Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem igazodott a devizahi...

Miért nem igazodott a devizahitelek ügyleti kamata a választott deviza pénzpiaci kamataihoz?

Figyelt kérdés

2008-ban a befektetők érdeklődése megváltozott.

A 2001-2008 ig tartó időszakban devizában denominálták eszközeiket, később pedig pl. CHF felvásárlásába kezdtek, ezzel jelentős felértékelő nyomást gyakoroltak az alpesi devizára, így munka nélkül jelentős jövedelemre tehettek szert a svájci frankban denominált eszközeikből.

Ennek a svájci frank iránti érdeklődésnek volt az adósok számára kedvező hatása is, ugyanis a svájci frank pénzpiaci kamatai jelentősen csökkentek. Ezt a kedvező hatást azonban a hazai bankok elmulasztották érvényesíteni az adósok javára.

Számomra érthetetlen, hogy mind a pénzügyi felügyelet, mind pedig a kormányzat a mai napig miért hunyt szemet-e mulasztás felett?


Korábban már Doubravszky György is feszegette ezt a kérdést. Bemutatta, hogy Lengyelországban azért nem okozott olyan mély válságot a devizahitelezés, mint hazánkban, mert ott az ügyleti kamat követte a CHF LIBOR csökkenését.



2017. máj. 11. 09:22
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Az Erste Bank szerkesztette azt a kockázatfeltáró nyilatkozatot, amelyben vállalta a mindenkori ügyleti kamatnak a CHF LIBOR-hoz való igazítását. A kötelemnek nem csak árfolyamkockázata van, hanem kamatkockázata is.


Arra most nem térek ki, hogy az árfolyamkockázatról milyen elnagyolt tájékoztatást adott, csak a kamatképzés módját vitatom.

2017. máj. 19. 12:21
 12/14 anonim ***** válasza:

Ez gittrágás, semmi egyéb. Ha olyan szerzősét írsz alá, amiben ez sincs rendesen szabályozva, azaz megengedi, akkor az megtörténhet.


Én nem írtam ilyet alá, amikor ajánlották, mert elolvastam, értelmeztem, ügyvéddel is átnézettem és nem tetszett. Nem is vagyok "károsult", utólag.

2017. máj. 19. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Miért mennék egy bankba szakértővel?

Te szakértővel jársz vásárolni, vagy szakértővel mész a kórházba?


A pénzügyi közvetítő rendszerben dolgoznak pénzügyi szakmában képzett emberek, ennek hiányában nem kapna működési engedélyt.


Ha a bank vállalta a kamat LIBOR-hoz való igazításának a terhét, akkor a forrásoldalon is biztosítania kellett volna erre a lehetőséget, hiszen a lejárati összhang és prudenciális szabályok ezt megkövetelik.


Én értem, hogy mire szerződtem, ha a bíró esetleg nem értené, akkor lehetősége lesz kirendelni egy szakértőt. De úgy gondolom, hogy ha nem egyértelmű egy kölcsönszerződés, az már eleve sérti a fogyasztóvédelmi szabályokat.

2017. máj. 19. 12:58
 14/14 A kérdező kommentje:

12#

Melyik volt az a pont ami nem tetszett, és oda vezetett, hogy nem írtad alá a szerződést?

Megjegyzem, ha mindenki a követi a példádat, akkor a bankok legfontosabb tevékenységére - a hitelezésre - nincs szükség, hiszen, ha nincsenek szerződő ügyfelek, az annyit jelent, hogy okafogyott az általa nyújtott szolgáltatás. Persze akkor bankbetétet sem fog gyűjteni, hiszen csak azért, hogy nézegesse, felesleges. Akkor legföljebb trezor szolgáltatást végez, azaz be lehet rakni a pénzt, és vigyáz rá ha megfizeted az őrzés díját. Pontosan ebbe az irányba haladunk a kamat csökkenéssel.


Megjegyzem, Svájcban negatív a pénzpiaci kamat.

2017. máj. 19. 13:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!