Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért ilyen rosszak a magyar...

Miért ilyen rosszak a magyar egyetemek?

Figyelt kérdés

[link]


Az nem kérdés, hogy a legjobb egyetemek Èszak-Amerikában, Nyugat-Európában és Kelet-Ázsiában vannak. Viszont elszomorító, hogy magyar egyetem nincs a legjobb 500 között. A hazai egyetemek közül az első SZTE is a top 500-550 közé fèrt be. Az istenített budapesti egyetemek közül az ELTE 600-700. a BME is akörül, a Corvinus meg 800-1000. hely között van csak. Ezzel szemben a top 300 között vannak dél-amerikai, egyéb ázsiai, sőt még afrikai egyetemek is.

Miért szerepelnek ennyire rosszul a hazai egyetemek, mikor Magyarországnak azért van tudományos múltja?



2017. aug. 5. 12:22
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
81%

Mo-n egy egyetemi oktató 200 ezer körül kap kb fizetést,és ez a felső határ...60 éves korára,rengeteg tudományos munkával,szakvizsgákkal sbt tudja feltornászni 500-ra,arról nem beszélve,hogy kutatásokra sincs keret...

Ha valaki nem kap anyagi biztonságot ahhoz,hogy újítani,fejlődni tudjon,akkor csak a többieket tudja majmolni 10 éves csúszással,azzal meg nem lehet rangsorban előre kerülni...

2017. aug. 5. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
39%
Ezek a rangsorok ùgy ökörsègek,ahogy vannak,kè,hogy vannak Party szakok Magyarorszàgon meg mindenhol,de ne mondja nekem senki,hogy a műszaki egyetem mernoki szakjain vagy a szegedi orvostudomànyin kevesebbet vagy roszabbul minősègben tanul az ember mint pl Münchenben
2017. aug. 5. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
17%

Mert Magyarország az összeszerelő üzemek országa lett. Itt a tőke koncentrációja jellemző akár a régi rendszerben, igaz akkor nem milliárdosok kezében hanem állami tulajdonban koncentrálódott. Míg a gazdagabb országokban például a földek sok parcellából állnak és sokan élnek belőle. Így például a gazdáknak magas igényük van arra ahol minél jobb ismereteket szerezhessenek, akár ők maguk lesznek a szakemberek akár alkamaznak valakit. Míg a koncentrál tőke esetében inkább csak (köznyelven mondva) biorobotokra van szükség, a multi és a milliárdos majd gondolkodik helyettük. Ez csak mezőgazdasági példa volt de mindegy milyen ágazatban koncentrálódik a tőke.

Az általad említett fejlett országokban a sok kicsi formában lévő tőke esetén egymás közti verseny is van, ez is igényt generál a minél jobb szakemberek képzésére.

2017. aug. 5. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
52%
Sose gondoltam volna, hogy valaha eljön ez a nap, de egyetértek a 37%-ossal. Ez a rangsor baromság. A magyar egyetemek közötti rangsorolás is hülyeség. Egyébként tény, hogy a magyar egyetemeken nagyon kevés a pénz. Gondolom megnézik az ösztöndíjak mértékét, az oktatók számát és fizetését, műszerek számát, stb. Ebben olyan sereghajtók vagyunk, mint a fene. De azt a kultúrát és hagyományt, ami a magyar egyetemeket jóvá teszi, nem lehet kimérni.
2017. aug. 5. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
72%
Lehet olyan oka is hogy aki kiváló szakember, az nem biztos hogy egyik magyar egyetemen fog tanítani szocialista színvonalú bérekért és szintén olyan munkakörülmények mellett. Hanem ha már lúd akkor legyen kövér alapon oda megy ahol a többszörösét is megkeresi. Ez van az egészségügyben is. Minek kerülgetné a kiváló orvos a magyar kórházak leomló mennyezeteit munkavédelmi sisakban ha Németországban 1 millió Ft felett kereshet.
2017. aug. 5. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
89%

Egyrészt vonzáskörzet.


Az egyetlen nemzetközi viszonylatban nagyvárosunk Budapest, de még ez is eltörpül London, Párizs, Moszka, New York stb óriási 10-20-30 milliós lakosságától, vonzáskörzetétől.

Ráadásul itt nem csak arról van szó, hogy a városaink kicsik és emiatt kicsi a vonzáskörzete, mert például ott van Oxford, Magyarországon is több nagyobb város van nála, mégis Oxford egyeteme ott van az 10 között.

Ennek az az alapvető oka, hogy egyrészt a míg magyar nyelvek viszonylag kevesen (mondjuk 15 millióan? csak tipp) beszélik, addig az angolt a világ minden táján több száz millió ember beszéli.

