éves koromig.Ami pozitív volt,hogy az emberek boldogabbak,kiegyensúlyozottabbak voltak,mert nem volt ilyen "rohanó"világ,nem voltak ilyen egetverő elvárások se az iskolában,se a munkahelyeken.Jutott idő munka ,iskola után a barátokra,rokonokra is és nem kellett félni sötét este sem végigmenni a városon,mert nagyobb volt sokkal a közbiztonság.Az utcák tiszták voltak ,nem volt ekkora ember és autó-tömeg mint manapság és nem voltak hajléktalanok,koldusok sem,mert akkor még tényleg jutott munka annak,aki dolgozni akart és jobban meglehetett élni még a kevés fizetésből is,nem számított luxusnak például a nyaralás.Lakásvásárlásba,építkezésbe sem volt olyan kockázatos belekezdeni ,nem kerültek az utcára csődbe jutott családok százai!

Nagyobb volt az emberek között az összetartás.És nem voltak akkora különbségek az emberek anyagi helyzetében,mint most.

A munkának volt becsülete,mivel a dolgozó embert is megbecsülték,bizony a szakmunkásokat is,bárkinek,aki kicsit is igyekezett,megvolt az esélye,hogy kiváló dolgozóként kitüntessék.


Ami negatív volt az,hogy az a rendszer nagyon nehezen engedte be külföldről a különféle (például technikai)újdonságokat.És sok egyéb árut.Ennek egyetlen haszna volt,hogy a hazai termelők jól jártak,bár valóban nagyon jó is volt a hazai termékek minősége.

Sajnos a kisebb településeken,sőt néhány helyen még a városban sem volt minden lakásban fürdőszoba,korszerű fűtés.


Hát,nagyjából most ennyi jut eszembe arról a rendszerről.

2010. máj. 13. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!