Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Más szektorban is ekkora a...

Más szektorban is ekkora a bérkülönbség (még Budapesten is! ) Magyarországon mint Nyugat-Európában, vagy ez csak a "proli" állásokra igaz?

Figyelt kérdés

Sokan kiemelik Budapestet ilyen szempontból az országból és azt állítják, hogy ott mindenki nettó 200 ezret keres. Nos, ezt cáfolnám:

[link]

Nettó 120 ezer a KERET, tehát túlórával fizetnének ennyit és éjszakai pótlékkal, Budapesten.


Már nem azért a 10 fillérért, de Ausztriában a minimálbér 1200 Euro + 13. 14. havi adókedvezményes fizetés + éjszakai pótlék az +400 Euro, akkor ha éves bevételre számolnánk ki, akkor bődületes nagy különbség, 4-5x-ös annyi bér jönne ki még osztrák vidéken is, mint Budapesten! Természetesen hasonló a helyzet más Nyugat-Európai országban is. Márpedig az albérletárak osztrák vidéki városban ugyanannyiba kerülnek mint Bp.-n, tehát ilyen 400-500 Euro. Bécsben kicsit drágább, ott 600-700.


Az lenne a kérdésem, hogy a diplomás területeken is ekkora különbségek vannak?

Persze ezt is két részre kell bontani, a közalkalmazott diplomások (pedagógusok, orvosok, stb.) bére között tudom, hogy talán még ennél is nagyobb különbségek vannak.

De ami engem érdekelne, az a versenyszférás diplomás bérek. (IT, mérnökök) bére. Azok között is ekkora különbség van, vagy ott mérsékeltebb a különbség?



2018. ápr. 11. 15:00
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
42%
2500 euró az elég karcsú nettónak tűnik.
2018. ápr. 11. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
100%

Más. Mert a vízválasztó nem ez.

Vannak munkahelyek, ezek különböző tulajdonosokkal és méretekkel rendelkeznek. Nagyon különbözőkkel. És szakmák, amelyekben nagyon eltérő tudású emberek vannak ugyanabban a szerepben.


Ha egy erős külföldi tulajdonú, jól menő cégnél van valaki, és szakmájában kiváló, hogy úgy mondjam, nehezen cserélhető, akkor itthon alig keres kevesebbet, mint külföldön (az anyacégnél). Azért alig, mert az eltérést fedi a megélhetési különbség. Ha viszont ezaz illető gyenge, bármikor kapni helyette hasonlót, akkor bizony lehetséges, hogy harmadát negyedét, esetleg nyolcadát keresi. IT szakemberként is, meg - ahogy mondjátok - proli állásban is. Legfeljebb az igaz, hogy magasan kvalifikált szerepkörben nem is létezik nagyon gyenge.

Ugyanakkor egy gyenge, kis létszámú magyar tulajdonú céget annyi ág húzza, hogy kicsi az esélye magasan kvalifikált munkaerőt foglalkoztatni. Akit foglalkoztat, a multi se fizetné meg sokkal jobban. Továbbá az ilyen magyar cégek többnyire "proli" munkára tudnak csak szerződni. Természetesen a magas szintű KKV támogatás jegyében.

A vidék és főváros vonatkozásában szintén ez igaz. A fővárosban sok a multi, sok a nagy cég, kevés a gyenge magyar. Vidéken fordítva. Ezért, és nem a "vidékség" okán fizetnek ott rosszabbul. Mert nálunk hagyományosan fővárosközpontúság van. Elég annyi: nézzetek meg egy német vagy lengyel úthálózatot, és egy magyart.

2018. ápr. 11. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
100%
Azért a proli állások sem egyformák. Én 200 nettót kapok. Olyan 1350 körüli a bruttó órabérem. Sima autóipari gyári meló. Túlóra nincs benne. Én még sose mentem túlórázni. Olykor olykor már nehezemre esik ennyiért megmozdulni. A szomszéd gyárnan 230 körül adnak de nem szeretek váltani. Meg ott jobban elvárják a túlórát engem meg az nem érdekel. Nem Budapesti meló. Való igaz ilyen munkáért Szabolcsban 120- at adnak.
2018. ápr. 11. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
100%
IT szektorról tudok nyilatkozni, ott hogyha egyetemet végzett, szakmához konyító, Budapesten élő, nem középiskolai rendszergazda vagy, egyàltalán nem kötelező érvényű az a megállapítás, hogy kinn relatív jobb életszívonalat tudnál fenntartani a több bérből.
2018. ápr. 11. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
56%

"2500 euró az elég karcsú nettónak tűnik."


