Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért hasonlítsák össze a...

Miért hasonlítsák össze a jelenlegi kormányt a Kádár-rendszerrel?

Figyelt kérdés

Már többször hallottam, hogy a jelenlegi Orbán-kormányt a Kádár-rendszerhez hasonlítják.


De ha ésszel belegondol az ember, akkor látja, hogy a mostani jobb. Most 4 évente van választás, de akkor 33 évig "uralkodott" Kádár az ország élén anélkül, hogy bármilyen népszavazás lett volna. Másodszor akkoriban életveszélyesen, de mégsem nyilvánosan megfenyegették az "ellenségeket", hogy ne merjenek semmi rendszerelleneset tenni. És akkoriban államilag cenzúráztak mindent, ami a nép kezébe került.


Ma pedig 4 évente van szavazás, csak aki utálja a jelenlegi rendszert az elfelejti, hogy van olyan aki szereti, úgy gondolják az igazi "kormányváltósok", hogy minden egyes magyar utálja a FIDESZ-t. Arra nem gondolnak, hogy valakinek esetleg pont ez jó, amit a kismillió törvényeik miatt jobb anyagi helyzethez jutottak?


Miért nem gondolnak bele, hogy a Kádár-rendszer egy demokrácia mögé bújtatott diktatúra volt, amikor sohasem kérdezték meg, hogy ki legyen az ország élén, mi legyen az országba, bár mindig is a nép nevében beszéltek, de legkevésbé a népakarat lett az első.


Őszintén bevallom, én is a jelenlegi kormányt támogatom több ezer "társammal" együtt, de úgy érzem, hogy aki más pártokra szavaz, az úgy gondolja, hogy Orbánnak nincs támogatója. Bevallom, nekem is elegem van a sok stadionépítésből, szerintem is inkább a kórházakra kellene költeni helyettük, és helyre kellene hozni az oktatást, és én is látom, hogy már minden kicsi dologért Sorost hibáztatják alaptalanul. De néhány ok miatt inkább a jelenlegit támogatom. Csak sokszor úgy érzem, hogy az ellenzék támogatói úgy gondolják, hogy egyetlen egy ember sincs, aki a jelenlegi kormányt támogatja.


Nektek mi a véleményetek erről? tényleg ennyire vakok az emberek, hogy nem veszik észre, hogy mindenkinek más a jobb?



2018. márc. 24. 19:11
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
én nem a rossz kormányzást támogatom, hanem tulajdonképpen azt az előnyt, amit ők a törvényeikkel nekem teremtenek. tudom, hogy ez más embereknek nem jelent semmit, de mindenki saját magáért szavaz
2018. márc. 24. 19:55
 12/18 A kérdező kommentje:

például:

ha a FIDESZ ingyen autót ajánl nekem az állami pénzből, akkor miért ne szavaznék rá? Ha a JOBBIK ugyan úgy megígérhetné nekem, de nem teszi, mert helyette valaki másnak ingyen házat ígér.


Én nem a kormányzást támogatom, hanem a gazdasági rendszert. A kettő nem teljesen ugyan az.

2018. márc. 24. 19:59
 13/18 A kérdező kommentje:

de összefoglalva azt akarom mondani, hogy nem hülye attól az egyik ember, mert a másiknak más az előnye, mint neki.

Ettől értékes az emberi élet, hogy mindannyian különbözőek vagyunk. Csak hát ez Magyarország, itt nincs olyan jó vezetés, mint több országban és igen, BELÁTOM, hogy a FIDESZ rosszul kormányoz, de nem ez miatt támogatom őket.

2018. márc. 24. 20:03
 14/18 anonim ***** válasza:
93%

Kádár százszor különb ember volt, mint Orbán! Hagyta legalább boldogulni az embert.

Kádár sosem fenyegette úgy a népet március 15.-én, hogy "elégtételt veszünk"

2018. márc. 24. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

A kérdező egyértelműen agyhalott troll.

Nem kell vele foglalkozni.