Az ismerősi körömből is sokan mennek/mentek oda tanulni vagy végeztek ott, vagy más "elit" angol egyetemeken, míg fordítva ez nem jellemző, mert az angolok nem beszélnek magyarul, viszont rengeteg magyar meg beszél angolul (szinte már létszükséglet).

A kínai, japán, orosz, spanyol, francia, német stb nyelveket is jóval többen beszélik.

Hiába vannak idegen nyelvű képzések, ezek nem elég csábítóak, ha meg csábítóak lennének nem lenne elég belőlük.

Ráadásul például éppen Oxfordnak olyan történelmi múltja van, amit sajnos nem mondhatnak magukénak a magyar egyetemek.

Éppen ezért, mert sokan a legjobbak közül kimennek, mind az oktatók, mind a diákok és az egyetemek "kevésből válogatnak" és ez a kettő azért sok mindent meghatároz a ranglistákon.

És az is egy fontos szempont, hogy egy egyetemet mennyire támogatnak/mennyi folyik be a tandíjból és ezt hogyan használják. Magyarországon az egyetemek kevéssé vannak támogatva és ezzel is rosszul gazdálkodnak.


Összességében, ha azt szeretnék, hogy előrébb jusson Magyarország ezeken a listákon:

1. Több pénzt kellene belefektetni a magyar oktatásba. Nemcsak a felsőoktatásba, hiszen a magyar egyetemekre elsősorban magyar fiatalok járnak, akik a magyar közoktatás alapjaival indulnak neki.

2. Ezzel együtt a tanári karokat meg kell reformálni, a fizetéseket meg kiellene növelni, külföldi vagy külföldön élő oktatókat bevonzani.

3. Elérni, hogy a legtehetségesebb magyar fiatalok maradjanak itt és itt tanuljanak tovább.

4. Tehetséges külföldi diákokat bevonzani, mind az országba, mind ezekre az egyetemekre.


De azért várhatóan így sem lesz 3 egyetem a top 10 között, mert így is kevés az egyetem, kicsi ország vagyunk stb stb stb

2017. aug. 5. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
86%
Egyrészt ahogy már említették előttem, az oktatók fizetése. Ha vonzóbb lenne ez a pálya, több okos ember választaná. A másik az elavult, túlságosan elméleti, illetve hasznos tudást nem adó tantervek. Nálunk mérnökinfó szakon minden évben volt egy közgázos tárgy, tanultunk jogi és államigazgatási ismereteket, sok matekot, Turing-automatákról és margarétatárcsás nyomtatókról. Ellenben nem tanítottak meg minket programozni, egy számítógépet összerakni vagy egy Linuxot bekonfigolni.
2017. aug. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
39%

Ha a top 500 a kérdés, akkor szerintem vagy a BME, vagy az ELTE befér a legjobb 500-ba! Nem lesz elől, de valahol 450 és 500 között reális lehet rangsorolni.


A fenti rangsor egyértelműen hibás, az SZTE semmilyen körülmények között sem előzheti meg a BME-t vagy az ELTE-t!


A Corvinus is sokkal jobb egyetem az SZTE megfelelő karjait vizsgálva!


Azaz a [link] rangsor nagy hibával terhelt, ami lefelé ollószerűen szétnyílik.

Magyarul 1-50 között +/-5, 400 - 500 között +/-100 helyezéssel értendő.


Olyan rangsort keress, ahol a vidéki egyetemek a budapestiek mögött vannak zömében!


Ez kb. olyan hiba, mintha az USA-ból egy cég -valamilyen paraméterek alapján- megbecsülné a városok pillanatnyi lakosságát és Budapestre 550 000 főt, Szegedre 650 000 főt hozna ki a modell.


A CEU hanyadik a rangsorban?

2017. aug. 5. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 A kérdező kommentje:

#8

Ez valami trollkodás?

Nèzd meg a listàs ott van minden. Eszerint a szegedi az ország legjobb egyeteme.

2017. aug. 5. 19:06
 10/29 anonim ***** válasza:
77%

A német egyetemek nagyon hátul vannak a fenti listában, Cambridge-ben alig volt német hallgató, mert erősek!

(Cambridge 5. a fenti listában, az első német egyetem 64., Heidelberg csak 68.?)


De pl. Bologna csak 188.?

Párizs, Sorbonne egyetemek 269., 293.?

Valami nagyon nincs rendben ezzel a rangsorolással, nektek nem tűnik fel?


(A CEU pechemre nincs a listában.)

2017. aug. 5. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!