Többkulcsos rendszer átka.

2018. ápr. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
50%

"kinn relatív jobb életszívonalat tudnál fenntartani a több bérből."


Tegyük hozzá, hogy az életszínvonal nem csak a fizetéstől függ. Egészségügy, oktatás színvonala, infrakstruktúra fejlettsége, közlekedés, közbiztonság, stb. Ezek mind szempontok. Persze bizonyos jövedelem felett ezek sem fontosak, mert lehet magándokihoz, magániskolába járni, lehet olyan terepjárót venni, amivel az afrikai szinvonalú M1-esen is száguldozhat.

2018. ápr. 11. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
62%

"Többkulcsos rendszer átka."


Pontosítás a sikere. Nyugat éppen azért élhetőbb, mert az ilyen extrabérek rendesen meg vannak adóztatva, Magyarországon is simán lehetne az 500 ezer feletti részre kivetni 30-40% extra adó is, még akkor is messze-messze-messze jobban élne az informatikus mint az ugyanannyit tanult és dolgozó munkavállaló más szektorban.

2018. ápr. 11. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:
76%
Én nem keresek olyan sokat de nem értem miért kellene hszavágni annyi adóval azokat aki igen. Esetleg 15 helyet 20-at max. Na de 40- et?
2018. ápr. 11. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim ***** válasza:
66%
Azért pufajkás mert ki tudná, és szinte semmit nem romlana az életszínvonala. Ha most havi 900 ezer helyett csak 750et kapna kézbe az ilyen delikvens, nem vágná haza anyagilag, és nem lennének napi filléres gondjai, miközben az így befolyt állami pénzt hasznosabb dolgokra is el lehetne költeni, például visszaosztani a közszférában, mert akármit is mond informatikusunk, ha kap egy infarktust hiába keres ő egymilliót havonta az életét a nettó 120ért güriző mentős fogja menteni, és szar utakon végigmenve fogják bevinni egy olyan sürgősségire, ahol mondjuk éppen nem ér rá az egy szem orvos. Aztán keresheti senior fejlesztőként a milliókat, meg járhat akárhány magánorvoshoz, meghalni az állam kezei közt fog, de magán tűzoltóság, magán rendőrség sincs és még lehet hosszasan sorolni, mi minden van, amit nem tud pénzzel kiváltani.
2018. ápr. 11. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 anonim ***** válasza:
54%

#19: ez aztán a komcsi hozzáállás. Te örülnél, ha a 900 ezres fizód helyett a következő hónapban már csak 750-et kapnál? Fogalmad sincs, hogy ezért a pénzért mekkora felelősség, mennyi túlóra és éjszakázás van (nyilván most nem a Sufni Bt. rendszergazdájáról beszélek). Havi 120-ért ha nincs felsöpörve az udvar, vagy csak henyél az ember az árok partján árokásás helyett, akkor sem történik semmi. Ha én hibázok és kiesik egy rendszer, akkor az óránként akár súlyos milliókba fájhat a cégnek, vagy még nagyobb károkat okozhat, én pedig simán fegyelmit kaphatok, vagy ki is rúghatnak (de még be is perelhet a cég). Ha valami hiba van a rendszerben, akkor pedig csak és kizárólag a sokéves tapasztalatomnak, tudásomnak és tehetségemnek köszönhetően sikerül a hibát hamar felderíteni és megoldani. Ennél nagyobb felelősség csak olyan emberen van, akinek a hibázása emberéletekbe kerülhet (lásd: pl. egy sebészorvos vagy egy repülésirányító).


...egyébként a szakmunkások (lásd: kőműves, festő, burkoló) sokszor fél nap alatt megkeresnek annyit, mint én az egész hónapban. Csak ők zsebbe. Helyettük is én fizessek magasabb adót? Okés, de akkor amennyivel többet adózok, annyival több legyen a szavazati jogom, mint egy minimálbéresnek. Mondjuk az enyém legyen 7 szavazóéval egyenértékű.

2018. ápr. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!