Különben nagy szégyene Orbánnak, hogy Kádár is népszerűbb volt mint ő. Talán nem véletlenülT

2018. márc. 24. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
90%
Én azt nem értem, hogy miért ne lehetne, hiszen akkor volt államilag szabályozott rezsi, akkor volt a munkaalapú társadalom és iparosítás a jelmondat. Szóval a hasonló dolgokat igen is lehetne vizsgálni vagy ez most ennyi erővel ne hasonlítsunk a Gyurcsány-kormányhoz sem, mert nem ez volt a választási rendszer, nem ilyen volt a nemzetközi gazdaság, stb.
2018. márc. 24. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, látnivalóan sokmindent nem tudsz a Kádár-rendszerről, ami alapján igenis összehasonlítható a jelenlegi illiberális kleptokráciával:


1. A Kádár-rendszerben is voltak választások (összesen hét darab, az utolsó 1985-ben), de azok úgy voltak felépítve, hogy csak az MSZMP lehessen döntő többségben, bár az idő előrehaladtával egyre több pártonkívülit engedtek be a parlamentbe (a legtöbbet 1975-ben, amikor 352-képviselőből a 215 MSZMP-tag mellett 137 pártonkívüli képviselő jutott be).

Akkor volt divatos mondás: "nálunk nem választások vannak, hanem szavazások", ugyanis a jelölő szervezetet, a Hazafias Népfrontot az MSZMP dominálta.


Ma, ha kevésbé súlyos is, de alapjaiban hasonló a helyzet: szavazások vannak, nem pedig választások. Teljesen más módon, de a Fidesz elérte a választási törvény átírásával, hogy neki lejtsen a pálya, a mandátumkalkulációs mechanizmusokban rögzített szavazatlopás révén 20%-kal több mandátumuk van, mint ahányan arányaiban rájuk szavaztak.

45%-ból 67%-ot "varázsoltak" maguknak, ezáltal bebetonozták magukat.


2. Kádár János papíron ugyanúgy nem volt "örökös" vezető, mint Orbán Viktor. Az MSZMP mindig az országos kongresszusain tartotta a "tisztújítását", és ilyenkor választotta meg a vezetőségét is.


Kádár Jánost az MSZMP főtitkárává választották 1956 októberében, 1959. decemberében, 1962. novemberében, 1966. decemberében, 1970. novemberében, 1975. márciusában, 1980. márciusában, 1985. márciusában, mígnem, 1988 május 22-én felmentették tisztségéből, helyette Grósz Károlyt választották meg.


A Fideszben szintén nem örökös elnök Orbán Viktor, csak mindig megválasztják. 1993-ban lett először elnök (addig nem volt, hanem az országos választmány vezette a pártot), és mindig újraválasztották kormányra kerüléséig. Az első Orbán-kormány idején még megtette azt a szimbolikus geztust, hogy miniszterelnöksége alatt mások vezették a pártot, gyorsan cserélgetve az elnököket (egyetlen kormányzati ciklusa alatt volt elnök Kövér, Pokorni és Áder is), de 2003 óta akár ellenzékben, akár kormányon vannak, ő az elnök. Az elmúlt 15 évben is mindig volt pártkongresszus, akárcsak az MSZMP-ben, és mindig őt választották elnöknek.


További hasonlóság az is, hogy Kádár és Orbán is gyakran indultak egyedüli jelöltként (egyszerűen nem mer ellenük elindulni kihívó).


3. Nem igaz, hogy minden ellenséget megfenyegettek. A Kádár-rendszer alatt az aczéli cenzúra "a három T elve" mentén működött: Tiltott, Tűrt, Támogatott.


Az orbánista hatalomgyakorlás nagyon hasonló ebben a vonatkozásban is, azzal a különbséggel, hogy egyre kevesebb a "tűrt", és egyre több a "tiltott", ahogy felvásárolják, bezáratják, megfosztják rádiófrekvenciáitól az ellenzéki sajtót. Ami még a "tűrt" kategóriában megmaradhat, az a demokrácia látszatát igyekszik szolgálni.


