Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A töredékszavazatok hogy...

A töredékszavazatok hogy igazságosak?

Figyelt kérdés

A töredékszavazatokkal kapcsolatban az a kifogás szokott lenni, hogy a győztesnek duplán kedvez. Én ezzel pont nem értek egyet, szerintem így igazságos, viszont két másig dolog teljesen igazságtalan, sőt az alkotmánnyal is szembe megy szerintem.

1) a töredékszavazatot arra találták ki, hogy senki szavazata ne vesszen kárba, éppen ezért gondolom, hogy a győztes töredékszavazata éppúgy ne vesszen kárba, mint a vesztesé, ez az igazságos, viszont mi a helyzet a független jelöltekre leadott szavazatokkal? a függetlenek töredékszavazatai kárbamehetnek, ami szerintem nem igazságos, és hátrányos megkülönböztetést jelent a szavazatok tekintetében

2) a másik problémám, hogy egyéni képviselőkre szavazunk, de a töredékszavazat a pártnak számít be, amire nem biztos, hogy szavazni akar valaki. Az a a képviselő magánügye akár, hogy melyik párt tagja, de attól még én egyéni képviselőként megbízhatok benne és őrá szavazhatok anélkül, hogy a pártját preferálnám, legalábbis így kéne legyen



2018. ápr. 12. 22:48
 1/4 anonim ***** válasza:
0%

Nincs igazad.


A győzteskompenzáció azért nem igazságos, mert az adott szavazattal már bejuttatott egy képviselőt. Most ezt a szavazatot újra hozzáadják az adott listához. Ilyen a világon sehol sincs.


A veszteskompenzációban azért adják a listához, hogy az a szavazat valóban ne vesszen el.


A 2. pontodban lehet igazad, ez meg is látszott a mostani eredményeken. Viszont máshogy nem lehet megoldani.

2018. ápr. 12. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Azt, hogy az Alaptörvénnyel szembe megy-e a töredékszavazat, azt nem tudom megítélni.


A választókerületben nem győztes független képviselőre, vagy győztes független képviselőre; illetve a szintén nem győztes és be nem jutó párt jelöltjére adott szavazatokat hova lehetne számolni?

Bármelyik választási eredményből látszik, hogy többmillió szavazat veszne el, ha nem lenne valahova beszámítva a töredékszavazat a pártlista alapján bejutó pártoknál, pártszövetségeknél.


Ha párt, pártszövetség jelöltjére szavazol, bizony támogatod azt a pártot, pártszövetséget. Nyilván olyan meggondolásból szavazol rá, hogy szeretnéd, ha megnyerné a választókerületet és így képviselővé válna. Ha ez megtörténik, akkor automatikusan annak a pártnak a képviselőcsoportjába kerül, amelyik jelölte. Nem tudod függetleníteni a személyt, ha ő így indult. Ahogy pártlistáról sem tudsz kihúzni, ráírni személyt, sorrendet változtatni. Pártszövetségnél sem tudsz csak az egyik pártra szavazni. Ezek együtt vannak.


A # 1-es válaszban [2018-04-12] 23:47 tévedés van; mert a győztesnél nem adják hozzá azt a szavazatot a listához, amivel bejutott.

A győztesnél és vesztesnél egyaránt az az elv érvényesül, hogy ne vesszenek kárba nem hasznosuló szavazatok.

Így, a vesztesek összes szavazata töredékszavazat lesz, mert egyébként feleslegessé válnának.

A győztesnél is csak a győzelemhez felesleges szavazatokat adják a listához. Mivel egyetlen szavazat többlettel is nyerne, a többi szavazat már felesleges a győzelemhez, szintén elveszett szavazat lenne, mint a vesztesek szavazatai. Győztesnél csak ez az egyébként feleslegessé váló többletszavazat lesz töredékszavazat.

Ezt külön ki is számolják, megnézhető a Nemzeti Választási iroda honlapján: [link]

Ha egy párt, pártszövetség jelöltjei kis különbségekkel győznek, akkor kevés töredékszavazat keletkezik, ha nagy különbségekkel, akkor sok. A választói akarattal arányos.

2018. ápr. 13. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
0%
Nincs tévedés az írásomba, mert nem írtam, hogy az összeset hozzáadják a nyerteshez. Természetesen pontosan tudom, hogy mi a töredékszavazat. Ettől függetlenül az adott szavazatokkal nyerték meg a mandátumot, az a szavazat nem veszett el, ezeket a szavazatokat hozzáadni a listához, csak tovább torzítja a végeredményt. Nem véletlenül, pont ezen torzító hatás miatt nem alkalmazzák sehol máshol a világon.
2018. ápr. 13. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
71%

Én nem írtam, hogy azt írtad, hogy az összest hozzáírják a nyerteshez.

Azt írtam, hogy „A # 1-es válaszban [2018-04-12] 23:47 tévedés van; mert a győztesnél nem adják hozzá azt a szavazatot a listához, amivel bejutott.”.

Azt pedig írtad, hogy „az adott szavazattal már bejuttatott egy képviselőt. Most ezt a szavazatot újra hozzáadják az adott listához”.


Szavazatot nem adnak újra a listához. Két részre osztják. Amivel bejutott, azt nem adják újra, sehova. A többletet adják a pártlistához. Ha nem tennék, miért ne veszne el a többlet szavazat?


Nem torzít. Legalábbis nem a győztes javára. Kifejezi, hogy mekkora arányban győzött adott párt, pártszövetség jelöltje az egyéni listán.

Ha a győztes 15 000 szavazatot kap, és a második helyezett 14 998-at, akkor a győztesnél 1 töredékszavazat keletkezik, a vesztesnél 14 998.

Persze, ha a győztes 25 000 szavazatot kap, a második helyezett 7 000-et, akkor a győztesnél 17 999, a vesztesnél 7 000 töredékszavazat keletkezik.

2018. ápr. 16. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!