Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem igazodott a devizahi...

Miért nem igazodott a devizahitelek ügyleti kamata a választott deviza pénzpiaci kamataihoz?

Figyelt kérdés

2008-ban a befektetők érdeklődése megváltozott.

A 2001-2008 ig tartó időszakban devizában denominálták eszközeiket, később pedig pl. CHF felvásárlásába kezdtek, ezzel jelentős felértékelő nyomást gyakoroltak az alpesi devizára, így munka nélkül jelentős jövedelemre tehettek szert a svájci frankban denominált eszközeikből.

Ennek a svájci frank iránti érdeklődésnek volt az adósok számára kedvező hatása is, ugyanis a svájci frank pénzpiaci kamatai jelentősen csökkentek. Ezt a kedvező hatást azonban a hazai bankok elmulasztották érvényesíteni az adósok javára.

Számomra érthetetlen, hogy mind a pénzügyi felügyelet, mind pedig a kormányzat a mai napig miért hunyt szemet-e mulasztás felett?


Korábban már Doubravszky György is feszegette ezt a kérdést. Bemutatta, hogy Lengyelországban azért nem okozott olyan mély válságot a devizahitelezés, mint hazánkban, mert ott az ügyleti kamat követte a CHF LIBOR csökkenését.



2017. máj. 11. 09:22
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Igazodik az, csak kábé minden 3/5/10. évben.
2017. máj. 11. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Mert a kamatok csak kiegyensúlyozott gazdaságban és erős ellenőrzés mellett teszik ezt. Amúgy pedig mindig az érdek határozza meg, nálunk a bank és az állam érdeki egybeestek, mindkettő abból is hasznot akar húzni, amihez semmi köze. Ez nemcsak a devizahiteleknél van így, hanem minden másban a mai napon is.

Valóban van pénzügyi felügyelet és kormányzat, de szoros szövetséget alkot a bankokkal, mégpedig egy ember akaratából.

2017. máj. 11. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

A szerződésben 6 hónapos kamatperiódust kötött ki a bank.


Olyan kiegyensúlyozott és erős a gazdaság, hogy senki nem akar eladósodni, mindenki takarékoskodik. A bankközi kamatok és a jegybanki kamatok a béka s@gge alatt vannak Svájcban is és Magyarországon is, tehát a bank olcsón jut forráshoz, ennek ellenére

nem látszik a kamatcsökkenés az ún. tisztességes elszámolásban sem.

A kockázatfeltáró nyilatkozatban a bank elkötelezte magát, hogy a ügyleti kamatot a LIBOR változásához fogja igazítani.

Én bíróság elé tártam a bank szerződésszegését, százezernyi adósnak meg épp a magas részletek miatt dőlt be a hitele. Nyilván vannak a bedőlt hiteleknek is haszonélvezői, de azt nem gondolnám, hogy akár az államnak, akár a bankároknak érdeke lenne az adósok bedöntése.

2017. máj. 12. 11:20
 4/14 anonim ***** válasza:

Ez nem vélemény kérdése, hanem számolásé. Már amennyiben minden adatnak birtokában vagy, és tudsz számolni.

Márpedig kénytelen leszel tudomásul venni, hogy mindenki a saját érdeke szerint cselekszik. Egy bizonyos réteg, ha megteheti, csal is. Ha nem teheti meg, nem teszi.

És itt megteheti. A kamat azért olyan, amilyen, mert ezt megengedhetik maguknak a bankok, és ez jó nekik. Nem ostobák, hogy saját maguk ellen dolgozzanak. Mit gondolsz, miért abnormálisan magas a hitelkamat. Mert megéri minden bedőlés ellenére. Mert van mit elvenni.

2017. máj. 12. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Aki shortolta a forintot, addig nem volt baja, amíg nyerő pozicióban volt, de annyira sem érdekelt senkit, hogy azt sem tudta, mit írt alá. Amint bukóra fordult az ügy, rögtön "szakértő" lett mindenki, és problémásnak látta azt is, amivel előtte évekig nem volt baja.
2017. máj. 13. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Az adós vállalta az árfolyam emelkedés kockázatát az alacsony kamatért cserébe.

A törlesztőrészletekben a bankok érvényesítették az árfolyam emelkedésből adódó többlet terhet, de elmulasztották érvényesíteni a kamatcsökkenésből adódó előnyt.


A bankok visszaéltek az erőfölényükkel.

Ki védi meg az adósokat a bankok erőfölényével szemben?

2017. máj. 15. 22:01
 7/14 A kérdező kommentje:

Ez áll a szerződésben:


"A hitel kamatait a kiválasztott deviza iránti nemzetközi kereslet-kínálat alapján alakuló elszámoló árak (LIBOR, EURIBOR) határozzák meg. A kamatláb rendszeres időközönként - a megállapodott kamatperiódusoknak megfelelően - változik és a kiválasztott devizanem mindenkori piaci viszonyaihoz fog igazodni."


A szerződés szerint a bank kötelezettséget vállalt, hogy változtatja a kamatot, mégpedig úgy, hogy a LIBOR-hoz fog igazodni, tekintve, hogy a választott devizanem CHF, én ezt csak így tudom értelmezni.

2017. máj. 15. 22:11
 8/14 anonim ***** válasza:
Tehát, amíg pluszban voltál, addig nem idézgetted a szerződésedet, és nem érdekel, hogy a "bankok erőfölényben" vannak, hiszen jól jártál. Bezzeg most!
2017. máj. 16. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Pluszban sosem voltam, mert a szerződésben írt kamat alá sosem csökkent az ügyleti kamat.

Mindvégig magasabb volt a kamat. Tisztességtelenül és "tisztességesen" egyaránt.

2017. máj. 19. 12:06
 10/14 anonim ***** válasza:
Tényleg? És miért is írtad alá? Pláne szakértő megfizetése nélkül, aki elmondta volna, hogy mire szerződsz?
2017. máj. 19. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!