4. A Rákosi-rendszertől eltérően a Kádár-rendszer nem szívesen használta az explicit cenzúra eszközét, hanem elérte, hogy ÖNCENZÚRA legyen a sajtóban. Az orbánista médiatörvény nagyon hasonló mechanizmust hozott létre, a külsődleges cenzúra durvasága helyett az öncenzúra sajátos önkorlátozását szorgalmazza. Mindenki igyekszik a "tűrt" kategóriában maradni, ezért vigyáz rá, mit írjon le.


5. Jól látod: "a Kádár-rendszer egy demokrácia mögé bújtatott diktatúra volt". És pontosan ugyanez az Orbán-rendszer is.


Ahogy nagyon helyesen leírod: itt is vannak négyévente választások (ott ötévente voltak), és rendszeres kongresszusokat is tart az állampárt, amelyeken mindig ugyanaz a jelölt nyer, sokszor egyedüli indulóként.


Persze más módszereket használnak, de AZ EREDMÉNY UGYANAZ. Akkor a Hazafias Népfront eszköze által érték el, hogy a parlamentbe bejutó képviselők között az MSZMP legyen a döntő erő, ma pedig a választási törvény átírásával jutnak UGYANARRA AZ EREDMÉNYRE.


Akkor a Hazafias Népfront által biztosították, hogy a jelöltek háromnegyede MSZMP-jelölt legyen, ma pedig úgy kalkulálják a mandátumokat, hogy bárhány jelölt indul is, a beutók kétharmada FIDESZ-jelölt legyen.


Elegánsabb, egyben hazugabb, gerinctelenebb eszközökkel, de a Fidesz ugyanazt éri el, mint az MSZMP: EGY KISEBBSÉG RÉMURALMÁT A TÖBBSÉG FÖLÖTT.


Mert való igaz, hogy sokan vagytok, kedves Fideszesek, ahogy a kommunisták és MSZMP-tagok is sokan, nagyon sokan voltak.


De ahogy akkor is, most is igaz, hogy az ország elsöprő többsége NEM TÁMOGATJA A DIKTÁTORT!


Magyarországon ma is csak a lakosság 27%-a Fidesz-szavazó, sőt, a biztos pártválasztóknak is csak a 45%-a szavazott a Fideszre. A Kádár-rendszerhez nagyon hasonló módon AZ ORSZÁG EGYHARMADA URALKODIK AZ ORSZÁG KÉTHARMADA FÖLÖTT KÉTHARMADOS TÚLHATALOMMAL.


Emellett a politikájuk is nagyon hasonló: államosítás, központosítás, megfélemlítés minden téren.


Egy dologban azért tényleg különböznek Kádártól, ezt elismerem: a Fideszt a legcsekélyebb mértékben sem érheti az a vád, hogy törődik a szegényekkel, vagy akár csak minimális szociális érzékenysége volna. Kádárék, ha már komcsik voltak, legalább valamicskét kikapartak "a dolgozó népnek" is, míg Orbánék fordított Robin Hood-ként a gazdagoknak adják a szegényektől ellopott javakat.


Az államosítás gyümölcseit nem a közösbe dobják, hanem Mészáros Lőrincek, Tiborcz Istvánok, Tiborczné Orbán Ráhelkék, Csányik, Habony-Gucci Árpádok, Demjánok, Andy Vajnák, Rogán-Rotor Antalkák, Lázárok és Matolcsyk (plusz sokáig Simicska Lali bácsi) kezére játsszák az adófizetők pénzét.


Kádár idején legalább a kommunista tömbön belül "a legvidámabb barakk" voltunk, ma pedig az EU-ban lassan a legszomorúbb barakk leszünk, ahogy elhúz mellettünk gőzerővel Csehország, Szlovákia, Lengyelország, de már csak idő kérdése, hogy Románia és Bulgária is...


De azért örülök, hogy ti "néhány ezren" nagyon elégedettek vagytok a diktatúrával, amit 27%-nyi agymosott tart fent magyarországon, fiktív kétharmaddal, kirakatválasztásokkal, áldemokráciával... :-(

2018. márc. 25. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Leírom a neked megfelelő választ, hogy gyorsan túl legyünk rajtad:


VIK-TOR VIK-TOR VIK-TOR VIK-TOR VIK-TOR VIK-TOR VIK-TOR VIK-TOR

2018. márc. 27. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!